Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava. | foto: MF DNES

Městskou nemocnici v Ostravě čekají změny za miliardy korun

  • 1
Moderní chirurgické oddělení, nový pavilon s centrálními operačními sály a dospávacími pokoji, ale také třeba nové centrum péče o matku a dítě, prostornější urgentní příjem, parkovací dům. To vše patří k plánům na proměnu Městské nemocnice Ostrava do roku 2030.

Generel tohoto zdravotnického zařízení přijali bez výhrad minulý týden ostravští zastupitelé.

„Město bude v následujících třinácti letech investovat do své nemocnice téměř 2,4 miliardy korun. Nejvíc v první etapě - přes 816 milionů do roku 2022,“ říká náměstek primátora pro zdravotnictví a sociální oblast Michal Mariánek.

Připomněl, že Ostrava loni zřídila speciální fond určený pro nemocnici, do kterého chtějí zastupitelé každý rok poslat až 250 milionů právě na nezbytné stavební práce. Letos už je ve fondu 450 milionů.

Městská nemocnice Ostrava v číslech

  • 2,35 miliardy korun chce Ostrava investovat do modernizace své nemocnice do roku 2030
  • 1,6 miliardy korun je roční obrat zařízení, za rok 2016 však mělo ztráty v desítkách milionů
  • 450 milionů korun už je v městském fondu pro nemocnici
  • 1 890 zaměstnanců
  • 707 akutních lůžek

„Generel Městské nemocnice Ostrava je pro nás i naše nástupce komplexní kuchařkou. Podle ní by mělo postupovat vedení nemocnice a města, pokud chce získat důstojné zázemí pro pacienty i personál a dál zvyšovat kvalitu lékařské péče i komfort pro nemocné, kterým nemocnice slouží už od roku 1848,“ líčí Michal Mariánek.

Výstavba pavilonu začne asi v roce 2019

Na rozdíl od moderních nemocnic postavených v jednom monobloku má ta ostravská několik nevýhod. Tou největší je, že jde o nemocnici pavilonového typu a ne všechna oddělení jsou propojena tak, aby se mezi nimi dalo přecházet „suchou nohou“.

Velká vzdálenost je například mezi dětským a gynekologicko-porodnickým oddělením.

„Proto chceme vybudovat nové centrum péče o matku a dítě. Gynekologii s porodnicí přiblížíme k dětskému oddělení - přemístíme je do prostor současné ortopedie. Ta je s dětským oddělením spojená koridorem,“ nastínil ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Zatím má nemocnice 16 operačních sálů v různých místech areálu. Chybí tam ale dospávací lůžka. Zabránit rizikovému převážení pacientů hned po zákroku, ale také zlevnit náklady na provoz sálů, pomůže až výstavba nové budovy s centrálními operačními sály a dospávacími pokoji za téměř 400 milionů korun. Do ní se nastěhuje i zmíněná ortopedie. Ale nebude to hned.

„Nejdřív jsme potřebovali podklad pro rozhodování o budoucnosti nemocnice. Z generelu mám radost, protože řeší problémy nemocnice koncepčně a komplexně. Teď už můžeme zadat architektonickou studii pavilonu s centrálními operačními sály. Odhaduji, že jeho výstavba začne v roce 2019 a hotový bude v roce 2020,“ uvedl investiční náměstek ostravského primátora Břetislav Riger.

Oddělení chirurgie chtějí řešit jako první

Stavební práce, do kterých se chce nemocnice pustit jako první, pocítí ale nejdříve pacienti chirurgie. „Toto oddělení je totiž v tristním stavu,“ říká ředitel Petr Uhlig.

„Jedny toalety pro pacienty na konci dlouhé chodby. Třílůžkové pokoje se zastaralým vybavením. Nevábné sklepní prostory, ve kterých se převléká personál...,“ doplňuje ho náměstek Mariánek.

Pro rekonstrukci, která bude stát okolo 100 milionů korun, potřebuje ale nemocnice nejdřív projektovou dokumentaci. „Kopat začneme snad už příští rok,“ věří Uhlig.

Na to mají postupně navázat další stavební práce v nemocnici i vedle ní, kde má vyrůst například parkovací dům s lékárnou. „Výsledkem bude nemocnice na úrovni třetího tisíciletí. Našim cílem je postupně odstranit největší problémy, které dnes nemocnici trápí,“ shodují se zástupci nemocnice i města.