Ostravsko znovu trápí smog (ilustrační foto). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Meteorologové vyhlásili na Ostravsku smogovou situaci, zlepšení nečekají

  • 17
Na severovýchodě území v aglomeraci Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek bez oblasti Třinecka vyhlásili hydrometeorologové smogovou situaci. Hodnoty polétavého prachu ve vzduchu překročily limity. Zlepšovat se to nemá ani v dalších dnech, uvedla meteoroložka.

"Na některých stanicích byl překročen 24hodinový klouzavý průměr koncentrací polétavého prachu, tato hodnota je 100 mikrogramů na metr krychlový," řekla iDNES.cz Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu. Smogovou situaci hydrometeorologové vyhlašují vždy, tyto hodnoty naměří dva dny po sobě. Povolená hranice je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Meteorologové počítají s tím, že během dnešní noci, pondělka a pravděpodobně i v úterý bude přetrvávat inverzní situace a co se týče znečištění či koncentrace polétavého prachu se nebude nijak zvlášť zlepšovat, dodala Ferebauerová.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se v neděli v poledne pohybovaly v rozmezí od 56 do 116 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší hodnota byla v Havířově. Naopak nejnižší množství prachu v ovzduší bylo v Opavě. Hodnoty nad 100 mikrogramů naměřily jen tři stanice z 15. Ráno jich bylo ještě devět. V sobotu se dokonce na šesti místech pohybovaly okolo 150 mikrogramů.

Zdravotníci doporučují lidem s chronickými dýchacími potížemi, onemocněním srdce, starším lidem a malým dětem omezit pobytu venku a fyzickou zátěž spojenou se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji je dlouho nejhorší v zemi i v Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě. Za znečištění ovzduší může místní průmysl, doprava i kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají podle odborníků škodliviny přicházející ze sousedního Polska.

Takhle kamery zaznamenaly smogovou situaci v Ostravě loni v říjnu:

23. října 2012