Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Města častěji zveřejňují výběrová řízení, chybí však jednotný systém

  • 1
Dříve nemyslitelné se pomalu stává pravidlem. Stále více měst a obcí v Moravskoslezském kraji zveřejňuje na internetu výběrová řízení a smlouvy, včetně cen. Část z nich jde za rámec zákona, zveřejňují i smlouvy, které by nemusely.

Ještě před rokem dvěma byly radnice zveřejňující všechny své smlouvy a výběrová řízení nad padesát tisíc korun spíše výjimkou. Doba se však rychle mění.

Nově se k radnicím propagujícím zveřejňování smluv a výběrových řízení přidal i ostravský obvod Poruba. Od začátku dubna zveřejňuje na internetu veškeré smlouvy a objednávky nad padesát tisíc korun. „Chceme, aby lidé měli možnost nahlédnout do hospodaření obvodu,“ vysvětluje starosta Poruby Petr Mihálik.

„Zveřejněny jsou veškeré smlouvy a objednávky, které Poruba uzavřela od 1. dubna a které přesáhnou roční plnění padesát tisíc korun.“

Ostrava zveřejňuje smlouvy nad sto tisíc

Obdobné změny přijal i ostravský magistrát. Byť ten od začátku dubna zatím kvůli náročnosti zveřejňuje smlouvy od sta tisíc korun. V první fázi, od začátku ledna letošního roku, to bylo o dvě stě tisíc korun více.

„Na internetových stránkách se od dubna zveřejňují všechny smlouvy a objednávky uzavírané statutárním městem Ostrava s finančním plněním na straně města převyšujícím sto tisíc korun bez DPH,“ popsala aktuální stav ostravská tisková mluvčí Andrea Vojkovská.

Po problémech úředníků frýdecko-místeckého magistrátu, které skončily až u soudu, přitvrdili se zveřejňováním zakázek a smluv i ve Frýdku-Místku. „Nad rámec zákona zveřejňujeme zakázky od sto tisíc korun. Od letošního dubna zveřejňujeme uzavřené smlouvy již od padesáti tisíc korun,“ popsala situaci mluvčí tamního magistrátu Jana Matějíková.

Opava zveřejňuje zakázky nad půl milionu

Už od roku 2012 zveřejňuje své zakázky opavský magistrát, zatím se v pravidlech pro zveřejňování drží na vyšších částkách.

„Uveřejňuje všechny uzavřené smlouvy na webu města od konce roku 2012. Kromě povinně uveřejňovaných informací uveřejňujeme také všechny zakázky malého rozsahu od 500 tisíc korun na služby a dodávky a od tří milionů na stavební práce formou otevřeného řízení – tedy otevřenou výzvou k podání nabídek,“ vysvětlila opavská tisková mluvčí Lada Dobrovolná.

„U zakázek malého rozsahu nedosahujících těchto limitů uveřejňujeme minimálně smlouvy, není ovšem výjimkou, že i tyto zadáváme formou otevřené soutěže – zde záleží na poptávané komoditě či službě.“

Každé město to dělá po svém

Podle Lukáše Trnky, právníka organizace Frank Bold, která se na otevřenou veřejnou správu zaměřuje, by mohla být situace ve zveřejňování zakázek jednotlivými radnicemi ještě lepší.

„Lepší se to, měst, která zveřejňují zakázky a smlouvy, přibývá, zatím ale neexistuje jednotná regulace, jednotný způsob, jakým by to dělala,“ vysvětluje Lukáš Trnka. „Každé město to dělá po svém, někdo lépe, někdo méně úspěšněji. Chybí jednotná platforma, na kterou by všichni přistoupili. Proto se špatně hodnotí i kritéria, nakolik jsou zveřejněná data srozumitelná veřejnosti,“ naznačuje, jakým směrem by se měl budoucí vývoj ubírat.

Na zveřejňování zakázek a smluv mimo rámec zákona se chystají také na havířovském magistrátu.

„Vedení města rozhodlo, že Havířov, který v současnosti zveřejňuje všechny své veřejné zakázky, v dohledné době zveřejní také veškeré smlouvy,“ řekla havířovská tisková mluvčí Eva Wojnarová. „Obyvatelé tak získají neomezený přístup k informacím o našem hospodaření i transparentnost.“