Těžká volba obyvatel "uhelné" části Orlové. Zůstat, nebo odejít?

  7:55aktualizováno  7:55
Kvůli případné těžbě uhlí se netrápí jen obyvatelé Karviné-Starého Města, ale i lidé z osady Výhoda v Orlové. Stěhovali by se jen velmi neradi. Je však pravda, že jiní by odešli třeba hned, protože budoucnost osady je značně nejistá.

Těžba a uhlí, to bude pravděpodobně budoucnost orlovské osady Výhoda. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

V orlovské osadě Výhoda žije asi tisíc lidí. Všichni se musí nyní rozhodnout, jestli budou chtít zůstat, nebo se vzdají svých domovů a odejdou. Pod osadou je totiž zhruba deset milionů tun uhlí, které chce vytěžit pokud možno už po roce 2016 ostravská černouhelná společnost OKD.

"Jisté je nyní jen to, že OKD podaly na ministerstvo životního prostředí záměr pokračovat v těžbě. Bude to poměrně zdlouhavý proces, protože firma OKD musí uzavřít s každým vlastníkem nemovitosti dohodu o střetu zájmu," řekl Libor Kožušník, předseda Osadního výboru Výhoda v Orlové.

Kde se ještě těží

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Těží ho ve čtyřech hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru: Důl Karviná, Důl Darkov, Důl ČSM a Důl Paskov.

Společnost těží dva druhy uhlí - energetické, vhodné jako palivo, a koksovatelné, které se dále využívá v ocelářském a chemickém průmyslu.

Ne všem se záměr těžařů zamlouvá, nálada je mezi lidmi rozporuplná. "Je to půl na půl. Někteří jsou proti, protože se tu narodili, zestárli a nechtějí odejít. Ale já myslím, že je lepší dostat se pryč. Tady to nemá perspektivu," sdělil redakci MF DNES obyvatel, který si nepřál zveřejnit jméno.

Další těžba budovy ještě více zdevastuje

Pod osadou Výhoda už se dříve těžilo a na krajině i domech je to znát. "Mnohá stavení jsou popraskaná, máme trhliny ve zdi. Kdyby se tu těžilo znovu, domy se budou kývat, naklánět a praskat, další dobývání nevydrží a lidem by nezbylo, než odtud odejít," míní obyvatel Výhody Jiří Bobrek.

Jsou tady zhruba dvě stovky nemovitostí - domů, pozemků, garáží i chatek. Opravená škola, školka, nové rodinné domy. Město z těžby není nadšené. "Byli bychom raději, kdyby se pod Výhodou netěžilo, protože jde o velmi pěknou lokalitu. Musíme respektovat názory obyvatel osady, proto se v nejbližších dnech sejdeme s osadním výborem a prodiskutujeme další kroky," uvedl místostarosta Orlové Miroslav Koláček.

Případná těžba by ovlivnila karvinské Staré Město a orlovskou Výhodu, částečně Doubravu a okrajové části obce Dětmarovice.

"Přesný popis těžebních záměrů jsme oznámili zájemcům na veřejných setkáních s lidmi," sdělil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Někde by terén klesl až o sedm metrů

Jak by se těžba projevila na povrchu? V některých oblastech Výhody by terén postupně klesl až o sedm metrů, v některých by byly naopak vlivy výrazně menší. "Vzhledem k podloží by se tam nevytvořila vodní plocha jako v některých jiných lokalitách po těžbě," upřesnil Sobol.

A jak by se OKD vyrovnalo s obyvateli? "Abychom mohli požádat příslušný báňský úřad o povolení těžby, musíme mít kromě mnoha posudků také uzavřené dohody se všemi vlastníky nemovitostí, které by těžba ovlivnila. Postupně se všemi jednáme, nabízíme jim výkup jejich nemovitostí nebo zajištění výstavby nového domu. Majitelům, kterých se poklesy dotknou jen okrajově, nabízíme i postupné odstraňování důlních škod," dodal mluvčí Vladislav Sobol.

Osada Výhoda v Orlové na Karvinsku má na kahánku, těžaři pod ní chtějí dolovat uhlí.

Osada Výhoda v Orlové na Karvinsku má na kahánku, těžaři pod ní chtějí dolovat uhlí.

 

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Najdete na iDNES.cz