Přetahovaná v Ostravě. Magistrát a obvod si navzájem vyhošťují úředníky

  14:30aktualizováno  14:30
Když chtějí obyvatelé centrálního ostravského obvodu něco vyřídit na obvodní matrice nebo v pokladně, zamíří do budovy Nové radnice. Tam mají tato pracoviště kanceláře. Jenže magistrát teď chce tyto úředníky vyhostit. Prý proto, že po něm obvod žádá, aby vyklidil kanceláře ve věžáku v Ostrčilově ulici.

Dvě věže. Z Nové radnice (vlevo) mají odejít obvodní úředníci. Prý proto, že obvod z věžáku (vpravo) vyhostil pracovníky magistrátu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Náhoda, nedorozumění, nebo válka? Ty otázky napadaly ve středu radní Moravské Ostravy a Přívozu, když zjistili, že mají vyklidit dvacet kanceláří v Nové radnici.

O vyhoštění obvodních úředníků z budovy magistrátu jednohlasně rozhodli tento týden radní města. A také se usnesli, že obvodu sníží dotace o nájemné 6,5 milionu. "Je to pro nás šok," netají radní Moravské Ostravy Dalibor Mouka.

Podle Andreji Vojkovské město reaguje na postup obvodu. Ten totiž chce, aby magistrát vyklidil do konce dubna všech 20 kanceláří ve věžovém domě v Ostrčilově ulici. "Potřebujeme někam umístit své úředníky," uvedla mluvčí města.

Zchátralý dům město loni svěřilo obvodu s tím, že ho opraví a přebuduje na byty. "Zůstává tam už jen pár posledních nájemců. Všichni dostali výpověď. V květnu by měl být dům prázdný," uvedla mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.

Obvod chce ještě jednat s městem

Podle Mouky se bývalá tajemnice obvodu dohodla s tajemníkem města, že pro své úředníky najde prostory ve svých budovách.

"Netušili jsme, že město vyhostí naše exponovaná pracoviště. Jde například o pokladnu či matriku, kam chodí lidé vyřizovat pohřby, narození i svatby, nebo serverovnu se speciální klimatizací," líčí Mouka.

Obvod o tom ještě chce jednat s městem. Doufá, že jde o nedorozumění, a to i s krácením dotace o nájemné. "Nájem neplatíme, jen služby. Kdyby ano, město by muselo platit daň," vysvětluje Mouka.

I náměstek primátora Jiří Hrabina (ČSSD) byl ve středu překvapený: "Netušil jsem, že je s tím problém. Myslel jsem, že se tajemníci domluvili. Jsem připravený jednat. Nechceme obvodu dělat naschvály."

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.

Najdete na iDNES.cz