Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm let je málo, aby bolest zmizela. Lidé si připomněli neštěstí ve Studénce

  15:50aktualizováno  15:50
Málo. Na utišení bolesti ze ztráty nejbližšího nebo děsivého zážitku zůstává sedm let málo. Asi dvacet lidí v sobotu dopoledne ve Studénce na Novojičínsku uctilo oběti železniční tragédie z 8. srpna 2008, při které zemřelo osm lidí. Hrůzné chvíle jim navíc připomenula nedávná nehoda pendolina a kamionu. Opět ve Studénce.

Všechny přivítala, připomenula, proč se scházejí a popisovala, jak vznikal památník obětem nehody. Ale pak se jí najednou hlas zlomil a po tváři Naděždy Tomčíkové stékaly slzy. Svůj proslov dokončila, ale bylo znát, že se myšlenkami vrátila do vagonu rychlíku Comenius, který před sedmi roky narazil do spadlé mostní konstrukce. Ač sama zraněna, jako zdravotní sestra pomáhala cestujícím.

„Po nehodě nám říkali, že potrvá i osm až deset let, než se z toho zážitku dostaneme. Říkala jsem si, že to není možné. Od té doby mám vnoučata, spoustu dalších zážitků, ale na Studénku opravdu nelze zapomenout,“ vysvětlovala.

Studénka 8. 8. 2008 a 22. 7. 2015

Obě místa jsou od sebe vzdálena zhruba kilometr a půl

Příčina
2008: před mezinárodní rychlík se zřítila rekonstruovaná mostní konstrukce
2015: na železničním přejezdu zůstal stál plně naložený kamion

Oběti
2008: osm
2015: tři

Zraněno
2008: 95 lidí
2015: 18 lidí

Škoda
2008: 177 milionů
2015: 158 milionů

Viník:
2008: před soudem stojí 10 lidí, a to hlavně ze stavebních firem, rozsudek i po sedmi letech zůstává v nedohlednu
2015: obviněn byl 50letý polský řidič kamionu, soud souhlasil s jeho umístěním do vazby, vyšetřování pokračuje

I letos jako v předchozích letech lidé pokládali k památníku u úpatí silničního mostu a vedle hlavní železniční trati kytičky a zapalovali svíčky. Přesto však něco bylo jiné.

Už nejen jedna nehoda

Dosud stačilo říct železniční nehoda ve Studénce a všem bylo zřejmé, o co jde. Jenže po letošním 22. červenci už se musí doplnit letopočet nebo dodat první nehoda.

Jen kilometr a půl od mostu totiž polský kamion na železničním přejezdu zatarasil cestu pendolinu. Další tři mrtví. „Ne, na to se mě neptejte, prosím, to bylo deja vu,“ prosila Pavlína Bulušková, matka Honzy, který před sedmi lety přišel o obě nohy.

Spolužáci mu uspořádali koncert, naučil se chodit s protézami. „Teď studuje vysokou školu, je opravdu šikovný, ale... ta nehoda mu naprosto změnila život, je to těžké.“

Stejně tak Ludvík Zavadinka. Přišel s manželkou a synem k památníku, který nese i jméno jejich 28leté Janičky. „Nádherná, hodná holka. Měla kluka, chtěla se vdávat. Půl roku jsem nemohl uvěřit, že se to stalo. Doteď se nám nikdo neomluvil,“ pohnutě říkal.

Soud bude pokračovat... někdy

Richard Salomon tehdy seděl ve čtvrtém vagonu. Popisoval, jak po nárazu létal jako pingpongový míček. Od té doby se cestování vlakem vyhýbá, ale i v autě nebo v autobusu nesnáší, když prudčeji zabrzdí. „Okamžitě se mi ta chvíle vybaví a začne mi být zle,“ vysvětlil.

Zatímco o svých pocitech lidé spjatí se studéneckou nehodou mluvit příliš nechtějí, při zmínce o stále neukončeném soudu zpozorní. „Vypadá to, jako kdyby to někdo chtěl hrát do ztracena,“ poznamenala Pavlína Bulušková a přidala se Naděžda Tomčíková: „Už po pěti letech od nehody jsme si říkali, že to trvá strašně dlouho. Uplynuly další dva roky a pořád nic.“

Tragédie 2008

Soud začal v červnu 2011, obžalováno je deset lidí hlavně ze stavebních firem Bögl & Krýsl a ODS-Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia). Přelíčení se změnilo v souboj znalců, to podle toho, kdo si jejich posudek objednal.

Poslední jednání se konalo letos v únoru, kvůli dalšímu znaleckému posudku a onemocnění jednoho z obhájců však bylo odročeno na neurčito.

„Spravedlnost by měla být, měli by trpět jako já. V USA by to bylo mnohem rychlejší, za tři týdny by byl soud u konce,“ povzdychl si Zavadinka.

Studénka chce vyhnat těžké kamiony z města

K památníku přišli i starosta s místostarostou Studénky, kteří se aktuálně zabývají červencovou nehodou.  Na jednání radních se dohodli, že zaktualizují dřívější dopravní studii, ve které je zakázán průjezd těžké kamionové dopravy, a to s jasně danými výjimkami například při vjezdu do místní kovárny.

„Tehdy to neprošlo. Teď ale máme obchvat, v provozu je dálnice, není proto důvod, aby kamiony objížděly mýto, jezdily přes město a železniční přejezd,“ zmínil starosta Lubomír Šobich fakt, že se polský řidič vyhýbal placeným úsekům silnic a zabloudil.

Město nezavrhuje ani postavení bilboardů s fotografiemi nehody u přejezdu a další opatření. Podporovat bude i výstavbu nadjezdu. „Nejvíce by však pomohlo, kdyby lidé ctili pravidla. Pak by před vlaky nespadl most, ani tam nestál kamion,“ zakončil starosta města zatím známého železničními tragédiemi.

Letecké záběry železniční nehody ve Studénce v roce 2008

Autor:Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...Další z rubriky

V Ostravě jsem tak často, že mi chybět ani nestačí, říká Radovan Lipus

Známý režisér Radovan Lipus se v Ostravě naposledy zastavil minulý týden....

Proslulé pořady Šumná města a Šumné stopy, seriály, četné činoherní inscenace, pořad Stesk kavárenského povaleče a nově...

Colours of Ostrava přináší do kraje až sto milionů, tvrdí agentura

Nadšení návštěvníků Colours of Ostrava 2017.

„Pokud by se akce Colours of Ostrava nekonala, Ostravsko by přišlo o celkem asi 100 milionů korun, které zde...

Vlekaři čekají na mrazy, zasněžování si zatím mohli jen vyzkoušet

Sněžná děla na Bílé jsou připravena na zasněžování. Potřebují ale nižší teploty.

Provozovatelé lyžařských areálů v Moravskoslezském kraji čekají na mrazivé počasí, které by jim umožnilo zasněžit...Najdete na iDNES.cz