Pohled do haly opravny letadel Job Air Technic na mošnovském letišti.

Pohled do haly opravny letadel Job Air Technic na mošnovském letišti. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mošnovská opravna letadel zachráněna, Job Air ovládl majitel Tatry

  • 5
Největší tuzemská opravna letadel Job Air Technic, která sídlí na mošnovském letišti, získala nového majitele. Firma dlužila stamiliony korun.

Žádný úpadek a propouštění lidí, opravnu Job Air Technic nejspíše čeká rozvoj, nové zakázky a nabírání zaměstnanců.

Přitom ještě před pár měsíci společnosti patřící kdysi do impéria ostravského podnikatele Daneše Zátorského hrozil definitivní konec.

Nic z toho se nestalo a asi ani nestane. Firmu, která v obřím hangáru nejčastěji opravuje dopravní letadla Boeing 737 a Airbus A320, ovládla průmyslová a zbrojařská skupina Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada.

Krajský soud v Ostravě totiž potvrdil, že díky splnění reorganizačního plánu ukončil insolvenční řízení Job Air Technic.

Firma již dříve získala Tatru

„Snažíme se obnovovat a podporovat české výrobce, kteří mají potenciál na trhu, ale chybí jim pevné zázemí. Nyní se můžeme plně zaměřit na další rozvoj této významné letecké opravny,“ sdělil generální ředitel Czechoslovak Group Michal Strnad, syn majitele skupiny.

Tato firma už dříve získala kopřivnickou Tatru, která se také zmítala v existenčních potížích. Ale pod Strnadem automobilka zvyšuje výrobu a daří se jí. Do portfolia Strnadových firem dále například patří automobilka Avia nebo výrobci hodinek Prim a radarů Retia.

Job Air Technic chce nyní rozšířit opravárenské kapacity a získat oprávnění na údržbu letounů Airbus A330.

Nový hangár a dalších padesát zaměstnanců

„Job Air Technic je dnes zdravá firma. Ani v době insolvenčního řízení nepřerušila svou činnost a udržela většinu zaměstnanců. V současnosti dokončujeme plány na výstavbu nového hangáru a přijetí nejméně padesáti zaměstnanců,“ sdělil Daniel Barč, výkonný ředitel Job Air Technic. Nyní ve firmě pracují asi dvě stovky lidí.

Ohlasy na převzetí opraven Strnadem jsou v regionu příznivé. „Je to jednoznačně pozitivní zpráva, protože Strnad už několikrát prokázal, že i firmy, které nejsou v optimální kondici, umí postavit na nohy,“ zhodnotil Petr Holica, regionální manažer Svazu průmyslu.

Hejtman Miroslav Novák se Strnadem o opravně hovořil. „Proto vím, že firmu chce dále rozvíjet. V regionu, a zvláště v Tatře, už prokázal, že to je velmi úspěšný podnikatel,“ komentoval.

Současně však připustil, že najít v kraji další kvalifikované zaměstnance může být problém.

„Letecký mechanik je specifická činnost, asi se budou muset poohlédnout i v zahraničí. Ale jde také o to, že zachováním opraven se může letiště dále rozvíjet a zvyšuje se jeho prestiž,“ konstatoval hejtman.

Strnad už dříve koupil od České spořitelny a České exportní banky, největších věřitelů opraven, jejich pohledávky a podle informací MF DNES se domluvil i s ruským továrníkem Eduardem Taranem, jehož společnost Berinda také měla o Job Air Technic vážný zájem.

Mošnovská opravna těží z výhodné polohy v centru Evropy a kombinace údržbového centra s lakovnou. Tím se zákazníkům výrazně snižují náklady spojené s jinak nutnými přelety letadel.