Spuštění nový registrů - v současnosti především vozidel - provází výpadky a chaos (Ilustrační snímek).

Spuštění nový registrů - v současnosti především vozidel - provází výpadky a chaos (Ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Za chaos kolem registru budeme chtít od státu peníze, hrozí města

  • 12
Radnicím dochází trpělivost s problémy a chaosem, které provázejí spouštění registru vozidel. Většina nákladů za zaváděné novinky na úřadech totiž zůstává na jejich bedrech. Některá města jako například Karviná nebo Frýdek-Místek už proto zvažují, že ministerstvu za přesčasy a další nečekané náklady vystaví účet a budou žádat kompenzaci.

Naštvaní lidé, naštvaní úředníci, nefunkční počítačové programy i celé systémy. Takových je prvních šest měsíců letošního roku, který začal zhroucením výplat sociálního zabezpečení a v současnosti graduje problémy centrálního registru vozidel.

Veškeré náklady, ať už finanční, či personální, jdou přitom z městských rozpočtů a ty jsou už tak hodně napjaté. Na programy, které měly podle tvrzení některých politiků přinést úspory, ve skutečnosti zatím města doplácejí. A to se jim nelíbí.

"Neustálé výpadky nového centrálního systému vozidel připravují město o peníze. Příjmy z poplatků z agendy vozidel jsou příjmem města a díky tomu, že registr nefunguje tak, jak má, přicházíme o desetitisíce korun denně," popsala současnou situaci frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková.

 "Nyní mapujeme prvotní propady v příjmech těchto poplatků a zvažujeme nárokovat úhradu vzniklé škody od státu," dodala.

"V novém systému trvá vše minimálně o dvacet minut déle," popisuje aktuální situaci také karvinská mluvčí Šárka Swiderová. "Zadní stranu velkého technického průkazu umíme vyplnit sami, data, která registr nenabízel (například VIN auta), jsme schopni dohledat a potvrdit jinde, když to jde. Ale trvá to, a tím se samozřejmě zvyšuje i množství práce, kterou musí úředníci vykonat, a klesá produktivita. Proto zvažujeme, že tyto hodiny navíc státu naúčtujeme," dodala.

Nápor nepolevuje ani u výdeje pasů, náklady jdou do milionů

Nervozita a únava panuje také na odděleních pro výdej cestovních dokladů. Ani během prázdnin nápor žadatelů nepolevil. Letošní vydávání pasů však kromě velkého pracovního náporu stálo jednotlivé radnice v kraji také pěkné peníze.

"Nejhorší situace je v pondělí a ve středu, vyvolávací systém už před čtvrtou hodinou vypínáme. A i ve čtyři odpoledne ještě čeká šedesát lidí na vyřízení. Úřednice jsou v práci i do sedmi," popsala současný nápor žadatelů o pas Marie Machková z novojičínské radnice.

Během minulého měsíce novojičínský městský úřad přijal 1 633 žádostí o cestovní doklad. Ve čtvrtky zavedl také možnost se objednat, termíny jsou však už většinou obsazené. "Celý červenec je plný, zbývá pár volných termínů koncem srpna," informovala Machková.

Města platila stavební úpravy i fotokabiny

Náklady na celou akci v některých městech šplhají do milionů. "Platili jsme stavební úpravy, zabudovat fotokabinky jsme museli na vlastní náklady. Navíc nám ministerstvo neposkytlo žádnou fotokabinu, museli jsme si dvě na vlastní náklady pronajmout. Žádali jsme o ně ministerstvo, ale nevyhovělo nám," sdělila opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

Stavební práce opavský magistrát přišly na 750 tisíc korun, za nájem za fotokabiny dá město 800 tisíc. "Musíme je mít povinně 42 měsíců, byť už je pak třeba nebudeme potřebovat. Pronajímatelem je firma, která má na tyto služby jako jediná v republice monopol na základě dohody s ministerstvem vnitra," komentovala Dobrovolná. Dalších 70 tisíc padlo na certifikaci.

Hned tři fotokabiny si pořizovali v Karviné. "Od ministerstva vnitra jsme dostali jedno výdejové pracoviště, kde lze použít k focení fotoaparát, ale hned po prvních pokusech jsme zjistili, že to nejde. Fotografie nelze pořídit kvalitně," uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Náporu zájemců o cestovní doklady budou úřady v kraji čelit ještě minimálně měsíc. Doba čekání se pohybuje mezi dvěma a čtyřmi hodinami, horší je to v pondělí a ve středu.

Lidé situaci většinou kritizují. "Musela jsem si kvůli vyřízení pasu vzít dovolenou, ať mám možnost vyrazit na úřad už dopoledne. Teď v poslední době se pořád opakuje stejný scénář. Přijde nějaká změna, ale stát ani úřady na ni nejsou připravené," komentuje Opavanka Věra Heřmánková.

,