Výsledná podoba tabla třídy 4. B karvinského gymnázia. Ušetřené peníze studenti...

Výsledná podoba tabla třídy 4. B karvinského gymnázia. Ušetřené peníze studenti poslali prostřednictvím organizace UNICEF dětem do Nepálu. | foto: Tereza Hlaváčková

Maturanti ušetřili při výrobě tabla a peníze poslali dětem do Nepálu

  • 16
Z peněz vybraných na maturitním plese původně chtěli zaplatit výrobu originálního maturitního tabla. Nakonec se studenti čtvrtého ročníku gymnázia v Karviné rozhodli prezentovat svoji třídu úsporněji a společných 10 tisíc poslat na pomoc dětem v zemětřesením postiženém Nepálu.

Spolužáci se dlouho nemohli dohodnout, jak by jejich tablo mělo vypadat.

„Původně jsme uvažovali o digitálním spojení fotografií pořízených před zrcadlem i o tom, že bychom po sobě naházeli barevnou práškovou hmotu a vyfotili se takto hezky duhoví. To byly dva nápady, mezi nimiž jsme se rozhodovali, ale polovina chtěla jedno a polovina druhé,“ líčí maturant Jakub Gamrot.

Peníze na tablo studenti získali ze vstupného na maturitní ples, který se ve škole rozhodli znovu obnovit jako tradici. Vybranou sumu si mezi sebou rozdělily všechny čtvrté ročníky. 4. B nakonec svoje finance použila i na dobrou věc.

„Měli jsme větší rozpočet, než je k dispozici normálně. Pořád jsme se nemohli rozhodnout, až pak přišel spolužák Milan Švancara s nápadem, že peníze věnujeme na projekt, který má smysl. Myšlenka nás všech jednatřicet nadchla a shodli jsme se na ní během pěti minut,“ popisuje student.

Dětský fond UNICEF

Dle pracovníků Organizace spojených národů UNICEF potřebuje po ničivém zemětřesení v Nepálu pomoc 1,7 milionu dětí - 374 tisícům z nich není ani pět let. Dobrovolníci mohou přispět dárcovskou SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, UNICEF z toho obdrží 28,50 Kč).

Volba padla na Dětský fond UNICEF. Organizace následně peníze poslala do Nepálu, kde byla pomoc kvůli následkům zemětřesení aktuálně nejvíc potřeba.

„I my jsme přece ještě děti. V UNICEF měli opravdu velkou radost, poslali nám dobrovolnická trička, ve kterých nás pak za minimální náklady vyfotila fotografka Tereza Hlaváčková. Postarala se i o digitální zpracování tabla,“ dodává Gamrot, který pracuje jako koordinátor místní skupiny Amnesty International v Karviné.

Po maturitě zamíří za studiem do Dánska, dobročinným projektům a projektům neformálního mimoškolního vzdělávání by se však chtěl věnovat i v budoucnu.

Ředitel: Že děti nezajímá dění? Opak je pravdou

Modro-bílé tablo je k vidění na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě ve výloze obchodu s obuví. 

„Tato třída je mimořádně aktivní, pravidelně přispívala na některé sociální a charitativní programy. Studenti jsou vysoce angažovaní a sociálně citliví, mají chuť pomáhat a měnit svět. Samozřejmě to souvisí s věkem a ideály, ale jsem rád, že tyto studenty máme,“ říká ředitel karvinského gymnázia Bohumil Vévoda.

Škola je k aktivismu podle jeho slov nijak netlačí, snaží se jim ale vytvářet podmínky, aby mohly rozvíjet smysluplné aktivity, které je baví. Podílejí se třeba na řadě projektů, které pomáhají v zemích třetího světa.

„Přístup některých vyučujících je nad rámec školního programu. Snažíme se hledat společnou cestu. Abychom jim nenutili něco, co nechtějí, ale pomáháme jim tu cestu vytvořit. Není pravda, když se říká, že děti nemají zájem o dění kolem sebe, opak je pravdou,“ tvrdí ředitel.

Škola rozjíždí spolupráci s Radou dětí a studentů města Karviné, nabízí také šestadvacet volitelných předmětů včetně psychologie či geografie cestovního ruchu.