Kriminalisté vyšetřují přepadení směnárny v obchodním domu Prior v Krnově. (30. září 2010)

Kriminalisté vyšetřují přepadení směnárny v obchodním domu Prior v Krnově. (30. září 2010) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lupič z Prioru, kterému vybuchl granát v ruce, byl sám. Případ je odložen

  • 1
Vyšetřování loňského tragického případu výbuchu granátu v obchodním domě Prior v Krnově skončilo. Policie případ odložila, protože pachatel zemřel a vyšetřovatelé nezjistili, že by mu někdo pomáhal.

Stalo se tak po šesti měsících od chvíle, kdy se třiačtyřicetiletý Milan D. z Moravského Berouna neúspěšně pokusil o loupežné přepadení směnárny společnosti Mifin.

"Případ jsme vyšetřovali jako zločin pokusu vraždy. Nyní jsme ho odložili pro nepřípustnost trestního stíhání, jelikož pachatel zemřel," sdělil krajský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

"Prověřováním případu jsme došli k závěru, že zločin spáchala pouze jedna osoba, vyloučili jsme možnost jakéhokoliv spolupachatelství," uvedl ředitel Tuhý. Policie potvrdila, že pachatelem byl skutečně muž z Bruntálska, kterého policisté podezřívali od počátku.

Policista: Mohlo to skončit hůře

Jeho totožnost ale musely potvrdit expertizy. Muže totiž rozmetal granát, který držel v ruce pod svým tělem ležícím na zemi. Vybuchl ve chvíli, kdy se zasahující policisté snažili muži nasadit pouta. Řada lidí pak debatovala o tom, zda se policisté nedopustili chyby.

"Když jsme přišli na místo a viděli rvačku, nebylo nač čekat. Museli jsme jednat. Buďme rádi, že to odnesl jen pachatel. Kdyby granát nevybuchl pod ním, ale ve volném prostoru, kde bylo asi 40 lidí, nízký strop, všude sklo a kov, kdo ví, jak by to dopadlo,“ uvedl i s odstupem času jeden ze zasahujících a zraněných policistů Rudolf Vávra.

Stejně to vnímá policejní ředitel. Připomněl, že pachatel se před příchodem policistů dostal do křížku s kriminalistou v civilu Vladimírem Rychtou. Ten se jej snažil s pomocí dalších lidí zpacifikovat.

Lupič byl velmi dobře vyzbrojen

"Boj trval několik nekonečných minut. Pachatel zastrašoval přítomné střelbou z krátké zbraně. Lidé mu drželi ruku, aby nikoho nemohl zastřelit. Vážím si jejich odvahy tak jako odvahy policistů, kteří po příjezdu na místo rychle zakročili. Byl to okamžitý, razantní a profesionální zákrok. Jsem rád, že s naším závěrem se ztotožnili také nezávislí experti, kteří posuzovali zákrok i taktiku po celou dobu vyšetřování," řekl Tomáš Tuhý.

Policisty Martina Frančáka (vlevo) a Rudolfu Vávru zranil granát, který měl lupič pod tělem.

Podle vyšetřovatelů byl pachatel odhodlaný získat peníze bez ohledu na to, zda někoho zraní nebo zabije. A podle mluvčí ostravských policistů Gabriely Holčákové se na to pečlivě připravil a vyzbrojil. Kromě pistole a granátů měl u sebe také další pyrotechniku - takzvané pozemní světlo.

"Kdyby měl pachatel šanci sám vytáhnou ruku zpod těla a manipulovat s granátem, který byl speciálně upravený, mohl by usmrtit osoby v okruhu dvaceti metrů. Kromě toho měl u sebe pozemní světlo, což není přímo výbušnina, ale iniciační prostředek. Pokud by ho použil například při ústupu, kromě světelného efektu by v tom konkrétním prostoru velmi pravděpodobně inicioval požár," řekla Holčáková.