Lyžař ve Ski areálu Mosty u Jablunkova.

Lyžař ve Ski areálu Mosty u Jablunkova. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lyžařská střediska v Beskydech se chystají na zimu. Investují miliony

  • 5
Lyžařská sezona se pomalu blíží. V Beskydech investovala spousta areálů do dalších děl či jejich modernizace, byť už disponují technickým zasněžováním.

Rozšířené sjezdovky, vylepšení služeb pro lyžaře, investice do zasněžování... Někde do areálu vložili až několik milionů korun, jinde šetřili. Dobrou zprávou pro lyžaře ovšem je, že skipasy v beskydských lyžařských střediscích se příliš neprodraží.

Ski areál Mosty u Jablunkova

Ski areál Mosty u Jablunkova.

Ski areál na východě republiky poblíž hranice se Slovenskem letos neinvestoval žádné peníze do vybavení, jeho návštěvníci nemohou čekat ani žádné novinky. Co se týče cen skipasů, ty zůstanou stejné jako loni. Celý den se v Mostech lyžuje za 380 korun v hlavní sezoně.

Ski areál Malenovice

V Malenovicích nadcházející zimu přivítají s novou dětskou pomou a zrekonstruovanou čajovnou, která se postupně mění v útulnou restauraci. „Postavili jsme také nové zázemí pro lyžařské kurzy, vymodelovali malou sjezdovku a výrazně ji rozšířili,“ uvedl spolumajitel Ski areálu Malenovice Miroslav Rakovský s tím, že pro nadcházející sezonu chystají více lyžařských kurzů i lyžařské závody.

Návštěvníci budou moct nově využívat také parkoviště, které jim bude k dispozici přímo u vleku.V Malenovicích investovali do areálu přibližně pět až deset milionů korun.

Ski areál Bílá

Na Bílé ještě neskončila letní sezona, takže přípravy na tu zimní jsou teprve v začátcích. „Investovali jsme do modernizace zasněžování, které tady je, aby bylo ještě lepší. Zákazníci to však nijak nepoznají, protože je zabudované v zemi,“ popsala pokladní Petra Neumannová.

Lyžaři musí počítat s tím, že už si nebudou moct kupovat krátkodobou dvouhodinovou permanentku. „Na večerní lyžování už bude fungovat jen jedna jízdenka. Přidali jsme však odpolední, na kterou budou moct lidé jezdit od 13:30 do 16 hodin.“ Jinak zůstanou ceny skipasů stejné jako loni.

Ski areál Pustevny

Pustevny.

Lyžaři, kteří zamíří na Pustevny, si budou moct vybírat hned ze tří kategorií skipasů. Ti, kteří vyjedou autem až nahoru a nebudou používat velkou lanovku, je budou mít nejlevnější. Ostatní si pak budou moct vybrat, jestli vyjedou jen jednou nahoru a pak už budou lyžovat jen na vleku, anebo budou jezdit až dolů a tím pádem jezdit permanentně velkou lanovkou.

„Letos začne nově fungovat půjčovna lyží a lyžařská škola,“ přiblížil vedoucí lanové dráhy a Ski areálu Pustevny Petr Chrostek. „Inovovali jsme také zasněžování, zčásti máme nová děla,“ dodal.

Heipark Tošovice

Nejvýraznější změny připravili pro nadcházející lyžařskou sezonu v Heiparku Tošovice u Oder. „Na jaře jsme zahájili rekonstrukci vrcholu, který jsme o něco zvedli a prodloužili, takže nyní budou mít lyžaři sympatičtější a pohodlnější rozjezd. Dřívější byl prudší,“ okomentoval jednu z mnoha změn manažer Heiparku Tošovice Jiří Šindler.

„Nejoblíbenější modrou sjezdovku jsme rozšířili, takže na ní bude ještě více místa. Využívají ji především rodiny s dětmi, které jsou naší hlavní klientelou. Sjezdovka bude ještě populárnější,“ míní Šindler.

Zásadní změnou prošel v Tošovicích vlek H3, který v předchozích zimách nebyl tak využívaný.

„Vznikl z něj zábavný lyžařský park s různými překážkami nebo zabudovaným tunelem,“ řekl Šindler s tím, že úprav se dočkal také vlek H4, kde se lidé učí lyžovat a funguje tady lyžařská škola.

„A mysleli jsme také na ty, kteří nelyžují. Vytvořily jsme i svah pro sáňkování či bobování.“

Ski park Gruň

Ski park Gruň na Starých Hamrech nabídne v příští sezoně lyžařům i možnost zakoupit si krátkodobější jízdenky. „Loni po nich byla celkem velká poptávka. Vyšli jsme tak vstříc těm, kteří k nám přijedou dříve a nechtějí lyžovat tak dlouho nebo se na svah naopak dostanou až později odpoledne,“ vysvětlil výkonný ředitel Ski parku Gruň Kemal Rušitovič.

Místní areál také bude mít k dispozici novou rolbu, takže lyžařům nabídne lépe upravené sjezdovky.

„Začne také fungovat naše lyžařská škola a o lepší komfort se postará vylepšený exteriér i interiér našeho ubytování.“

Beskydská a Jesenická magistrála

V Moravskoslezském kraji fungují také dva projekty spojené s lyžařskou sezonou, a sice Beskydská a Jesenická magistrála. „Vypsali jsme dotační program na údržbu běžeckých tras, který jsme podpořili částkou přibližně tři miliony korun. Přihlásilo se nám okolo dvaceti provozovatelů tras,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Ivan Strachoň.

„Snažili jsme se být dobrými hospodáři, takže v úsecích, kde se přihlásili dva zájemci, jsme se vždycky rozhodli pro levnější variantu,“ popsal náměstek s tím, že v Moravskoslezském kraji je přes 700 kilometrů běžkařských tras.

„Mnohé navíc navazují na trasy vedoucími napříč dalšími kraji. Ať už Olomouckým či Zlínským. Proto věřím, že je budou využívat také turisté z těchto regionů.“