Z těžebního areálu nedaleko Karviné vzniká devítijamkové golfové hřiště.

Z těžebního areálu nedaleko Karviné vzniká devítijamkové golfové hřiště. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Měsíční krajina z Karvinska mizí, haldy a kaliště střídají kuňky a golf

  • 20
Už ani Karvinsko není, co bývalo. Zatímco pro tento region je hornictví na rozdíl od blízké Ostravy současností, nikoliv jen vzpomínkou, přesto se krajina těžce zasažená těžební činností mění. Haldy, kaliště i odvaly střídají jezera s chráněnými živočichy, v areálu starých dolů vzniká golfové hřiště.

Ještě před několika lety sdružení bojující o Frenštátsko bez dolů ukazovalo fotografie krajiny na Karvinsku jako odstrašující příklad a memento, jak by mohly dopadnout i Beskydy. Možná za pár let už nebude mít co ukazovat.

Ptáci, stromy, příroda, ticho a klid. Tak to nyní vypadá v Kozinci v Doubravě. Území zničené hornickou činností závodu ČSA Dolu Karviná přitom ještě nedávno připomínalo měsíční krajinu.

Obnova Karvinska

Území dříve plná hald se díky rekultivačním aktivitám těžební společnosti OKD znovu postupně zelenají. Do obnovy zdevastovaných krajin společnost OKD za posledních dvacet let vložila zhruba tři a půl miliardy korun.

Jen loni rekultivovala pětapadesát území. Nejznámější rekultivovanou oblastí na Karvinsku je golfový areál Lipiny.

Země tu klesla o sedm a půl metru oproti původnímu terénu. Lidé se odtud odstěhovali, jejich domovy schroustaly bagry.

Na rekultivace dohlížejí ekologové

Ostravská černouhelná společnost OKD zdevastované území na Karvinsku nyní obnovuje. Za pět let by z něj mohla být nová krajina pro lidi i přírodu. "To území je bývalé řečiště Olše. Hladina spodní vody je nízko, proto když se těžilo, voda šla rychle nahoru. Vznikly zde přírodní mokřady, bažiny, louky, kde žijí ohrožené druhy zvířat," řekl vedoucí odboru důlních škod Dolu Karviná Libor Dluhoš.

Na rekultivační práce dohlížejí ekologové. "Nechceme vytvářet něco umělého, ale to, co je přírodě blízké," vysvětlil Libor Dluhoš.

Území Kozinec v Doubravě by mělo být rozdělené na dvě části. "Část, která navazuje na lužní les v meandru řeky Olše, by měla být klidová - pro vodní ptactvo, rostliny, živočichy. Například vytváříme mokřady pro žábu kuňku žlutobřichou. A již nyní je zde ohromné množství vodního ptactva. Kvůli nim ve vodě necháváme stát stromy, na kterých ptáci hnízdí," vylíčil technik z odboru důlních škod Dolu Karviná Jan Wasniowski.

Kdysi mrtvá území Karvinska ožívají mnoha živočichy, například ptáky.
Jan Wasniowski, technik z odboru důlních škod Dolu Karviná, ukazuje

Druhá část, poblíž cesty spojující Doubravu s Karvinou, by měla být pro lidi - na procházky, koupání, rybaření. "Je tady množství ryb, hlavně štiky. Už dneska jde o vyhlášený rybářský revír. Plochy kolem dokola vyčistíme, vysázíme vzrostlé stromy, rostliny pro plazy. Faunu už nyní vybírají sami ekologové. OKD tento rekultivační projekt bude stát řádově 300 milionů korun," dodal Jan Wasniowski.

Mění se i areál bývalého Dolu František v Horní Suché. Vznikla zde průmyslová zóna oceněná titulem brownfield roku.

Rekultivační práce v oblasti bývalých kalových nádrží a odvalů jsou těsně před dokončením. Z vyvýšené části bývalé haldy je výhled na obnovený prostor, který si oblíbili cyklisté i rybáři.

Lokalita Kozinec v Doubravě.
Nevzhledná krajina s viditelnými důsledky těžby u Doubravy se mění v satelitní

Zřejmě nejznámější rekultivovanou oblastí na Karvinsku je ale golfový areál Lipiny mezi doly Darkov a Karviná. Zajímavostí je, že samotný šéf OKD Klaus-Dieter Beck projektu zpočátku nebyl vůbec nakloněn. Teprve když jej viděl na vlastní oči, změnil názor.

"Dokončujeme poslední terénní práce, golfové hřiště s devíti jamkami, akademií i cvičným odpalištěm by mohlo být otevřeno příští rok na jaře," sdělil tiskový mluvčí OKD Vladislav Sobol s tím, že za posledních dvacet let vložila firma do rekultivací zhruba tři a půl miliardy korun.

Karviná, Horní Suchá, Doubrava - všude tam se Karvinsko viditelně mění.

Karviná, Horní Suchá, Doubrava - všude tam se Karvinsko viditelně mění.

,