Lihovar v Kuníně na Novojičínsku není památkově chráněný, může být proto zbourán. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Z lihovaru v Kuníně, kde přespával Palacký, zůstanou jen cenné sklepy

  • 0
Po téměř třech stech letech se v létě uzavře příběh lihovaru v Kuníně na Novojičínsku. Někdejší zámecký pivovar, na přelomu 19. a 20. století přebudovaný na výrobnu lihovin, zchátral tak, že mu není pomoci. Čeká ho demolice, zachovány ale zůstanou barokní sklepy.

"S bouráním začneme asi v půlce července," uvedla starostka Kunína Dagmar Novosadová. Obec budovu před šesti lety koupila od státu, aby zachránila alespoň historické sklepy pod ní. "Nadzemní část je bohužel ve velmi špatném stavu," řekla starostka.

Pivovar na návrší nad zámkem vznikl v roce 1718. "Původně stál v areálu dnešního zámeckého parku, ale byl zbořen a přesunut. Uvolnil místo pro přestavbu původní tvrze v honosný zámek a pro vybudování zámecké zahrady," přiblížil kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Konec kunínského lihovaru

Místní sládkové měli úzký vztah k majitelům zámku. Například rodina Wernerů, jejíž dvě dcery se staly prvními učitelkami na zámecké škole. "Díky kontaktům sládka Wernera s Jindřichem Palackým byl právě v zámeckém pivovaru ubytovaný František Palacký. Po celou dobu studií v Kuníně, zhruba rok a půl. Prožil tady i svou dětskou lásku, když se zamiloval do sládkovy příbuzné," popsal Zezulčík.

V devatenáctém století panstvo pivovar pronajímalo a tehdy bylo místní pivo vyhlášené. Na konci století tam vznikl lihovar, od šedesátých let dvacátého století pak ubytovací zařízení.

Pod lihovarem je rozvětvené barokní sklepení, chodby vedou pod zámeckým parkem až k zámku. Po zbourání objektu na sklepech vznikne základová deska a do budoucna se počítá s novou stavbou, ve které by mělo vzniknout vzdělávací centrum. Obec nyní hledá možnosti financování nového zařízení.

,