Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé na Ostravsku kvůli krizi dýchali méně jedů. Pořád je jich ale moc

  9:23aktualizováno  9:23
Jak ukazují nově zveřejněná data, z komínů podniků v Moravskoslezském kraji se loni valilo méně prachu. Přesto lidé dýchali více jedů, než umožňuje legislativa. Kvůli překračování imisních limitů pro prach Česku hrozí žaloba.
Podniky kvůli krizi vypustily do ovzduší méně jedů, avšak lidé na Ostravsku stále dýchají více škodlivin, než požaduje evropská legislativa. Ilustrační foto.

Podniky kvůli krizi vypustily do ovzduší méně jedů, avšak lidé na Ostravsku stále dýchají více škodlivin, než požaduje evropská legislativa. Ilustrační foto. | foto: AP

Průmyslové podniky v regionu loni do ovzduší vypustily výrazně méně škodlivin, hlavně polétavého prachu, než v předchozích letech.

Třeba huť ArcelorMittal Ostrava, která je největším znečišťovatelem ovzduší na Ostravsku, loni vypustila 822 tun jemného polétavého prachu. To je o skoro 350 tun méně než v roce 2008.

Pokles byl patrný i u dalších průmyslových podniků, třeba Třineckých železáren, které snížily emise polétavého prachu z 611 tun v roce 2008 na 575 tun v roce 2009.

Jedy v ovzduší

Emise prachu

ArcelorMittal Ostrava

2008 1 170 tun

2009 822 tun

Třinecké železárny

2008 611 tun

2009 574,6 tuny

Elektrárna Třebovice

2008 73,3 tuny

2009 90,5 tuny

Vyplývá to z údajů, které jsou nově zveřejněny v Integrovaném registru znečišťování dostupném prostřednictvím webu www.irz.cz.

Důvodem, proč průmyslové podniky loni vypustily méně škodlivin, zejména polétavého prachu, je podle všeho fakt, že byly kvůli ekonomické krizi nuceny omezit výrobu. O tom je přesvědčena například Vendula Krčmářová, vedoucí ostravské pobočky ekologického sdružení Arnika.

"Příčinou snížení množství emisí byl s největší pravděpodobností nižší provoz podniků způsobený ekonomickou krizí," uvedla Vendula Krčmářová.

V zimě ovzduší nejspíše čistější nebude

Je podle ní pravděpodobné, že v zimě budou v souvislosti s opětovným navýšením výroby průmyslových podniků lidi ještě víc než poslední topnou sezonu tížit jedy v ovzduší?

"Bude to záležet na počasí. Ale obecně se domnívám, že tato zima ještě k výraznějšímu zlepšení vybočovat nebude." Fakt, že nižší množství emisí souvisí s omezením výroby v důsledku ekonomické krize, potvrdila i mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Věra Breiová.

"Je jasné, že na pokles emisí měla ekonomická krize poměrně značný vliv. Jestliže se například v prvním pololetí roku 2009 snížila produkce ArcelorMittal Ostrava na zhruba 35 až 40 procent úrovně roku 2008, došlo s poklesem výroby i ke značnému snížení emisí," uvedla Breiová.

Přestože podniky loni vypustily do ovzduší méně jedů než dřív, dýchali lidé v regionu výrazně víc jedů, než umožňuje legislativa.

Jedů ve vzduchu je stále ještě moc

Třeba v Bohumíně lidé dýchali víc prachu, než je zákonný denní limit, ve 136 dnech. O mnoho lepší to nebylo ani na jiných místech regionu.

I proto, že v Česku není v některých oblastech, zejména na Ostravsku a Karvinsku, dodržována evropská směrnice, která říká, že lidé nemohou dýchat nadlimitní množství prachu ve více než 35 dnech ročně, hrozí teď České republice, že stane před Evropským soudním dvorem.

V lednu Evropská komise Českou republiku vyzvala, aby vysvětlila, proč jsou imisní limity pro polétavý prach překračovány, a sdělila, jak chce tuto situaci napravit.

Ministerstvo životního prostředí proto na konci března Komisi odeslalo dopis, v němž informovalo o stavu ovzduší a vysvětlilo, jaké nástroje chce využít pro zlepšení nynějšího stavu. Podané vysvětlení ale Komisi nestačilo.

V pátek zástupci ministerstva životního prostředí dostali od Komise další vytýkací dopis.

"Jsme v něm opakovaně žádáni přijmout příslušná nápravná opatření, abychom dosáhli evropským právem požadovaného stavu," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Kdyby Komisi ani nyní odpověď nestačila, může podat žalobu k soudnímu dvoru EU.

Je podle vás ovzduší na Ostravsku čistější než v minulých letech?

celkem hlasů: 384

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. října 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 271
Ano 80
Je stejné 33


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz