Pohled z beskydské Lysé hory do moravskoslezské kotliny v době smogové inverze.

Pohled z beskydské Lysé hory do moravskoslezské kotliny v době smogové inverze. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Lidé posílají připomínky k plánu na vyčištění ovzduší. Zbývají hodiny

  • 3
Bezzubý dokument. Tak lidé z některých sdružení hodnotí program na zlepšení ovzduší pro oblast Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku na dalších pět let, který připravuje ministerstvo životního prostředí. Lidé mohou tento plán připomínkovat. Mnoho času však nezbývá, lhůta pro zaslání končí právě dnes.

„Program zatím jen popisuje současný stav, nemá větší ambice. Chybí například harmonogram opatření a způsob jejich vyhodnocení. Program tak nemá hlavu ani patu,“ kritizuje Markéta Ubíková ze sdružení Čisté nebe.

Společně se sdružením Frank Bold proto Čisté nebe vytvořilo webové stránky vypakujsmog.cz. A v nich shrnulo výtky vůči rodícímu se plánu. Zájemcům pak dokonce nabízí k vyplnění formulář se sedmi připomínkami s následným zasláním ministerstvu.

Sedm požadavků sdružení

  • časový plán zlepšení ovzduší a průběžné vyhodnocování
  • přezkum povolení koksoven a snížení emisí benzo(a)pyrenu
  • větší podporu výměny domácích kotlů na tuhá paliva
  • přezkum povolení velkých zdrojů znečištění
  • emisní stropy pro velké zdroje znečištění
  • zástupce sdružení Čisté nebe v pracovních skupinách ministerstva životního prostředí
  • posouzení vlivu koncepce na životní prostředí a zdraví obyvatel

Zdroj: vypakujsmog.cz

„Například žádáme, aby z devíti miliard korun na výměnu kotlů šlo do kraje více než 1,3 miliardy,“ naznačila Ubíková.

Sdružení také požadují přísnější kontrolu provozu koksoven, které produkují nebezpečný benzo(a)pyren, a navrhují, aby největší znečišťovatelé za každých okolností využívali nejlepší dostupné technologie.

Lepší program, více dotací

„Když se z programu stane jízdní řád s vymahatelnými požadavky, prospěje to všem. Jakmile jasně pojmenujeme problémy, tak na jejich odstranění lze čerpat dotace,“ vysvětlila Ubíková.

Díky nové iniciativě poslaly připomínky už více než tři stovky lidí, Ubíková ale připustila, že čekala ještě větší ohlas. „Jsou prázdniny. Téměř to vypadá, jako kdyby ministerstvo tak trochu záměrně program nejvíce postižené oblasti nechalo připomínkovat v červenci.“

Mapa znečištění nebezpečným mikroskopickým prachem dokládá, že Moravskoslezský kraj je jednoznačně nejpostiženějším místem v zemi. (4. prosince 2014)

To však ředitel ministerského odboru ochrany ovzduší Kurt Dědič odmítl. Prý právě proto, že severovýchod země bývá smogem zasažen nejhůře, tak program pro toto území zpracovali přednostně.

Úřady mnoho připomínek neposlaly

„Moravskoslezský kraj je nyní oproti ostatním oblastem pětiprocentně zvýhodněn v kotlíkových dotacích,“ uvedl Dědič. Připojil, že i v programu Nová zelená úsporám je dotace pro náš kraj navýšena o deset procent.

Podle Dědiče připomínky přicházejí a slíbil, že se ministerstvo bude zabývat i e-mailovými dopisy, nejen poštovními.

Návrh programu na zlepšení ovzduší pro aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek do roku 2020

Dobře rovněž zná stránky vypakujsmog.cz. „Prostřednictvím této iniciativy přišlo množství dopisů,“ podotkl. Aktuálně ministerstvo připomínky sbírá, poté se začne všemi zabývat.

„Od orgánů veřejné správy zatím mnoho připomínek nepřišlo. Pravděpodobně je to proto, že obsah návrhu programu jsme s nimi předjednali,“ zmínil Dědič.

Marek Bruštík z odboru ochrany ovzduší krajského úřadu však České televizi Ostrava řekl, že úřad má zásadní připomínky, které odešle. Ministerský program má být vyhlášen do konce letoška.