Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Přednádraží dostali nové nájemní smlouvy. Úřadům navzdory

  21:54aktualizováno  21:54
Pusté domy připomínají město duchů. Jen v jednom se bydlí. V pár oknech vlaje sušící se prádlo. Lidé z domu číslo osm v Přednádraží v Ostravě teď dostali nové nájemní smlouvy. Věří, že setrvají. Úřady ale mají jiný názor

Romové podepisují nové nájemní smlouvy do domu v Přednádraží. (29. dubna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Tak tady jsou smlouvy, můžete je podepsat," řekl v pondělí majitel budov v Přednádraží Oldřich Roztočil lidem z domu číslo osm a podával jim lejstra.

V sídle sdružení Vzájemné soužití se odpoledne sešli zástupci osmi rodin. V domě označovaném jako "osmička" nyní navzdory loňskému rozhodnutí obvodního stavebního úřadu o vystěhování bydlí rodin jedenáct. Novou nájemní smlouvu se rozhodlo podepsat deset z nich.

Lidé budou podle nových smluv platit nájem pět tisíc korun, ke kterému je třeba připočítat náklady na vodu a elektřinu ve výši tisíc pět set korun.

Nová doba Přednádraží?

Doufají přitom, že se jim podaří získat od úřadu práce příspěvek na bydlení. Už však tušili, že sáhnout si na tyto peníze bude zřejmě problém.

To naznačila i vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek ostravského úřadu práce Gabriela Petříková. Budovy v Přednádraží jsou totiž v katastru nemovitostí vedeny jako "jiné stavby", nikoli jako bytové domy. "A v tom případě není nemůže být jejich obyvatelům přiznán nárok na doplatek či příspěvek na bydlení," řekla Gabriela Petříková.

"V případě, že vám nárok na příspěvek na bydlení nebude přiznám, půjdu na stavební úřad a pokusím se vysvětlím, že není žádný důvod proto, aby domy vedli v katastru jako "jiné stavby". V případě, že se mi je nepodaří přesvědčit, budu to řešit výš," sdělil obyvatelům Přednádraží Oldřich Roztočil.

Tady jsem doma, říká Roman Bandy, jeden z nájemníků na Přednádraží. (29. dubna

Tady jsem doma, říká Roman Bandy, jeden z nájemníků na Přednádraží. (29. dubna 2013)

K obnově nájemních smluv přistoupil kvůli verdiktu, jejž vynesl krajský soud coby odvolací orgán. Roztočil si rozhodnutí vyložil tak, že loňské nařízení k vystěhování Přednádraží neplatí.

Obvod však míní opak. "To, že v domech pan Roztočil uzavírá nové nájemní smlouvy neznamená, že se v těchto domech dá bydlet. Nařízení o vyklizení je nadále platné," řekla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Připomněla, že domy jsou ve špatném stavebně-technickém stavu a nevyhovující jsou podle ní i hygienické podmínky. "Vlastníkovi domů bylo nařízeno provedení oprav, které dosud neučinil," sdělila Jana Pondělíčková. Oldřich Roztočil, Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití a lidé z Přednádraží ale poukazují na to, že na domě číslo osm už byl odveden kus práce.

"Od loňského léta jsem opravili okýnka od komínů, dveře, okna, částečně jsme vyklidili sklepy, vymalovali," říká šestapadesátiletý František Mankoš, který na Přednádraží žije od osmnácti let.

V domě číslo osm nyní teče voda jen z jednoho kohoutku v přízemí a podle Kumara Vishwanathana se připravuje obnovení dodávek elektřiny. "Měla by být obnovena do poloviny května," řekl Vishwanathan.

Jak přitom uvedl mluvčí firmy ČEZ Jaroslav Jurča, dodávky elektřiny energetici na Přednádraží obnoví za podmínek, které platí pro všechna odběrná místa. Místo musí mimo jiné splňovat všechny předepsané bezpečnostní podmínky, což musí být doloženo revizní zprávou. "Poté může být sepsána smlouva a následně připojen elektroměr," řekl Jaroslav Jurča.

Velkou potíží Přednádraží přitom zůstává nefunkční kanalizace. Oldřich Roztočil řekl: "Teď se kope kanalizační přípojka mezi domem (osmičkou - pozn. red.) a hlavním kanalizačním řádem. Přípojka je dle všeho v pořádku. Až ji zprovozníme, zapojíme do celého domu vodu."

Opravu kanalizace v oblasti ulice Přednádraží by podle Oldřicha Roztočila měl zajistit magistrát, na což poukázala nedávno i už bývalá zástupknyě ombudsmana Jitka Seitlová. "Až bude kanalizace opravena, bylo by možné přistoupit k případným opravám dalších domů v Přednádraží," sdělil majitel domů.

Mluvčí Ostravy přitom řekla, že podle dodatečně předložených podkladů zástupci magistrátu zjistili, že kanalizace v Přednádraží nefunguje pro veřejnou potřebu, ale je to kanalizační přípojka napojená na vnitřní kanalizaci Ostravských opraven a strojíren. Stav této přípojky má řešit obvod. Úředníci tento měsíc vyzvali Roztočila, aby kanalizaci opravil. Zatím bez odezvy, protože zásilka nebyla z datové schránky zatím vyzvednuta.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

K výročí republiky vyroste v česko-polském pohraničí síť rozhleden

Rozhlednu ve Stěbořicích navrhl projektant Lumír Moučka na míru místu, kde...

Rozhlednu v podobě betonového bunkru postaví ke 100. výročí vzniku Československa Stěbořice na Opavsku. Železobetonová...

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Jobs Contact
CNC OHRAŇOVACÍ LIS (20.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz