Těžba a uhlí, to bude pravděpodobně budoucnost orlovské osady Výhoda. (Ilustrační snímek)

Těžba a uhlí, to bude pravděpodobně budoucnost orlovské osady Výhoda. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Těžká volba obyvatel "uhelné" části Orlové. Zůstat, nebo odejít?

  • 4
Kvůli případné těžbě uhlí se netrápí jen obyvatelé Karviné-Starého Města, ale i lidé z osady Výhoda v Orlové. Stěhovali by se jen velmi neradi. Je však pravda, že jiní by odešli třeba hned, protože budoucnost osady je značně nejistá.

V orlovské osadě Výhoda žije asi tisíc lidí. Všichni se musí nyní rozhodnout, jestli budou chtít zůstat, nebo se vzdají svých domovů a odejdou. Pod osadou je totiž zhruba deset milionů tun uhlí, které chce vytěžit pokud možno už po roce 2016 ostravská černouhelná společnost OKD.

"Jisté je nyní jen to, že OKD podaly na ministerstvo životního prostředí záměr pokračovat v těžbě. Bude to poměrně zdlouhavý proces, protože firma OKD musí uzavřít s každým vlastníkem nemovitosti dohodu o střetu zájmu," řekl Libor Kožušník, předseda Osadního výboru Výhoda v Orlové.

Kde se ještě těží

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Těží ho ve čtyřech hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru: Důl Karviná, Důl Darkov, Důl ČSM a Důl Paskov.

Společnost těží dva druhy uhlí - energetické, vhodné jako palivo, a koksovatelné, které se dále využívá v ocelářském a chemickém průmyslu.

Ne všem se záměr těžařů zamlouvá, nálada je mezi lidmi rozporuplná. "Je to půl na půl. Někteří jsou proti, protože se tu narodili, zestárli a nechtějí odejít. Ale já myslím, že je lepší dostat se pryč. Tady to nemá perspektivu," sdělil redakci MF DNES obyvatel, který si nepřál zveřejnit jméno.

Další těžba budovy ještě více zdevastuje

Pod osadou Výhoda už se dříve těžilo a na krajině i domech je to znát. "Mnohá stavení jsou popraskaná, máme trhliny ve zdi. Kdyby se tu těžilo znovu, domy se budou kývat, naklánět a praskat, další dobývání nevydrží a lidem by nezbylo, než odtud odejít," míní obyvatel Výhody Jiří Bobrek.

Jsou tady zhruba dvě stovky nemovitostí - domů, pozemků, garáží i chatek. Opravená škola, školka, nové rodinné domy. Město z těžby není nadšené. "Byli bychom raději, kdyby se pod Výhodou netěžilo, protože jde o velmi pěknou lokalitu. Musíme respektovat názory obyvatel osady, proto se v nejbližších dnech sejdeme s osadním výborem a prodiskutujeme další kroky," uvedl místostarosta Orlové Miroslav Koláček.

Případná těžba by ovlivnila karvinské Staré Město a orlovskou Výhodu, částečně Doubravu a okrajové části obce Dětmarovice.

"Přesný popis těžebních záměrů jsme oznámili zájemcům na veřejných setkáních s lidmi," sdělil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Někde by terén klesl až o sedm metrů

Jak by se těžba projevila na povrchu? V některých oblastech Výhody by terén postupně klesl až o sedm metrů, v některých by byly naopak vlivy výrazně menší. "Vzhledem k podloží by se tam nevytvořila vodní plocha jako v některých jiných lokalitách po těžbě," upřesnil Sobol.

A jak by se OKD vyrovnalo s obyvateli? "Abychom mohli požádat příslušný báňský úřad o povolení těžby, musíme mít kromě mnoha posudků také uzavřené dohody se všemi vlastníky nemovitostí, které by těžba ovlivnila. Postupně se všemi jednáme, nabízíme jim výkup jejich nemovitostí nebo zajištění výstavby nového domu. Majitelům, kterých se poklesy dotknou jen okrajově, nabízíme i postupné odstraňování důlních škod," dodal mluvčí Vladislav Sobol.

Osada Výhoda v Orlové na Karvinsku má na kahánku, těžaři pod ní chtějí dolovat uhlí.

Osada Výhoda v Orlové na Karvinsku má na kahánku, těžaři pod ní chtějí dolovat uhlí.