Za problém považují lidé z Ostravy i stav dlažby na Masarykově náměstí v centru města, byť už jednou prošla zásadní opravou.

Za problém považují lidé z Ostravy i stav dlažby na Masarykově náměstí v centru města, byť už jednou prošla zásadní opravou. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Lidé navrhovali, jak na problémy Ostravy. Dlažbě pomohou Zlaté zuby

  • 0
Chodník ošetřený metodou Zlatý zub, kdy se každá trhlina může stát mikropříběhem naší minulosti, i takový návrh padl v projektu Městské zásahy Ostrava 2013. Nerovnosti v dlažbě by vyspravila průhledná pryskyřice a zakonzervovala by třeba i nedopalky cigaret, mince či suché listí.

Výsledky v podobě 58 návrhů na změnu problematických míst v Ostravě zaznamenává výstava, která je do konce ledna k vidění v multižánrovém centru Cooltour.

"Zásahy do palčivých míst ve městě, která potřebují změnu, navrhli nejen architekti, stavaři, umělci a studenti. Sešlo se přes padesát projektů a zapojily se desítky lidí z široké veřejnosti," říká k výstavě Martin Lidovský z Cooltouru.

Prostor Masarykova náměstí a okolí už byl mnohokrát kritizován.

Návrhy účastníků jsou rozmanité - od velkorysé výstavby nových budov přes posilovnu pro seniory až k miniaturám každodenního života, jako jsou zdánlivě banální povlaky na nepříjemně studené tramvajové sedačky (o projektu zde).

Jeden z velmi jednoduchých a praktických návrhů obsahuje například metodu, jak vyspravit díry v chodnících u Masarykova náměstí, kde jsou v dlažbě trhliny. "Metoda Zlatý zub napravuje původní vadu, ovšem zachovává její čitelnost," vysvětluje Libor Novotný, který s tímto návrhem realizovaným už i v jiných městech přispěl do ostravské soutěže.

"Smyslem je vrátit chodníku funkčnost a zároveň zachovat nedávnou historii. Chodník se tak může stát mikropříběhem naší osobní minulosti," dodává Novotný. Podle organizátorů je třeba u Zlatého zubu velká šance na jeho realizaci. "Patří mezi nejzajímavější a nejlépe fungující i v praxi," míní Lindovský.

Hlavní ideou projektu je pokusit se najít určité body, místa a situace v Ostravě, o kterých si myslíme, že nefungují tak, jak by měly, nebo nepřinášejí obyvatelům to, co by přinášet mohly. "Často jsou to místa, na která jako by každý rezignoval, nikdo v nich nenašel možnost profitu. Naším cílem je ukázat, že v městském kontextu mohou i malé změny přinést velký efekt," říká koordinátorka akce Soňa Frídlová.

Základním principem projektu je veřejně oslovit aktivní obyvatele města a tvůrčí profese, jako jsou třeba architekti, sochaři, malíři nebo streetartoví umělci, kteří bez nároku na honorář navrhnou řešení městských prostor, které považují za problematické. "Jedná se o naprosto nezávislou akci, návrhy si nemůže nikdo objednat, jde o čistě individuální výběr občanů města," dodává Frídlová.

Po ukončení výstavy v Cooltouru budou některé "zásahy" vystaveny rovněž ve vestibulu Nové radnice na Prokešově náměstí, a to od 3. do 28. února.