Suďte nás až po práci na radnici, vzkázal čtenářům lídr Ostravaka

  6:00aktualizováno  13:05
Přes dvě a půl hodiny odpovídal lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák čtenářům iDNES.cz na téma rodící se překvapivé koalice v Ostravě. Posunul si jednu pracovní schůzku a nakonec zodpověděl všech téměř šedesát dotazů. Většina se týkala dvou témat - komunistů a lídra ČSSD Lumíra Palyzy.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák v ostravské redakci MF DNES odpovídal on-line na čtenářské dotazy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ty zaprodanče, podrazáku, bezpáteřní člověče. To je jen ukázka oslovení, které si od mnohých tazatelů vysloužil lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák. Právě od něj se totiž očekávalo, že uzavře koaliční dohodu s vítězem ostravských voleb, hnutím ANO.

Jenže povolební vyjednávání se vyvinula tak, že na magistrátu a zřejmě také v několika ostravských obvodech, nejspíše usedne v čele koalice ČSSD, hnutí Ostravak a komunisté.

Navíc primátorem se zřejmě stane dosavadní starosta Ostravy-Poruby Lumír Palyza. Právě on byl po volbách zmiňován jako ten, který prohrál, a právě Semerák ho v kampani ostře kritizoval.

Všechny odpovědi Lukáše Semeráka najdete zde

„Suďte nás až po práci, ne teď, kdy ještě není ani uzavřena koaliční smlouva. Do ní budeme chtít zakomponovat provedení forénzních auditů v městských společnostech. Jejich výsledek bude zveřejněn a pan Palyza slíbil, že bude ctít princip ´padni komu padni´. Ukáže-li se, že porušoval právní předpisy, může padnout i on. Na základě konkrétních důkazů,“ odpovídal Semerák.

Přiznává, že ani on není nadšen spoluprací s komunisty. Dva čtenáři mu dokonce předhazovali, že jeho dědeček byl známým antikomunistou.

„Není to lehké, a to nejen pro mě, ale i pro ostatní. Rozhodnutí je pragmatické a založené na skutečnosti, že KSČM má stejný počet mandátů jako my. Ani 25 let po roce 1989 KSČM nezanikla a nepřišla o své voliče, nemůžeme se do nekonečna tvářit, že tady není. Komunální politika je o lidech, nikoliv o ideologii. Hlavně pak o práci,“ napsal.

Vadí vám rodící se koalice? Výsledky ankety

Samozřejmě nechyběly ani dotazy na zákulisí povolebního vyjednávání s hnutím ANO, zvláště pak v centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde už hnutí Ostravak nyní vládlo s ČSSD, a údajně stálo za zásadním rozporem s některými lidmi z ANO, což vyústilo v ukončení spolupráce.

„Mrzí nás, že se ukázalo, že hnutí ANO v Ostravě je marketingový produkt, který sdružuje velmi nesourodé lidi. Je paradoxem, že možná spolupráce s nimi nám připadá daleko rizikovější než s kritizovanou ČSSD,“ vysvětlil Semerák.

Vzápětí přidal podrobnosti: „Ačkoliv jsme měli od voličů sami dva (Ostravak a ANO) pohodlnou většinu, ANO v situaci, kdy jsme jednali o tom, že pošleme ČSSD do opozice v celé Ostravě, požadovalo v Moravské Ostravě trojkoalici právě s ČSSD. Otevřeně nám sdělilo, že prostřednictvím ČSSD chce mít v radě většinu, aby nás mohlo přehlasovat.“

Semerák je také znám jako podnikatel v realitách. Někteří čtenáři mu vyčítali, že mu jde jen o moc a aby výhodně zpeněžil své pozemky. To však odmítá: „Čtyři roky jsem radním centrálního městského obvodu a nekoupil jsem si ani metr čtvereční. Je to absurdní daň za veřejnou funkci a přijal jsem ji.“

A nakonec zopakoval, aby lidé počínání rodící se koalice soudili až po určitém čase: „Máme dvě možnosti. Odejít do opozice a kritizovat, nebo vzít na sebe zodpovědnost a konat. Partnery nám vybrali voliči. Otázkou je, proč jich sedmdesát procent vůbec nepřišlo k volbám.“

Upozornil také, že pokud ČSSD nepřijme protikorupční pojistky do koaličního programu, určitě s ní Ostravak smlouvu nepodepíše. 

.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Silničáři začali opravovat zvlněnou D1 u Ostravy. Zatím jen provizorně

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Jen do rozhodnutí soudů, kdo může za zvlněnou dálnici D1 na Ostravsku, by měly vydržet opravy, které dnes zahájilo...

Náklady rostou, lyžování v Beskydech i v Jeseníkách zřejmě mírně zdraží

Jako první v Beskydech spustila vlek na začátku prosince 2012 sjezdovka na

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu....

Košice jsou daleko a z Ostravy máme technika, vysvětluje Lucie start turné

Členové kapely Lucie na tiskové konferenci k zahájení tour k nové desce...

Kapela Lucie zahajuje v Ostravě turné k novému řadovému albu, které přichází po neuvěřitelných šestnácti letech....

Najdete na iDNES.cz