Centrum Ostravy pod smogovou poklicí (2012)

Centrum Ostravy pod smogovou poklicí (2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dodýchat! Města na Ostravsku hromadně překračují roční smogový limit

  • 27
Sedm míst v republice, šest z nich v Moravskoslezském kraji, dýchá hůř, než káže zákon. Podle něj může prach v ovzduší překročit limit 35 dnů v roce. Po Ostravě-Radvanicích, kde limit vyčerpali už 23. února, přišly na řadu Věřňovice, Bohumín, Český Těšín, Karviná a Orlová. Výčet uzavírá Brno.

Na severovýchodu České republiky překračuje hranici zákona jedno město za druhým. Obyvatelé některých částí regionu na severovýchodu země letos během prvních tří měsíců roku čelili takovému množství prachu, které jinde nenadýchají za celý rok. A někde ani za mnoho let.

Letošní smog

Největší počet smogových dní má letos za sebou ostravský obvod Radvanice, a to 46. "Nejhustší" vzduch ale dýchají lidé na Karvinsku.

Ve Věřňovicích denní množství prachu ve vzduchu 12. února dokonce přesáhlo desetinásobek limitu. V Orlové lidé dýchají pěti- až sedminásobek stanoveného limitu pro prach.

V ostravských Radvanicích Český hydrometeorologický ústav letos eviduje už šestačtyřicet smogových dní. Ve Věřňovicích dvaačtyřicet a třeba v Bohumíně devětatřicet.

"Na těch nejexponovanějších místech, například v Radvanicích, roční počet smogových dní pravidelně překračuje stovku. Situace je velmi vážná, alarmující," uvádí Radim Šrám z pražské Akademie věd.

Smogové nebezpečí skončilo. Kdy přijde další?

Stav zhoršila poslední smogová situace, která na Ostravsku a Karvinsku právě skončila.

Pro Ostravsko a Karvinsko hydrometeorologové vyhlásili signál upozornění v pátek ráno, pro Českotěšínsko pak v sobotu v ranních hodinách. V neděli večer byl signál odvolán.

Trvalé plošné zlepšení meteorologové zatím nečekají. "Hodinové koncentrace prašného aerosolu klesají, i přesto očekáváme, že průměrné denní koncentrace se na Ostravsku a Karvinsku budou pohybovat okolo imisního limitu," hlásila předpověď.

Rakovinotvorné látky se v těle ukládají. A pak...

Vdechování škodlivin nemusí být příčinou nemoci hned. V době, kdy je člověk smogu vystaven, však zhoršuje projevy nemocí dýchacích cest. Jeho největší hrozba podle odborníků spočívá v dlouhodobém působení.

Vdechnutý prach a na něj navázané často i rakovinotvorné látky se v těle střádají a nemoc vyvolaná častým vdechováním znečištěného ovzduší se může ozvat až po několika letech. Obyvatelé Moravskoslezského kraje patří k nejexponovanějším v republice i Evropě.

"Platí přímá úměra. Čím déle je člověk prachu vystaven, tím je vyšší riziko, že onemocní. Ale každý organismus dokáže prachu odolávat jinak," říká Jiří Bílek ze zdravotního ústavu.

Mapka ukazuje místa v Moravskoslezském kraji, kde už byl překročen roční limit smogových dní.

Mapka ukazuje místa v Moravskoslezském kraji, kde už byl překročen roční limit smogových dní.

,