Madona opět zdobí kostel sv. Martina v Krnově. Originál pomáhal vězňům zvládat...

Madona opět zdobí kostel sv. Martina v Krnově. Originál pomáhal vězňům zvládat hrůzy koncentračního tábora v Dachau. | foto: Ostravsko-opavské biskupství

Madona z Dachau je zpět v Krnově, kopii nechal vyrobit německý rodák

  • 0
Tragické chvíle druhé světové války i divokého odsunu Němců z Krnova těsně po jejím konci nově připomíná socha Panny Marie v krnovském kostele sv. Martina. Kopii madony, kterou ze salvatoriánského kláštera v roce 1943 propašoval biskup Josef Martin Nathan do koncentračního tábora v Dachau, nechal pro město vyrobit místní rodák Walter Titze.

Titze jako tříletý zažil takzvaný hladový pochod. „Ještě v červnu 1945 bylo z Krnova vyhnáno na tři tisíce lidí. Šlo především o ženy, děti a starce, které hnali přes hory až do Králík. Pochod měl stovky obětí,“ uvedl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Titze nedávno oslovil krnovské duchovní s nápadem vrátit do města sochu Matky Boží, která za války zdobila interiér kláštera salvatoriánů pod Cvilínem.

Soška byla pod nákladním vozem

Celou její výrobu zaplatil a socha teď stojí pod kůrem v kostele sv. Martina. Tam byl Titze pokřtěn a dodnes svatostánek pravidelně navštěvuje.

Madona opět zdobí kostel sv. Martina v Krnově. Originál pomáhal vězňům zvládat hrůzy koncentračního tábora v Dachau.

I vybraná socha madony má pohnutý osud. „V zimě roku 1942 až 1943 byla zabalena do dek a v noci dopravena na saních na krnovskou faru. Biskup Nathan se poté postaral o transport do Dachau,“ popsala Ludmila Čajanová, která příběh o madoně z Dachau zaznamenala z vyprávění německých pamětníků.

Do koncentračního tábora se soška dostala připevněná zespodu pod nákladní vůz s proviantem, aby v tamní kapli poskytla útěchu vězňům. V Dachau byla mimo jiné uvězněna řada duchovních z tehdejšího Československa.

Kopie madony je vyšší

Originál sochy zůstává v kapli v Dachau dodnes jako připomínka válečných utrpení. V Krnově teď mají její kopii. „Původní socha má 110 centimetrů, kopie, která je v Krnově, měří 175 centimetrů,“ upřesnil mluvčí diecéze Siuda.

Ani tři stovky obětí více než sto kilometrů dlouhého pochodu bez jídla z Krnova na nádraží v Králíkách nemají být zapomenuty. Na jejich památku se chystá umístění pamětní desky.