Papír do modrého, plasty do žlutého, sklo do zeleného... Stále více lidí v kraji třídí odpad. Pořád jich ale není dost. (Ilustrační snímek)

Papír do modrého, plasty do žlutého, sklo do zeleného... Stále více lidí v kraji třídí odpad. Pořád jich ale není dost. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čipované popelnice i body za vytříděná kila. Města lákají k separování

  • 2
Lidé v Moravskoslezském kraji mohou slavit. I když zase tak velký důvod k radosti není... Loni obyvatelé třídili odpad tak, že v republikovém žebříčku poskočili o čtyři příčky nahoru. Přesto je ale kraj až desátý v pořadí. Města proto chtějí občany motivovat přímými výhodami.

Jak moc lidé třídí

V roce 2012 vytřídil každý obyvatel Moravskoslezského kraje 37,8 kilogramu plastu, papíru, skla a nápojových kartonů. Za deset let vzrostla výtěžnost na obyvatele o 22 kilogramů. Nejlepšími okresy jsou Ostrava a Frýdecko-Místecko, naopak největší rezervy v třídění mají Karvinsko a Bruntálsko.

Na každé popelnici a kontejneru čip a vážení odpadu přímo ve svozových vozech. Nový systém, který zavedly bruntálské technické služby, ve finále ukáže, kolik směsného i tříděného odpadu ta která domácnost vyprodukuje. A podle toho budou moct lidé uplatnit výhody.

"Nádoby máme očipovány a dvě ze čtyř svozových vozidel jsou vybavena vážicím systémem. Ještě letos jím vybavíme i zbylé dva vozy. Zároveň zavádíme nový software, který bude data vyhodnocovat," informoval ředitel Technických služeb Bruntál Václav Frgal.

Zatím má společnost, jejíž svozovou oblast tvoří čtyřiadvacet obcí a která ročně eviduje milion výsypů nádob na odpad, informace z menších obcí. Do roka by měl být projekt kompletní a přinést obrázek o třídění i v jednotlivých částech Bruntálu.

Výsledky ukážou, kolik směsného a vytříděného odpadu produkuje konkrétní obec, ulice i domácnost. Jednotlivé obce na jejich základě pak budou bonifikovat ty, kteří třídí nejvíc.

"V důsledku by to vedlo ke zvýšení intenzity třídění a zmenšení podílu směsného odpadu," komentoval už při přípravách vedoucí bruntálského odboru životního prostředí Vladimír Procházka.

Jeden bod = poplatek o pět korun nižší

Cestou individuálních výhod se vydává stále více obcí a měst. Třeba v Trojanovicích separaci bodují. Jeden bod se rovná pět korun dolů z poplatku za odpad. Za každý pytel plastů lidé mají dva body, za pytel nápojových kartonů bod. Když Trojanovičtí pytle sami odvezou do sběrného dvora, mají za každý pytel ještě bod navíc.

"Zapojilo se zhruba osmdesát procent domácností v obci. Jsou i takoví, kteří na poplatcích díky třídění nezaplatí ani korunu. Jde ale o individuální případy," komentuje starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Za rok 2012 byly Trojanovice v třídění mezi obcemi do 4 000 obyvatel druhé v kraji. Starosta Novotný připouští, že i finanční bonusy místní obyvatele hodně motivovaly.

Stejný systém letos zavedl také Budišov nad Budišovkou. Tam se lidem za každé kilo plastů z poplatku za odpad smaže pět korun, za kilo papíru dvě koruny. Domácnosti se zapojily po stovkách.

K jiné formě zvýhodnění od příštího roku přistupuje Bohumín. Ten v létě nechal zkontrolovat obsah popelnic domkařů a kontejnerů na sídlištích. A zjistil, že mezi komunálním odpadem domkařů je pětkrát méně odpadu, který se dá třídit, než na sídlištích. Domkaři tedy příští rok zaplatí o 10 procent méně za odpad, lidé ze sídlišť jen o pět procent.

Obecně v kraji třídí odpad asi dvě třetiny obyvatel. "Opravdu velký vliv má pravidelné navyšování počtu separačních nádob. Leckde jde o dvojnásobek oproti loňsku," řekl náměstek hejtmana Daniel Havlík.

Nejlepšími obcemi do 4 000 tisíc obyvatel jsou Lhotka, Trojanovice a Raškovice. Nad 4 000 obyvatel pak Hradec nad Moravicí, Třinec a Opava.