Zchátralá jatka v Ostravě.

Zchátralá jatka v Ostravě. | foto: Boris Renner

Ostrava získá zpět historická městská jatka. Cenu kritizovala opozice

  • 10
Ostrava získá po téměř 22 letech zpět do svého vlastnictví historická městská jatka. Odkoupí je i s bývalou prodejnou hobbymarketu Bauhaus za téměř 80 milionů korun. Po zhruba dvouhodinové diskusi tak dnes rozhodli městští zastupitelé. Opoziční ČSSD i KSČM nákup kritizovaly, největší diskusi vyvolávala právě kupní cena.

Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun, a město tak jatka podle primátora Tomáše Macury odkupuje za nižší než znaleckou cenu.

Opozičním zastupitelům z řad sociálních demokratů a komunistů se i přesto zdála cena příliš vysoká. Připomněli například, že na konci roku 1994 prodala radnice Moravské Ostravy a Přívozu Bauhausu pozemky za 38,7 milionu korun a k tomu jatka za pouhých 60 tisíc korun.

„Mně ta zakázka smrdí,“ řekl například zastupitel za ČSSD Ivo Hařovský.

I šéf klubu zastupitelů za ČSSD Lumír Palyza naznačil, že by se za pár let nerad dočkal výslechů na policii či dokonce před soudem. Poukazoval na to, že město chce koupit zpátky majetky v katastrofálním stavu. „Kupujeme rozbořeninu jatek a boudu po Bauhausu – budí to zvláštní pozornost,“ dodal s tím, že ČSSD má zájem na záchraně jatek, ale chce diskutovat o ceně.

To navrhl za komunisty i Martin Juroška: „Co kdybyste kupní cenu snížili a oznámili to Bauhausu dopisem? Uvidíme, jak zareagují....“

Dalších 100 milionů půjde na renovaci jatek

Primátor Macura a radní města Lukáš Semerák, kteří vyjednávali se zástupci firmy, téměř dvě hodiny vysvětlovali zastupitelům, jak probíhala jednání, detaily transakce i to, že navržená cena je výsledkem kompromisu.

„Zástupci Bauhausu nám napsali, že prodejní cena je z jejich strany nejnižší možná a se ztrátou se smířili jen proto, že kupcem je město. My jsme apelovali na jejich společenskou odpovědnost. Firma se totiž v minulosti zavázala radnici Moravské Ostravy, že jatka opraví, ale neměla to ve smlouvě a nechala je zchátrat,“ řekl primátor.

„S jatky nekupujeme jen majetek, ale i kus historie, designu a dobré pověsti města,“ připomněl kolegům zastupitel ANO Vladimír Kulil, kterého vyzvali, aby se vyjádřil jako odborník. Řídí totiž Ústav oceňování majetku při Ekonomické fakultě VŠB-Technické univerzity v Ostravě. Po dlouhé diskusi koupě jatek prošla - bez hlasů většiny opozičních zastupitelů.

U jatek se předpokládá, že náklady na jejich renovaci přesáhnou 100 milionů korun, úpravy objektu někdejšího hobbymarketu, kde by měla nově sídlit Městská galerie Plato, primátor odhaduje řádově na několik milionů korun. Také jatka by měla v budoucnu sloužit pro kulturu. Mohla by zde být uložena drahá pojištěná umělecká díla

Do areálu se přesune galerie

Marek Pokorný, šéf Galerie města Ostravy Plato, která zatím sídlí v přízemí Multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích, se na stěhování do vlastních prostor těší. Galerie současného umění je zatím jen grantovým projektem, ale už od 1. července bude příspěvkovou organizací města.

Petr Koudela, šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice, říká, že prostory po galerii prázdné nezůstanou.

„Máme několik variant dalšího využití ke kulturním, vzdělávacím či jiným projektům i další zájemce o pronájem. Rozhodnutí ale ještě nepadlo,“ uvedl.

Oprava bývalé prodejny za několik milionů má být hotová letos. Mnohem dražší rekonstrukce jatek musí počkat. „Nejdříve musíme nechat zpracovat projekt,“ říká primátor Macura.

Původní objekt bývalých městských jatek vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek v centru města odprodal společnosti Bauhaus za 38,7 milionů korun, která v jeho těsné blízkosti postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, samotná prodejna již nefunguje. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět.

,