Ostrava chce městskou veterinářku, komora hrozí ženě vyloučením

  18:55aktualizováno  18:55
Městská policie Ostrava chce zaměstnat na plný úvazek veterinární lékařku. První městská veterinářka v zemi má zkvalitnit chod psího útulku. Navíc policii ušetří až půl milionu korun ročně. To ale vyvolalo nevoli mezi veterináři. Podle nich by žena mohla být dokonce vyloučena z komory.

V Ostravě by nově mohla být městská veterinářka, kolegové jsou ale proti. (Ilustrační snímek)

A ušetřilo by nejen město, ale i zájemci z řad chovatelů. Nová městská veterinářka Eva Matějová by jim mohla aplikovat čip za symbolický poplatek či zadarmo. Tomu všemu chce však zabránit Komora veterinárních lékařů.

O co jde Ostravě

Město, přesněji městská policie, která se stará o útulek s téměř 150 psy, chce přijmout do pracovního poměru veterinářku. Slibuje si od toho lepší péči o psy i celkový chod útulku, a navíc úsporu kolem půl milionu korun ročně. Podle veterinární komory to však není možné - zakazují to její stanovy.

"Není možné vytvořit statut městského veterináře, odporuje to stanovám naší profesní komory. Veterinární lékařství je svobodným povoláním. Můžeme pracovat jen sami na sebe nebo pro veterinární kliniky. Nemůže nás zaměstnat město ani jeho organizace," vysvětluje předseda okresního sdružení veterinárních lékařů v Ostravě Pavel Müller.

Ačkoli další veterináři ve městě nechtějí zatím vystupovat veřejně, postup města je rozzlobil. Jde jim totiž o princip, ale také o velké peníze.

"Šikujeme se a připravujeme k obraně. Najali jsme právníka, který bude za peníze komory hájit naše zájmy," tvrdí jeden z nich.

Podporují je i kolegové odjinud. "Nedivím se ostravským kolegům. Divím se jen té kolegyni, že do toho jde. Svým krátkozrakým počínáním uškodí sobě, kolegům i veterinárnímu stavu," míní šéf okresního sdružení veterinárních lékařů na Karvinsku Stanislav Cienciala.

Eva Matějová, která zatím pracuje na soukromé klinice v Opavě, ale už podala výpověď, aby mohla nastoupit do Ostravy, řekla ve čtvrtek MF DNES, že o tom nechce mluvit.

Někteří veterináři mladé ženě vyhrožovali po telefonu

Šéf ostravských strážníků se tomu nedivil. "Sesypala se, protože několik veterinářů jí telefonicky vyhrožovalo. Řekli, že když k nám nastoupí, zasadí se o její vyloučení z komory," uvedl Zdeněk Harazim.

Dodal, že by to ženě zničilo kariéru. Přitom jde podle něj o pracovitého člověka, který má ke zvířatům hezký vztah. "Osvědčila se, když byla před pár lety jako studentka na praxi v našem útulku i u jízdního oddílu. Proto jsem ji požádal, ať k nám nastoupí," dodal Harazim.

Situaci v Ostravě sleduje i prezident veterinární komory Jan Bernady z Brna. "Je to region razovity," říká lakonicky a netají, že pokud se s městem nedohodnou místní zástupci komory, přijede osobně.

Podle něj může městská policie zaměstnat, koho chce, ale je otázkou, co pro ni bude veterinářka dělat.

"Léčebnou a preventivní péči může vykonávat jen člen veterinární komory. Naše stanovy ale členům zakazují nechat se zaměstnat kýmkoli, kdo zvířata vlastní nebo s nimi nakládá. Pokud se tedy veterinářka stane zaměstnancem města či jeho organizace, může přijít o členství v komoře a nebude moci léčit, nakupovat léky a jsou tam i další omezení," vysvětluje Bernady.

Harazim: Když to bude nutné, podáme žalobu a uspějeme

Tvrdí, že komora by se s městem ráda dohodla smírně, ale když to bude nutné, obrátí se na soud či na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. On i další veterináři navíc míní, že město přijetím veterinářky peníze neušetří, spíš naopak.

Zatímco teď se o psy v útulku stará Veterinární klinika Vítkovice, která vyhrála výběrové řízení, zaměstnává několik lékařů, je vybavená a neúčtuje městu pojištění a další výdaje, lékařka přijde s prázdnýma rukama. Město bude hradit její mzdu, odvody i další výdaje včetně vybavení.

Zdeněk Harazim si však stojí za svým. "I když vybavení koupíme, brzy se nám to vrátí," míní a dodává, že pokud si to lékařka pod tlakem okolí nerozmyslí, přijme ji.

Ověřil si totiž u právníků, že mu to nezakazuje žádný zákon. To veterinární komora si podle něj udělala stanovy, jaké jí vyhovují, a postavila je nad zákon.

"Já jsem do toho lékařku vtáhl, mou povinností teď je poskytnout jí právní ochranu. Kdyby ji vyloučili z komory, podáme žalobu. Věřím, že uspějeme. Každý má právo nechat se zaměstnat. Právník je také svobodné povolání a řada jich je zaměstnaná," líčí Harazim.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Ivo Sklenář, legenda Lysé hory, končí. O turisty se staral 25 let

Ivo Sklenář se o turisty na Lysé hoře staral 25 let. Nyní končí.

Tak jako je Lysá hora ikonou Beskyd, byl její ikonou Ivo Sklenář. Muž, který se na jejím vrcholu 25 let staral o...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Obchodník s komoditami – manažer rozvoje

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz