Střídání deště a slunečna? Už ne. Nyní měsíc sucho a pak dva lijáky

  17:55aktualizováno  17:55
Letošní rok už má z pohledu ostravských klimatologů za sebou jeden nepříznivý rekord. A další na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Zatímco v minulosti se mírné, normální a extrémní zimy u nás střídaly v průměru ve dvou - až tříletých cyklech, nyní se s nimi potýkáme v Beskydech a Jeseníkách už pět let. Od roku 1850, kdy počasí měří přístroje, neexistuje záznam, který by potvrzoval tolik po sobě jdoucích zim chudých na sníh,“ řekl ostravský klimatolog Radim Tolasz.

O tom, jak se proměnilo počasí za posledních padesát let v Moravskoslezském kraji, hovořil odborník na ostravské konferenci k 50. výročí vzniku zdejší pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

„V posledních desetiletích se téměř každý rok nějak odchýlí od normálu,“ konstatoval Tolasz. Popisuje, že některý je extrémně vlhký a Česko trápí lokální povodně, jiný je naopak suchý, nebo je plný sněhových přívalů. V letech 2007, 2008, 2013, 2017 v kraji řádily vichřice a mimořádně dlouhé horké vlny přišly v roce 2003, 2012, 2013 a 2015.

Počasí zlobí každoročně

„Nějaké pravidelnosti a periody se tam hledají špatně a dá se říct, že nás počasí zlobí každoročně,“ uvádí klimatolog.

Trápily výkyvy počasí lidi i v minulých dobách? „Například konec 19. století byl vlhký a v Česku se vyskytlo několik velkých povodní, na přelomu 40. a 50. let minulého století panovalo naopak několikaleté sucho. V meziválečném období jsme zaznamenali několik extrémních vichřic s velkými škodami na lesních porostech, v 70. letech několik lokálních přívalových povodní,“ zmínil Tolasz.

Doplnil, že ve střední Evropě je výskyt extrémního počasí normální, ale v posledních letech jsou tyto události častější, zasahují větší území a jsou intenzivnější. Moravskoslezský kraj je hornatý a třeba nástup sucha je v něm vždy pozvolnější, mívá kratší trvání a sucho nebývá tak intenzivní.

Příčina? Jednoznačně vyšší koncentrace skleníkových plynů

„Ale to neznamená, že se v horských oblastech mají s ohledem na počasí lidé lépe. Častější jsou tam vichřice a po deštích bývá nástup povodní rychlejší a tím i nebezpečnější,“ vysvětlil Tolasz.

Pamětníci vzpomínají, že dříve počasí nebývalo takové „skokové“, že se častěji střídal normální déšť se slunnými dny, nezažívali takové rozdíly, kdy je měsíc sucho, pak dva dny prudce lije.

To je podle klimatologa přesný popis toho, jak se počasí v posledních letech chová. A příčina? „Jednoznačná. Změna klimatu vyvolaná vyššími koncentracemi skleníkových plynů v atmosféře s sebou přináší častější extrémy, vyšší teplotu, a tedy i vyšší obsah vodní páry. Změny v typech počasí jsou tedy v jednotlivých regionech rychlejší, než tomu bývalo před 50 a více lety,“ dodal Tolasz.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Najdete na iDNES.cz