Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kodaň v Ostravě. Architekti si vysnili kolonádu z náměstí na nábřeží

  9:17aktualizováno  9:17
Malou Kodaň by si přáli architekti v centru Ostravy. Uličku, po níž by se bez automobilového ruchu dalo dojít pěšky či dojet na kole z Masarykova náměstí až k řece Ostravici. V ulici hrající barvami a radostí by byly kavárny, čajovna, filmový klub i mléčný bar.

Takto by architekti po vzoru kodaně rádi proměnili nábřeží u centra. | foto: Vysloužil Architekti

Jde o vizi ostravských architektů, která není úplnou novinkou, ale takřka se o ní neví. Cílem architektů bylo propojit Masarykovo náměstí s nábřežím Ostravice.

„Ta myšlenka mě napadla asi před dvěma lety, když jsem jako obyvatel města hledal místa, kde mě to baví, kam si můžu zajít na kávu nebo na pivo, potkám tam přátele, kteří uvažují podobně jako já, a je mi tam dobře,“ říká ostravský architekt Ondřej Vysloužil.

Jedno z mála míst, která ho napadla, byla Kostelní ulice.

„Má potenciál příjemné pěší uličky. Už dneska jsou tam pěkné věci - čajovna, minikino, mléčný bar, ale další by tam klidně ještě mohly být. Ulice navíc tvoří nejkratší spojnici z Masarykova náměstí k nábřeží, které je sice opravené, ale téměř nic o něm nevíme,“ míní Vysloužil.

Podle jeho návrhu by ostravská ulice Kostelní s přilehlou částí nábřeží tvořila jeden celek - promenádu, vyhledávanou a atraktivní Malou Kodaň. Proč právě Malou Kodaň? „Ulice má spoustu zajímavých zákoutí, ve kterých by mohly být kavárny nebo divadelní představení, v tom je pravé Kodani velmi blízká,“ říká architekt. V Kodani ho uchvátilo, jak město pracuje s veřejným prostorem - podporuje pěší a cyklisty, zatímco dopravu v centru omezuje.

Ne úplně dobře je řízená doprava. To je to, co podle Ondřeje Vysloužila ubližuje nejen Kostelní ulici, ale celému centru. „Hledí se spíše na to, kde zaparkovat, ne na člověka samotného,“ myslí si Vysloužil.

Auta stojí všude. Co takhle hledět na člověka?

Ačkoliv je ulice Kostelní v historickém jádru Ostravy - jsou tady zbytky městského opevnění, kostel sv. Václava, jenž je nejstarší dochovanou ostravskou stavbou, oceňovaná moderní architektura i podniky, které kolem sebe sdružují filmové fandy i muzikanty, místu spíše dominují asfaltové plochy a všudypřítomná auta.

„Máme tady nejstarší, pomalu nejhodnotnější stavbu, co se týče historie v Ostravě, a prostor kolem ní slouží jako parkoviště. To je paradox. Lidé si to místo před vstupem do kostela sv. Václava zafixovali jako místo, kde se dá zaparkovat, takže výsledek je takový, že auta stojí všude,“ popisuje architekt.

„V Kodani na to šli opačně, řekli, takhle to dál nejde, nemůžeme zajistit parkovací stání pro všechna auta, tak pojďme opačnou stranou a hleďme na člověka, který ve městě žije a pracuje,“ líčí Vysloužil.

Podle jeho návrhu by se po Malé Kodani chodilo pěšky, sem tam by někdo projel na kole. V řece Ostravici by se nekoupalo, naopak. Jde o to, že na nábřeží by mohla být další posezení.

„V létě je u řeky příjemné mikroklima. Dovedl bych si tam představit i kopii sochy lachtana, který stojí v Galerii města Ostravy. Pamatuju si ho z dětství, má obroušený čumák a děti na něj rády sahají. Klidně by to mohl být jeden ze symbolů Ostravy. Kodaň má Malou mořskou vílu, Malá Kodaň by mohla mít lachtana,“ směje se Vysloužil.

Majiteli Minikino Kavárny, která v ulici Kostelní sídlí, se myšlenka líbí. „Je to výborný nápad. Odpočinková zóna s kavárnami poblíž řeky Ostravice v Ostravě chybí. Malá Kodaň by byla uličkou pro lidi, kteří chtějí zažít něco nového,“ myslí si Lukáš Bulanda.

Myšlenku podporuje i uznávaný český architekt Josef Pleskot. „Ať už vymýšlí kdokoli cokoliv, pro užší centrum Ostravy je to záslužné. Přicvaknout centrum k nábřeží, to je cíl. Takovému projektu se nedá jinak než fandit,“ říká Pleskot.

Není třeba mnoho peněz, stačí se soustředit na maličkosti.

A teď o penězích. Kde je vzít, aby v Ostravě vznikla Malá Kodaň? Podle Ondřeje Vysloužila by hned nemuselo jít o radikální a nákladné změny, stačilo by se zaměřit na maličkosti.

„Když se tam zajdete podívat, zjistíte, že díky podnikům, které v té oblasti jsou, se lidé do centra vracejí. Postačí teda upravit parkování, zvýraznit chodník v ulici v celé jeho délce, vytvořit důstojný přechod pro chodce v ulici Biskupská, přidat koše a lavičky a vyznačit cyklopruh, který by vedl až k cyklostezce na nábřeží, na kterou by se napojil. Hlavně už nic nebourejme, Ostrava má spoustu proluk, které potřebují zastavět. Kdykoli se něco zbourá, vznikne tam jen bláznivý poloprázdný roh,“ míní architekt.

Primátor Ostravy Tomáš Macura o Malé Kodani údajně ví, zatím ale řeší koncepci oživení centra města obecně.

„Nemyslím si, že Malá Kodaň zachrání vylidňující se centrum Ostravy, to vůbec ne,“ říká Vysloužil. „Ale jednou by se mohla stát protipólem Nové Karoliny. Může být tím, co bude lidi lákat hlouběji do historického jádra města. Může být méně komerční a kreativní alternativou života ve městě. Může být místem, kam se budou lidé rádi vracet.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Nejhezčí hory jsou stejně naše malebné Beskydy, říká oceněná turistka

Oceněná předsedkyně KČT Třinec Věra Byczanská

Dobrodružství, poznávání míst, kam se většina ani nepodívá, a setkávání s lidmi, kteří se postupem času stávají...

Fakultní nemocnice v Ostravě má nový operační sál pro plastické chirurgy

Ve Fakultní nemocnici Ostrava otevřeli nový operační sál, který využijí hlavně...

Fakultní nemocnice Ostrava řešila problém s přetlakem zákroků na šestnácti operačních sálech. Vybudovala proto další....

Školák unikl stíhání za šíření umělého konopí. Není trestně odpovědný

Sáčky, ve kterých se nacházely dávky zrádné drogy.

Moravskoslezská policie stíhá dalšího člověka v kauze nebezpečných náhražek konopí. Celkový počet se tak zvýšil na...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz