Strana svobodných občanů stoupá v oblibě voličů. Stejně tak i Strana zelených a Česká pirátská strana.

Strana svobodných občanů stoupá v oblibě voličů. Stejně tak i Strana zelených a Česká pirátská strana. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Malé strany v Moravskoslezském kraji bobtnají. A chtějí na radnice

  • 3
Menší strany v Moravskoslezském kraji - Svobodní občané, Strana zelených nebo třeba Piráti - ve volbách na pětiprocentní hranici sice nedosáhli, ani tak ale oči pro pláč nemají. Oproti minulým rokům jim totiž přibyli noví voliči. A co víc. V návaznosti na volby jim přibylo a stále přibývá i členů.

Třeba krajská organizace Strany zelených, která má zhruba devadesát členů, přijala během září osm nových lidí. A další se hlásí teď, po volbách. "Nejsou to zrovna velká čísla, ale bývala období, kdy se nehlásil nikdo. A my jsme rádi za každého nového člena," říká šéf krajské organizace Strany zelených Ladislav Vrchovský.

Jiří Zapletal, předseda moravskoslezské organizace Strany svobodných občanů, zmiňuje ještě vyšší čísla. "Od voleb se nám hlásí desítky nových zájemců o členství," pochvaluje si a jedním dechem dodává: "Protože si s každým z nich chceme popovídat osobně, nestíháme ani odpovídat na přihlášky."

Výsledek jeho strany se od parlamentních voleb v roce 2010 v regionu zlepšil o více než procento - z 0,39 na 1,71 procenta. A celorepublikově dosáhla na 2,46 procenta hlasů.

Klíčové budou komunální volby příští rok na podzim

"Jsme rádi, že jsme více než zčtyřnásobili minulou hodnotu," míní Jiří Zapletal, jehož strana má ambici v budoucnu posilovat vliv. V příštích měsících plánuje vytvořit nové organizace v místech, kde má větší množství členů - v Ostravě, Havířově, Karviné nebo třeba Opavě.

"Klíčové pro nás příští rok budou komunální volby. Nabídneme zkušené lidi na kandidátkách," tvrdí krajský šéf Svobodných. Podobně to vidí třeba i předseda krajského sdružení České pirátské strany Lukáš Černohorský. "Kolegové už pro komunální volby sestavují program a bavíme se i o možných kandidátech."

I Pirátům teď přibývají členové. I když - podobně jako u Strany zelených - jde spíš o jednotlivce. "Momentálně se hlásí asi sedm nebo osm lidí," zmiňuje Lukáš Černohorský s tím, že krajská organizace čítá zhruba třicítku členů plus další registrované příznivce.

"Příchod nových členů souvisí často s aktuálním děním. Teď třeba s policejním zátahem vůči growshopům, vůči němuž se Pirátská strana jako jedna z mála vymezila," vysvětluje Černohorský.

Zelení si finančně výrazně polepší

V Ostravě, Havířově, Karviné, zřejmě i Kopřivnici. Všude tam chtějí Piráti v komunálních volbách příští rok sestavit kandidátky. A i oni si věří. Sázejí mimo jiné na to, že se k urnám dostane další "várka" mladých voličů, kteří jim hlas dali už na střední škole ve Volbách nanečisto.

Kdo z poražených teď po volbách přitom nejvíce "slavil", byla Strana zelených. V kraji získali 2,39 procenta, celorepublikově přes tři procenta hlasů. "Byl to a není to úspěch," hodnotí výsledek voleb Ladislav Vrchovský a připomíná, že díky více než tříprocentnímu zisku hlasů napříč Českem strana získá miliony korun na svou činnost. Pokud Poslanecká sněmovna vydrží čtyři roky, tak se částka přehoupne přes čtyřicet milionů korun.

"Proti poslednímu období, kdy jsme si činnost dotovali sami, je to obrovský posun," líčí krajský šéf Strany zelených a upřesňuje, že díky penězům strana plánuje řadu akcí a projektů. I jejich prostřednictvím chce získávat sympatie potenciálních voličů třeba pro komunální volby.