Lidé v bytech RPG doplácejí velké sumy. Vyměníme okna, slibuje firma

  7:55aktualizováno  7:55
Bydlí ve starých a neopravovaných domech společnosti RPG Byty. Za loňský rok se těmto lidem náklady za teplo zvýšily až o devadesát procent. Za služby doplácejí tisíce. Společnost RPG Byty slibuje, že domy opraví co nejrychleji.

Domy v Porubě, mnoho bytů zde vlastní RPG. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Když si Anna Pyszná přečetla vyúčtování služeb za loňský rok, výše nedoplatku ji hodně překvapila. "Doplácíme téměř deset tisíc. To je o sedm tisíc více než před rokem," říká žena z Karviné. Podle vyúčtování se náklady za teplo zvýšily o devadesát procent. "Všechno se zdražuje, chápeme to. Ale tohle je přece markantní rozdíl, který není možné přehlédnout."

Doplatky za služby

Náklady za teplo se některým nájemníkům společnosti RPG Byty enormně zvýšily. Bydlí totiž ve starých neopravovaných domech bez zateplení či nových oken.
Společnost RPG Byty slibuje, že do konce roku 2013 budou mít všechny byty nová okna.

S manželem bydlí v bytě, který patří firmě RPG Byty. "Dům je dosti zchátralý, více než dvacet let firma do oprav neinvestovala," líčí.

Stanislav Zapletal bydlí tamtéž. "Loni jsem za služby doplácel dva a půl tisíce, letos devět a půl. To přece nejde utáhnout! Volal jsem na reklamace, výpočty jsou prý správné. Platíme čím dál víc za nájem i za služby a firma RPG Byty pro nás neudělá vůbec nic," rozčiluje se.

Lidé chtějí splátkové kalendáře

Někteří nájemníci za služby doplácejí i dvacet tisíc. Peníze na to nemají, proto požádali o splátkové kalendáře.

"Kdybychom měli rodinný dům, celý ho za ty peníze vytopíme a ještě nám něco zůstane," žasne další nájemkyně, které redakce MF DNES slíbila anonymitu. Na otázku, proč se lidé z bytů RPG neodstěhují, odpovídají: "Mladí to řeší rychle, vezmou si hypotéku a jdou do svého. My jsme v důchodu, hypotéku si vzít nemůžeme. Nevíme, jak dlouho ještě vydržíme platit za nájem, který se zvyšuje, a za nehorázně vysoké služby najednou," argumentuje Pyszná.

Mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl sice říká, že většina nájemníků letos měla přeplatky a oprávněných reklamací nebyla ani stovka, ovšem předseda občanského sdružení OKD Byty Roman Macháček potvrzuje, že kvůli vysokým nedoplatkům za služby se na něj nájemníci obracejí s prosbou o pomoc.

"Fígl je v tom, že RPG zvýšila nájmy a některým lidem zároveň snížila zálohy na služby. Anebo jim je nechala takové, jaké byly, a oni teď hledí na vyúčtování s úžasem," vysvětluje Macháček. Jan Vozárik ze Sdružení nájemníků ČR zase říká, že teplo podražilo, zima byla tužší, v domech se více topilo - proto jsou doplatky za služby vyšší než loni.

Ministerstvo potvrdilo, že koeficient je vysoký, chybí zateplení a lepší okna

Anně Pyszné takové zdůvodnění ale nestačilo, proto se obrátila na ministerstvo pro místní rozvoj. Poslala ministerským úředníkům i kopie vyúčtování.

"Hospodaření teplem je charakterizováno ukazatelem 0,85 gigajoule za metr čtvereční, což je hodnota více než dvojnásobná oproti celostátnímu průměru," konstatuje Eva Helclová, ředitelka odboru politiky bydlení z ministerstva pro místní rozvoj. "Lze to přičíst zastaralé konstrukci domu, bez zateplení a bez výměny oken," dodává úřednice.

Mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl říká, že firma zvyšování cen za energie registruje a nájemníkům chce pomoci snížit jejich náklady za služby. Proto urychlí celoplošnou výměnu oken.

"Do konce roku 2013 by téměř všechny domy měly mít nová okna," tvrdí Petr Handl. "Firma plánuje také instalaci celoplošných měřičů vody, které ušetří dvacet až třicet procent spotřeby, a dále měřičů tepla."

Mluvčí RPG: Zima byla dlouhá, topili jsme dlouho

Instalaci měřičů firma zahájí letos na podzim. Bližší informace si nájemníci přečtou v zářijovém vydání magazínu Bydlíme, který společnost RPG Byty vydává a lidem posílá.

Předseda Bytového družstva Hulvácká v Ostravě-Zábřehu Miloš Fojtík potvrzuje, že po zateplení domu, výměně oken, ale i instalaci měřičů se lidem náklady za služby výrazně snížily. "Nedoplatků je minimum, peníze lidem spíše vracíme," říká Fojtík.

Mluvčí RPG Byty Handl ještě upozorňuje, že poslední zima byla opravdu dlouhá, i když se to prý nezdá. "Topili jsme 235 dní v roce a ano, někteří nájemníci měli nízko nastavené zálohy, proto mohly být nedoplatky opravdu vysoké. Aby se to příště neopakovalo a lidé nebyli zděšeni, zálohy jsme nastavili jinak. S cenami za energie, které se neustále zvyšují, ale nic neuděláme," doplňuje Handl.

Společnost RPG Byty dodává teplo z Dalkie. Ceny na fakturách, které Dalkia vystavuje společnosti RPG Byty, jsou shodné s cenami na účtech, jež vystavuje RPG svým nájemníkům. Lidé mají právo nahlédnout do podkladů, ze kterých vyúčtování vychází. Musí o to ale požádat.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Zlín přejel Spartu, Chomutov náskok neudržel. Zpět na čele je Litvínov

Gólová radost litvínovských hokejistů v utkání s Hradcem.

Nedělní program hokejové Tipsport extraligy nabídl šest duelů 8. kola. Zlín ukončil sérii tří proher, na ledě Sparty...

Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Zavíječ likviduje keře na Hlučínsku. Padly buxusy na hřbitově i sídlišti

Buxusy na hlučínském náměstí se podařilo zachránit. Lidé z technických služeb...

Stovky vzrostlých keřů musely v Hlučíně na Opavsku k zemi kvůli napadení škůdcem. Zavíječ zimostrázový zničil zeleň na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz