Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Méně bakterií i zápachu. V Moravskoslezském kraji nanonástřik chválí

  8:27aktualizováno  8:27
Šéfové záchranné služby v Moravskoslezském kraji doufají, že našli způsob, jak lépe chránit zdravotníky i pacienty v sanitkách před přenosem virů a bakterií. A nejen oni. Stále více organizací testuje účinky japonského nanomateriálu, který v Česku nabízí ostravská firma.

Speciální nástřik dostala i porodní vana v jednom z pokojů Městské nemocnice Ostrava. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Před měsícem jsme nechali zkušebně ošetřit interiéry patnácti sanitek speciálním nástřikem s nanočásticemi titanu. Ty podle výrobce likvidují mikroorganismy. První kontrolní měření se dělalo tento týden. Dopadlo dobře,“ říká ředitel záchranky Roman Gřegoř.

Znečištění se testuje pomocí bioluminiscenční metody. Měření ukázala zajímavá fakta.

Fotogalerie

„Hodnoty znečištění povrchu volantu jedné ze sanitek ještě před nástřikem dosahovaly 4 900 relativních světelných jednotek - RLU. Už deset minut po nástřiku ale klesly na 1 800 RLU a po měsíci na 1 012 RLU,“ říká Jaromír Hanačík z firmy NanoZone, která aplikuje certifikovaný japonský přípravek s nanočásticemi a prokázanou antimikrobiální účinností.

„Výsledky jsou úžasné. Každé snížení hodnoty znečištění mikroorganismy je dobré pro pacienty i zdravotníky. Pokud bude účinnost stejná i po dalších dvou třech testech, necháme možná ošetřit všech 60 sanitek,“ říká Renáta Vřeská, náměstkyně pro zdravotní péči Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

„Další výhodou nanonástřiku je, že sanitky se lépe udržují. Na ošetřených místech se nedrží tolik nečistot jako dřív,“ dodala.

Šatny už tolik nepáchnou

A nejen to. Petr Dyszkiewicz, jednatel společnosti STaRS Karviná, která spravuje městská sportoviště, je nadšený tím, jak nanonástřik likviduje pachy.

„Nechal jsem na zkoušku ošetřit různé prostory, například dámské sprchy v krytém bazénu nebo hokejové šatny na stadionu. Hodnoty znečištění se snížily desetinásobně, uklízečkám přitom stačí na kachlíky méně čisticích přípravků a někdy dokonce jen proud horké vody. Nic z toho ale veřejnost nevidí, takže ani neocení. Naopak si už hráči mohli všimnout podstatně menšího zápachu v hokejových šatnách,“ říká Dyszkiewicz.

„Nejvíc to bylo vždy cítit v šatně pod tribunou, kde nejsou okna. Úplně se tam zápachu zbavit nelze, ale po nástřiku je situace o 60 až 70 procent lepší. A s likvidací pachů mám i osobní zkušenosti. Když jsem si nechal ošetřit interiér svého auta, po jednom dni už nebyla cítit vůně nové kůže. A do dvou dnů zmizel nepříjemný zápach po vyčištění klimatizace, který se v autě drží obvykle nejméně týden,“ dodal šéf karvinských sportovišť s tím, že nechá časem ošetřit další prostory.

O nanonástřik se zajímají i další zdravotnická zařízení

Stejně tak Boris Blažej, starosta TJ Sokol Poruba. „Před třemi měsíci jsme nechali nastříkat šatny se sprchami v přízemí. Jsme spokojení, protože teď nesmrdí, lépe se uklízejí a působí příjemnějším dojmem. V listopadu proto necháme ošetřit i šatny v patře,“ uvedl.

O nástřik nanočásticemi titanu se teď začínají zajímat i další zdravotnická zařízení, firmy nebo třeba dopravní podniky z regionu, ale i jiných krajů.

„S některými už spolupracujeme, s dalšími začínáme jednat,“ říká Hanačík. Poznamenal, že nanomateriál velmi zaujal například Dopravní podnik města Brna (DPMB), jenž chce ošetřit interiéry vozů hromadné dopravy kvůli epidemii žloutenky.

„Uvažujeme o tom, že necháme zkušebně ošetřit deset autobusů, deset trolejbusů a deset tramvají,“ potvrdil provozní ředitel DPMB Jiří Valníček.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz