Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Magistrát přihrává funkce známým, tvrdí opozice ve Frýdku

  • 9
K upravování výběrových řízení a dosazování na posty vedoucích příspěvkových organizací "za odměnu". K tomu podle opozičních zastupitelů za ODS dochází ve Frýdku-Místku běžně.

Post ředitelky hospice - manželce radního nebo zakázka na uklízení knihovny spolustraníkovi. Podle opozičních zastupitelů běžná praxe frýdeckomísteckého magistrátu.

Jaké je složení magistrátu?

strana / mandátů

ČSSD 18*

KDU-ČSL 3*

VV 3*

ODS 8

KSČM 5

TOP 09 4

NEZÁVISLÍ 2

* koaliční strany

"Z hospice odchází bývalá ředitelka a výběrové řízení na jejího nástupce je přichystáno tak, aby mohla zvítězit manželka člena rady města Miroslava Adama," říká šéf opozičního klubu zastupitelů za ODS Petr Konůpka.

"V zadání výběrového řízení totiž je napsáno, že novým ředitelem může být třeba i středoškolák, není požadováno vysokoškolské vzdělání. A my si myslíme, že to je právě proto, že jej paní Adamová nemá," vysvětlil důvody, proč si zastupitelé za ODS myslí, že je výběrové řízení zmanipulováno předseda klubu.

"Přitom před nedávnem město vypsalo výběrové řízení na post samostatného referenta pro sociální odbor, kde vysokoškolské vzdělání požadovalo. A my si nemyslíme, že by ředitel příspěvkové organizace měl menší zodpovědnost než samostatný referent," dodal Petr Konůpka.

Chtěli jsme dát šanci více uchazečům, zní z magistrátu

Podle mluvčí města Jany Matějíkové jsou ale výhrady opozice zcela mimo. "Město uspořádalo výběrové řízení na ředitelku příspěvkové organizace i přesto, že jej podle zákona vůbec nemuselo dělat," vysvětluje.

"Navíc ani dosavadní ředitelka neměla vysokoškolské vzdělání a hospic fungoval dobře. Chtěli jsme ale dát šanci většímu počtu uchazečů, byť to bylo nad rámec zákona. Neexistuje ani žádný předpis, který by na tuto pozici vysokoškolské vzdělání přikazoval. A důležitý je i fakt, že výběrové řízení ještě nebylo ukončeno, takže nikde není napsáno, že jej musí vyhrát právě paní Adamová," dodala Jana Matějíková.

Jako další příklad malé domů mezi sociálními demokraty uvádí opoziční zastupitelé postup ředitele městské knihovny Tomáše Benedikta Zbranka, který propustil uklízečky a na jejich místo nastoupily zaměstnankyně firmy Aleše Hrtuse, Zbrankova kolegy z městského klubu Mladých sociálních demokratů.

"Uklizečky skončily na pracovním úřadu, který na druhé straně možná dává panu Hrtusovi dotaci na vznik nových pracovních míst v jeho firmě. Prostě si chlapci přihráli kšeftíček mezi sebou," komentuje postup vedení městské příspěvkové organizace Petr Konůpka.

"Ředitel městské knihovny jednal v souladu se zřizovací listinou této příspěvkové organizace. V jeho kompetenci je realizovat zakázky do dvou milionů korun," vysvětlila Jana Matějíková. "Rozhodnutím zadat úklid soukromé firmě ušetřil příspěvkové organizaci deset procent nákladů za úklid a docílil efektivnějšího úklidu prostor knihovny," dodala.