Z opavských trolejbusů mnoho nezůstalo. Pojištěné však nebyly.

Z opavských trolejbusů mnoho nezůstalo. Pojištěné však nebyly. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Města pojišťují téměř vše, vyhořelé opavské trolejbusy jsou výjimkou

  • 0
Případ nepojištěného opavského trolejbusového depa, které v neděli vyhořelo a spolu s ním vzplálo i sedm trolejbusů, je spíše výjimečný. Velká města v Moravskoslezském kraji mají svůj majetek pojištěný důkladněji.

Lepší reklamu, než je nedělní požár opavské vozovny, kde se škoda vyšplhala do několika desítek milionů korun, si pojišťovny snad ani vymyslet nemohly. Budova, v níž byly trolejbusy zaparkovány, totiž patřila k několika málo z těch, které neměl opavský magistrát pojištěn.

"Budovy ani autobusy a trolejbusy opavského dopravního podniku nebyly nikdy pojištěny, na změně začalo pracovat až nové vedení podniku na konci minulého roku," řekla opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

Zákonné lhůty pojištění zdržely

"Kvůli zákonným lhůtám u výběrových řízení ale pojištění budov Dopravního podniku vstoupí v platnost až za několik týdnů," dodala s tím, že ostatní majetek opavský magistrát i většina obchodních společností, které vlastní, pojištěny mají.

Ostravský dopravní podnik by obdobný požár, jaký vypukl v neděli v Opavě, tolik peněz podle všeho nestál.

"Dopravní podnik Ostrava má takzvaným živelním pojištěním kryt soubor vlastních i cizích budov, například najatých, zastávek automatů na prodej lístků i dalšího zařízení, včetně dopravních prostředků," řekl mluvčí DPO Miroslav Albrecht. Upřesnil, že pojištění kryje budovy i autobusy, trolejbusy a tramvaje nejen před zničením požárem, ale i pádem letadla, povodní nebo krupobitím.

Magistrát platí za pojistky miliony

Ostravský magistrát má jen budovy, které vlastní, pojištěny na více než osmnáct a půl miliardy korun, další miliardy by získal v případě zničení uměleckých děl, kamerových systémů a dalšího příslušenství.

"A to jde jen o objekty magistrátu, další pojištění si sjednávají jednotlivé obvody samy," vysvětlila ostravská mluvčí Andrea Vojkovská s tím, že jen za živelná pojištění platí magistrát ročně přes osm milionů korun.

Zhruba tři miliony ročně, za pojištění nemovitého i movitého majetku v hodnotě přes 14 miliard korun, platí karvinský magistrát. "Až devadesát procent nákladů na ně se nám vrací formou plnění," komentuje platby za pojištění karvinský primátor Tomáš Hanzal.

"Například v posledním období se nám pojištění maximálně vyplatilo v případě požáru střechy zimního stadionu, kterou pojišťovna zcela uhradila a škoda šla do milionů korun," dodal primátor.

Zhruba půl milionu korun ročně vydá za pojištění třinecká radnice, která do pojistky zahrnula i majetek všech příspěvkových organizací. "Za majetek v hodnotě zhruba 2,5 miliardy korun platíme ročně přibližně 500 tisíc korun, u všech vozidel máme současně s povinným ručením sjednáno i havarijní pojištění. Tady platíme zhruba 160 tisíc korun ročně," vysvětlila třinecká starostka Věra Palkovská.

Přes milion korun zaplatí za pojištění i kopřivnická radnice. "Pojištěn máme nejen veškerý majetek, ale například i úrazy chodců na chodnících," vysvětlila mluvčí Lucie Petříčková.

20. října 2013