Památkově chráněný, ale zpustlý zámek v Dívčím Hradě na Osoblažsku někdejší vlastník, Suverénní řád maltézských rytířů, zpět v rámci restitucí nechce.

Památkově chráněný, ale zpustlý zámek v Dívčím Hradě na Osoblažsku někdejší vlastník, Suverénní řád maltézských rytířů, zpět v rámci restitucí nechce. | foto: MF DNES

Svedli o něj boj i s Julínkem, teď ale rytíři zpustlý zámek nechtějí

  • 160
Lesy a pole ano, zpustlý zámek v Dívčím Hradě ne. Suverénní řád maltézských rytířů řekl, jaký bývalý majetek chce v rámci restitucí získat zpět. O zámek, který si někteří pamatují jako "Julínkův", zájem nemá.

Můžeme se podívat na zámek? ptají se čas od času návštěvníci obce Dívčí Hrad na Osoblažsku. Od starostky ale vždy slyší stejnou odpověď: Nejde to.

Zámek Dívčí Hrad

Renesanční sídlo vybudovali na konci 16. století Sedlničtí z Choltic. Po Bílé hoře ho získal Řád německých rytířů, poté johanité – maltézští rytíři. Za druhé světové války zámek obsadilo gestapo, poté připadl státu. Maltézští rytíři o vydání zámku v rámci restitucí neusilují. Vadí jim jeho špatný stav.

Renesanční zámek s téměř čtvercovým půdorysem a čtyřmi okrouhlými nárožními věžemi zakončenými cimbuřím je zavřený a pustne.

Dosud možné obnově stavby bránilo nevyjasněné vlastnictví. Zámek si totiž nárokoval Suverénní řád maltézských rytířů.

Teď, když restituční zákon umožňuje církvím domáhat se zpět bývalého majetku, ale kancléř českého velkopřevorství řádu Johannes Lobkowicz řekl, že maltézští rytíři o zámek zájem nemají.

"Zámek Dívčí Hrad spadá do restitučních nároků maltézských rytířů, vzhledem k dezolátnímu stavu této nemovitosti však zámek nepožadujeme zpět," uvedl Johannes Lobkowicz.

Pole pronajmeme, lesy si ponecháme ve správě, plánují rytíři

Jak upřesnil, řád v kraji žádá stát o vydání zhruba 800 hektarů lesních ploch a přibližně 450 hektarů polí a luk. Pozemky se nacházejí hlavně v Dívčím Hradě, kde převažují pole, a Opavě. Tam řád žádá hlavně o vydání lesů.

A kancléř také upřesňuje, jak se maltézští rytíři chtějí o žádaný majetek v budoucnu starat.

"Jako každý správný hospodář musíme vybudovat odpovídající správu. V první fázi počítáme s tím, že polnosti pronajmeme a lesy si ponecháme ve vlastní správě."

Zpustlý zámek v Dívčím Hradě, který je dnes na seznamu ohrožených kulturních památek, byl před pěti lety v balíčku trojice zámků, jež se snažil tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prodat kyperské firmě. Zejména kvůli odporu obcí ale neuspěl.

Dnes bývalé rytířské sídlo patří státu. Spravuje ho organizace s krkolomným názvem Zdravotnické zabezpečení krizových stavů, která spadá pod ministerstvo zdravotnictví.

Obec by uvítala převod zámku za korunu a peníze na opravu

Podle informací MF DNES by zámek měl být převeden do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. "O tom nyní nemám informace," řekl ředitel ostravského pracoviště úřadu Karol Siwek.

Starostka Dívčího Hradu Božena Mruzíková řekla, že by bylo hloupé, kdyby obec o zámek neměla zájem. Jedním dechem ale připomněla, že v rozpočtu nemá peníze na opravu sídla.

"Přijatelným řešením by bylo, kdyby stát nabídl převod zámku na obec třeba za symbolickou jednu korunu a poskytl i balíček financí na základní opravy," připustila Božena Mruzíková s tím, že si dovede představit různé možnosti využití stavby.

Zda je reálné, že by stát obci zámek za korunu nabídl, to se včera MF DNES nepodařilo zjistit. Zástupci ministerstva zdravotnictví nezareagovali na zaslané otázky.

Podobných případů, kdy církev kvůli špatnému stavu nemovitostí restituční nárok na bývalý majetek neuplatňuje, je v Česku pravděpodobně více.

Třeba římskokatolické církve v kraji ale se to ale netýká. "Je to dáno hlavně tím, že mezi bývalým majetkem, o jehož vydání žádáme, jsou hlavně polnosti a lesní pozemky, nikoli stavby," řekl generální vikář ostravsko-opavské diecéze Martin David.