Také menší obce považují poštovní pobočku za velmi důležitou a s rušením nesouhlasí. Ilustrační snímek

Také menší obce považují poštovní pobočku za velmi důležitou a s rušením nesouhlasí. Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Malé obce hájí poštovní pobočky. U nás nic rušit nebudete, vzkazují

  • 7
Místo pošty výdejní místo v prodejně nebo na obecním úřadě. Za peněžními službami dojíždět. Česká pošta by ráda nahradila pětadvacet pošt v Moravskoslezském kraji náhradní službou. Starostové dotčených obcí jsou proti.

Deset na Novojičínsku, šest na Bruntálsku, čtyři na Frýdecko-Místecku, tři na Ostravsku a dvě na Opavsku. Česká pošta zveřejnila plán letošního rušení pošt v kraji. Místo klasických pošt nabízí výdejní místa, třeba v místní prodejně nebo na obecním úřadě. U starostů ale narazila. Pošty v obci se vzdát nechtějí.

"Zástupce České pošty jsme pozvali na květnové zasedání zastupitelstva. Tam zastupitelé odsouhlasili zachování pošty, nic se rušit nebude," informovala Monika Czepczorová, starostka Bukovce na Frýdecko-Místecku, který se také ocitl na seznamu obcí vytipovaných pro letošní optimalizaci poštovních služeb.

Odkud má zmizet klasická pošta

Novojičínsko
Albrechtičky, Bernartice nad Odrou, Bílovec, Jakubčovice nad Odrou, Kujavy, Slatina, Tísek, Trnávka, Vražné, Ženklava

Bruntálsko
Andělská Hora, Hošťálkovy, Liptaň, Razová, Staré Město, Václavov u Bruntálu

Frýdecko-Místecko
Bukovec, Metylovice, Střítež, Třinec Ostravsko pošty Ostrava 27 a Ostrava 45, Václavovice

Opavsko
Hrabyně, Suché Lazce

Zdroj: Česká pošta

Podobně reagují i další. "Žádná pošta se rušit nebude, všechno půjde jako doposud," prozradil výsledek jednání starosta Andělské Hory na Bruntálsku Miroslav Novotný.

Plány vyměnit klasickou poštovní služebnu jen za výdejnu zásilek, kterou bude provozovat někdo jiný než pošta, odmítla také Hrabyně na Opavsku či Metylovice na Frýdecko-Místecku.

Bez souhlasu vedení obce se pobočka neruší

Starostové nesouhlasí i přesto, že České poště takzvanou optimalizaci posvětil Svaz měst a obcí. "Je potřeba si uvědomit, že ve výsledku nezáleží na tom, zda v malé obci bude klasická poštovní pobočka, služba Partner či výdejní místo. Prvotní je zachování dostupnosti a kvality služeb," říká místopředseda Svazu Josef Bezdíček.

Pošta se se Svazem měst a obcí dohodla na optimalizaci 25 poštovních míst v Moravskoslezském kraji. V republice jde celkem o 226 pošt. Součástí dohody však musí být souhlas vedení obce. "Bez souhlasu zástupců obce se změna formy poštovní obsluhy nekoná," potvrdil generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

A toho právě Českou poštou vytipované obce využívají. Že na tom, jestli mají klasickou poštovní pobočku nebo jen výdejnu, záleží, jim totiž ukazují zkušenosti těch, kteří už změnu absolvovali. Třeba v Hrčavě na Jablunkovsku s ní spokojení nejsou.

Poštu supluje obecní úřad

V Hrčavě mají výdejní místo na obecním úřadě. Pošta do obce přijede v deset dopoledne. Koho nezastihne, nechá mu zásilku na úřadě, kde si ji může vyzvednout. "Podle České pošty by mělo výdejní místo fungovat hodinu denně, tuto hodinu nám i platí. My ale vydáváme celý den. Lidé jezdí z práce různě a různě si poštu vyzvedávají," popsal starosta Hrčavy Petr Staňo. Obec si musela na zásilky pořídit trezor a platí také vysokou pojistku.

Plán rušení poštovních poboček

O peněžní služby lidé v Hrčavě přišli. Když dostanou složenku, musejí ji jet zaplatit nebo vyzvednout peníze do Jablunkova nebo Mostů u Jablunkova. "Šek pošta nechá u nás, my ho odevzdáme a občan musí jet na poštu jinam. Komfort je horší," doplnil starosta.

Upozornil, že na Hrčavu ročně zavítá až čtyřicet tisíc turistů a také pro ně je problematické poslat pohlednici. "V infocentru se proto chystáme i tuto službu nabízet."

I proto se Svaz obcí Jablunkovska, jehož členem je také Hrčava, letos postavil za dalšího svého člena - Bukovec. Tam budou poštovní služby díky tomu zatím zachovány.

Pošta rovněž zkracuje otevírací dobu

Praxi i dohodu mezi Českou poštou a Svazem měst a obcí kritizuje Sdružení místních samospráv. "Svaz měst a obcí zastupuje spíše větší obce a města, kterým zánik pošt příliš nehrozí. Malé obce ale o své pošty roky bojují, jejich zánik by byl pro ně velmi nepříjemný," komentoval tajemník Sdružení Tomáš Chmela.

Upozornil také na další problém - zkracování provozní doby pošt. "Od ledna letošního roku na to narážíme stále častěji. Pošty zavírají ve tři. Zrovna, když se lidé vracejí z práce a potřebovali by si tam zajít," upřesnil Chmela.

Potřebují menší obce poštovní pobočku?

celkem hlasů: 242

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 3. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano, jinak se budou dále vylidňovat
Ano, jinak se budou dále vylidňovat 207
Ne, skoro každá rodina má auto a je to mrhání financemi
Ne, skoro každá rodina má auto a je to mrhání financemi 29
Je mi to jedno
Je mi to jedno 6

Od března mají kratší otevírací dobu například v Hrádku na Frýdecko-Místecku. "Bojujeme, píšeme dopisy. Dosáhli jsme alespoň toho, že si můžeme vybrat hodiny, kdy bude otevřeno," popsal starosta Hrádku Robert Borski. Místo ukrojení odpoledního času pošta rozšířila polední přestávku.

Ráno má otevřeno jen hodinu a půl. Pak znovu otvírá až ve dvě a končí o půl páté.

"Vedoucí pošty ale už kvůli tomu dala výpověď. Tu dobu, kdy tady čeká, jí nikdo nezaplatí, není z obce. Teď máme novou, snad se bude dařit," doufá starosta.

Pošta: Současný systém je zastaralý

Starosta dodal, že jde o postupné utahování smyčky. "Uberou hodiny, sníží se zájem. Jenže to má dopad na celou obec. Když si člověk jede vyřídit věci na poštu do Třince, vyřídí si tam i další služby - nákup, kadeřníka. U nás tak služby zanikají," upozornil Borski.

Hrádek přitom před dvěma lety právě pro poštu zdarma upravil prostory v obecním úřadu.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová uvedla, že se vytipovaných pětadvacet obcí v kraji nemá čeho bát. "Byly vytipovány jako vhodné pro jednání o změně formy poštovní obsluhy. Poštovní služby v obci zůstanou zachovány. Nehledáme nové cesty, inspirovali jsme se evropskými zkušenostmi. Rakousko má přibližně stejný počet obyvatel a přitom rakouská pošta z dvou tisíc poboček provozuje přímo jen 581," sdělila Selicharová. Současné nastavení poštovní sítě podle České pošty stále odpovídá 19. století.