Ostrava chce městskou veterinářku, komora hrozí ženě vyloučením

  18:55aktualizováno  18:55
Městská policie Ostrava chce zaměstnat na plný úvazek veterinární lékařku. První městská veterinářka v zemi má zkvalitnit chod psího útulku. Navíc policii ušetří až půl milionu korun ročně. To ale vyvolalo nevoli mezi veterináři. Podle nich by žena mohla být dokonce vyloučena z komory.

V Ostravě by nově mohla být městská veterinářka, kolegové jsou ale proti. (Ilustrační snímek)

A ušetřilo by nejen město, ale i zájemci z řad chovatelů. Nová městská veterinářka Eva Matějová by jim mohla aplikovat čip za symbolický poplatek či zadarmo. Tomu všemu chce však zabránit Komora veterinárních lékařů.

O co jde Ostravě

Město, přesněji městská policie, která se stará o útulek s téměř 150 psy, chce přijmout do pracovního poměru veterinářku. Slibuje si od toho lepší péči o psy i celkový chod útulku, a navíc úsporu kolem půl milionu korun ročně. Podle veterinární komory to však není možné - zakazují to její stanovy.

"Není možné vytvořit statut městského veterináře, odporuje to stanovám naší profesní komory. Veterinární lékařství je svobodným povoláním. Můžeme pracovat jen sami na sebe nebo pro veterinární kliniky. Nemůže nás zaměstnat město ani jeho organizace," vysvětluje předseda okresního sdružení veterinárních lékařů v Ostravě Pavel Müller.

Ačkoli další veterináři ve městě nechtějí zatím vystupovat veřejně, postup města je rozzlobil. Jde jim totiž o princip, ale také o velké peníze.

"Šikujeme se a připravujeme k obraně. Najali jsme právníka, který bude za peníze komory hájit naše zájmy," tvrdí jeden z nich.

Podporují je i kolegové odjinud. "Nedivím se ostravským kolegům. Divím se jen té kolegyni, že do toho jde. Svým krátkozrakým počínáním uškodí sobě, kolegům i veterinárnímu stavu," míní šéf okresního sdružení veterinárních lékařů na Karvinsku Stanislav Cienciala.

Eva Matějová, která zatím pracuje na soukromé klinice v Opavě, ale už podala výpověď, aby mohla nastoupit do Ostravy, řekla ve čtvrtek MF DNES, že o tom nechce mluvit.

Někteří veterináři mladé ženě vyhrožovali po telefonu

Šéf ostravských strážníků se tomu nedivil. "Sesypala se, protože několik veterinářů jí telefonicky vyhrožovalo. Řekli, že když k nám nastoupí, zasadí se o její vyloučení z komory," uvedl Zdeněk Harazim.

Dodal, že by to ženě zničilo kariéru. Přitom jde podle něj o pracovitého člověka, který má ke zvířatům hezký vztah. "Osvědčila se, když byla před pár lety jako studentka na praxi v našem útulku i u jízdního oddílu. Proto jsem ji požádal, ať k nám nastoupí," dodal Harazim.

Situaci v Ostravě sleduje i prezident veterinární komory Jan Bernady z Brna. "Je to region razovity," říká lakonicky a netají, že pokud se s městem nedohodnou místní zástupci komory, přijede osobně.

Podle něj může městská policie zaměstnat, koho chce, ale je otázkou, co pro ni bude veterinářka dělat.

"Léčebnou a preventivní péči může vykonávat jen člen veterinární komory. Naše stanovy ale členům zakazují nechat se zaměstnat kýmkoli, kdo zvířata vlastní nebo s nimi nakládá. Pokud se tedy veterinářka stane zaměstnancem města či jeho organizace, může přijít o členství v komoře a nebude moci léčit, nakupovat léky a jsou tam i další omezení," vysvětluje Bernady.

Harazim: Když to bude nutné, podáme žalobu a uspějeme

Tvrdí, že komora by se s městem ráda dohodla smírně, ale když to bude nutné, obrátí se na soud či na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. On i další veterináři navíc míní, že město přijetím veterinářky peníze neušetří, spíš naopak.

Zatímco teď se o psy v útulku stará Veterinární klinika Vítkovice, která vyhrála výběrové řízení, zaměstnává několik lékařů, je vybavená a neúčtuje městu pojištění a další výdaje, lékařka přijde s prázdnýma rukama. Město bude hradit její mzdu, odvody i další výdaje včetně vybavení.

Zdeněk Harazim si však stojí za svým. "I když vybavení koupíme, brzy se nám to vrátí," míní a dodává, že pokud si to lékařka pod tlakem okolí nerozmyslí, přijme ji.

Ověřil si totiž u právníků, že mu to nezakazuje žádný zákon. To veterinární komora si podle něj udělala stanovy, jaké jí vyhovují, a postavila je nad zákon.

"Já jsem do toho lékařku vtáhl, mou povinností teď je poskytnout jí právní ochranu. Kdyby ji vyloučili z komory, podáme žalobu. Věřím, že uspějeme. Každý má právo nechat se zaměstnat. Právník je také svobodné povolání a řada jich je zaměstnaná," líčí Harazim.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Další z rubriky

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Najdete na iDNES.cz