Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kupte a opravte domy v Přednádraží, žádá primátora vlastník budov

  16:21aktualizováno  16:21
Majitel domů v Přednádraží Oldřich Roztočil poslal ve středu primátorovi Ostravy dopis. Petra Kajnara v něm žádá o osobní jednání o dalším osudu dnes téměř vylidněné lokality a navrhuje, aby město zpustlé domy koupilo a opravilo.

Domy v Přednádraží by mohlo koupit a opravit město, myslí si jejich majitel a píše v tomto duchu dopis primátorovi. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Oldřich Roztočil už v úterý zmínil, že v nejbližších dnech osloví primátora Petra Kajnara a požádá ho, jestli by Ostrava nekoupila domy v Přednádraží. Inspirovalo ho mimo jiné pondělní rozhodnutí ostravských zastupitelů koupit nemovitosti na Bazalech a pomoci tak zachránit fotbalový Baník.

Ve středu skutečně Roztočil primátorovi dopis poslal. "Nepochybuji o tom, že máte všechny relevantní informace o situaci nemovitostí v ulici Přednádraží. Jelikož jste všeobecně vnímán jako člověk velkých morálních zásad a jste velmi výrazným představitelem sociální demokracie, jsem si jist, že v osobní rovině Vám momentální situace domů v Přednádraží i bývalých a zbytku současných obyvatel není a ani nemůže být lhostejná," píše primátorovi Oldřich Roztočil.

V dopise mu vysvětluje, že pozice jeho společnosti Domy Přednádraží se v současnosti zhoršuje a že bez změny postoje města je téměř nemožné zachránit lokalitu, který mohla a měla sloužit sociálnímu bydlení. A to zejména proto, že velká část sporů nejde v současné době řešit jinak než soudní cestou.

A zase ta kanalizace

Roztočil také zmiňuje, že hlavním problémem, který by se měl vyřešit, je nefunkční kanalizace, bez jejíž opravy není možné se v záležitosti rekonstrukce domů posunout vpřed. Kanalizace podle Roztočila patří městu, což podle něj loni prohlásil majetkový odbor magistrátu.

"Zdá se mi proto logické vás vyzvat k tomu, aby rada zvážila možnost zakoupení nemovitostí v ulici Přednádraží," navrhuje v dopise majitel domů. Podle něj jsou zpustlé budovy i v současném stavu ze značné části opravitelné a mohlo by v nich fungovat 120 sociálních bytů.

Mluvčí ostravského magistrátu Michal Bayer v reakci na informaci o dopise zaslaném primátorovi řekl, že orgány města, tedy rada a zastupitelstvo, se budou zabývat každou nabídkou, kterou obdrží, a tedy i případnou nabídkou odkoupení domů v Přednádraží.

Přednádraží dnes

Už teď se dá ale usuzovat, že celá záležitost opět dost možná zkrachuje na vlastnictví dnes nefunkční kanalizace. Obvod i město totiž tvrdí, že jim kanalizace nepatří. Jak před nedávnem uvedla mluvčí obvodu Jana Pondělíčková, kanalizace, kterou stavební úřad označuje za kanalizační  přípojku, patří Roztočilově firmě. A opravu této přípojky stavební úřad centrálního ostravského obvodu Roztočilovi nařídil letos v dubnu.

"Oprava má být provedena do devadesáti dnů od data doručení nařízení (od 19. dubna)," sdělila Jana Pondělíčková.

Zatím posledním motivem v příběhu Přednádraží bylo již zmíněné úterní rozhodnutí stavebního úřadu, který majiteli nařídil, ať do 45 dnů zbourá dalších pět zpustlých a vylidněných domů (více se dočtete zde).

Situace lidí v Přednádraží, kde dál - i přes zákaz - zůstává několik rodin včetně dětí, také přiměla neziskové organizace a odborníky k vyhlášení Platformy pro sociální bydlení. Spolu s veřejností a politiky chtějí jejím prostřednictvím řešit problematiku sociálního bydlení.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Po Velikonocích zamíří děti k zápisu, posunutý termín školy kritizují

zápis 31. MŠ Plzeň

Hned po Velikonocích zamíří do škol v Moravskoslezském kraji stovky předškoláků, čekají je tam zápisy do prvních tříd....

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Najdete na iDNES.cz