Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žijí spolu spokojeně už 70 let, užili si platinovou svatbu

  15:53aktualizováno  15:53
Už 70. výročí svatby si v sobotu v pravé poledne připomněli v Ostravě-Hrabůvce manželé František a Jarmila Galasovi. Kulaté výročí stvrdili svými podpisy do pamětní knihy Ostravy-Jihu.

Manželé František a Jarmila Galasovi oslavili na obecním úřadě Ostrava Jih 70. výročí svatby, tzv. platinovou svatbu | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Od momentu, kdy 93letý František Galas a jeho 89letá manželka vstupovali pomalým krokem v doprovodu svých dvou téměř sedmdesátiletých dcer do obřadní síně v Ostravě-Hrabůvce, až do chvíle, kdy z ní už společně vycházeli, nepřestaly běžet televizní kamery a cvakat spouště fotoaparátů.

Jako by jim fotografové chtěli při platinové svatbě vynahradit fakt, že na svou první svatbu manželé Galasovi žádnou obrazovou památku nemají. První společnou fotografii si pořídili až po deseti letech společného života a jako překvapení od příbuzných ji včera našli na svatebním dortu.

Fotogalerie

"Měli jsme objednaného fotografa, který nás měl vyfotit po obřadu, ale když jsme vyšli z kostela v Čeladné a viděli tu hrůzu, raději jsme hned nasedli do kočáru a odjeli. Venku totiž stály antony a gestapáci zrovna zatýkali místní lidi. Všude bylo plno křiku a pláče...," vzpomíná Jarmila Galasová.

Její budoucí manžel měl jít na nucené práce

Vdávala se jako devatenáctiletá 6. března 1943, tedy v době druhé světové války. Rodačka z Čeladné, která po základní škole pracovala v arcibiskupských lesích, a tím se tím vyhnula totálnímu nasazení, původně plánovala svatbu už na podzim roku 1942. Plány jim ale překazili Němci, kteří jejího snoubence, vyučeného slévače, poslali na nucené práce do německé továrny.

Nastávající nevěstě tím zkomplikovali situaci, protože krátce před odjezdem muže otěhotněla. Díky tomu se však mladí lidé mohli vzít o pár měsíců později. "Manžel dostal na týden volno, pak ale musel zase zpátky," vzpomíná žena.

Ačkoli za války neměli manželé žádnou jistotu, že se dožijí jejího konce, narodily se jim dvě dcery a dnes jsou jim oporou kromě nich i čtyři vnuci a čtyři pravnučky. Oddávající starosta Karel Sibinský jim při slavnostním proslovu popřál ještě pravnuka.

"Žádný na cestě není a už asi ani nebude. Nejspíš si budou muset počkat až na prapravnuka," míní třináctiletá Markéta Hájková, nejmladší z pravnuček manželů Galasových. Své prarodiče má ráda. "Jsou hodní a milí," říká.

Právě děti, vnuci a pravnuci jsou největší radostí manželů Galasových. Bydlí stále sami v bytě, který dostali v roce 1950 od tehdejších Vítkovických železáren, kde oba pracovali až do penze. Žena tam strávila 25 let, její manžel téměř půl století. "Pro nás je důležité, že jsme s rodinou stále v kontaktu, dcery nám volají a nakupují, i ostatní nás navštěvují a často se scházíme při společných oslavách," říká Jarmila Galasová, která vidí recept na dlouhý spokojený rodinný život ve skromnosti a vzájemné toleranci.

Starost: Výjimečná událost, klenot...

"Já vždycky říkám, že tolerance je v manželství nejdůležitější," směje se František Galas, podle kterého se i v jejich domácnosti samozřejmě občas objevily malé přeháňky, ale vždy je dokázali s manželkou společně překonat.

"Za celých 70 let u nás ani jednou nepadlo slovo rozvod, nebo vyhrůžka, že půjdeme od sebe," potvrzuje Jarmila Galasová, jejíž oddací list v němčině matrikářky ostravského obvodu překvapil.

"Míváme tu zlaté, občas i diamantové a velmi zřídka také kamenné svatby po 65 letech manželství, ale platinovou jsme ještě žádnou neměli. Tohle je opravdu výjimečná událost, klenot... Zvlášť když oba manželé jsou stále vitální a muž donedávna jezdil na kole. Nevěřil jsem, že něco podobného zažiju," říká starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

Paní Jarmila přiznává, že mají různé zdravotní neduhy. Její manžel například prodělal už v mládí těžkou operaci plic a ji samotnou dost bolí nohy. Přesto oba chodí bez opory. "Hůlky nechci. Člověk by si na ně lehce zvykl," směje se novomanželka.

Oba si platinovou svatbu užili, především proto, že byli obklopení svou rodinou. A pan František netají, že by takhle docela rádi oslavil i svatbu korunovační, tedy 75 let manželství.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz