Společnosti, kterých se dotkla regulace, nyní mohou zase naplno vyrábět. Na snímku komíny ostravské ocelárny ArcelorMittal. (Ilustrační snímek)

Společnosti, kterých se dotkla regulace, nyní mohou zase naplno vyrábět. Na snímku komíny ostravské ocelárny ArcelorMittal. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Meteorologové povolili firmám v přidušeném Slezsku plně obnovit výrobu

  • 1
Meteorologové zrušili opatření, které přikazovalo firmám na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku kvůli výrazně znečištěnému ovzduší částečně omezovat výrobu. Smogová situace v regionu nadále trvá.

Zvýšené množství polétavého prachu PM10 v ovzduší a s ním spojené dýchací obtíže trápí obyvatele Slezska a severní Moravy od středy. V pátek meteorologové vyhlásili v celém kraji smogovou situaci.

Situace vs. regulace

Smogovou situaci vyhlašuje ČHMÚ, když alespoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročí čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin. Zároveň tam na polovině měřicích stanic musí v posledních šesti hodinách hodnoty znečištění stoupat.

Regulace se pak vyhlašuje v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročí průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Také v tomto případě musí být na polovině měřicích stanic v dané lokalitě stoupající hodnoty znečištění.

Od nedělní druhé hodiny ranní pak firmy v oblasti na pokyn Českého hydrometeorologického ústavu musely dodržovat příslušná ekologická opatření a částečně regulovat výrobu.

"Pro aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka bez Třinecka rušíme regulaci, která byla vyhlášena z důvodu vysokých koncentrací suspendovaných částic PM10," informovalo v pondělí regionální pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

O víkendu naměřili meteorologové největší množství polétavého prachu v Bohumíně na Karvinsku. Průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace tam dosáhla 231 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než čtyřnásobku povolené hodnoty, která je 50 mikrogramů.

V průběhu neděle pak průměrné denní koncentrace prašného aerosolu téměř na všech stanicích klesly. Za uplynulých 24 hodin v Bohumíně hlásí průměrně 115 mikrogramů na metr krychlový.

Na většině měřících stanic v regionu se už v současnosti drží koncentrace znečištění pod 100 mikrogramů na metr krychlový. Nicméně například Ostrava-Zábřeh, Přívoz či Bohumín dále hlásí velmi znečištěný vzduch.

"Dříve vyhlášená smogová situace s výjimkou Třinecka nadále trvá," upozornili meteorologové.

Omezení se v regionu dotklo mnoha firem. "Od vyhlášení smogové regulace jsme omezili výrobu podle zvláštních podmínek provozu. Každý den nás takováto regulace stojí asi čtyři miliony korun," uvedla mluvčí oceláren Arcelor Mittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

"Provoz ovšem omezujeme v souladu s dobrovolnou dohodou i v době smogové situace, což znamená, že jsme jej omezovali i před vyhlášením regulace a omezujeme jej i nyní po jejím odvolání," doplnila Dvořáková.

Ovzduší v kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě, přičemž ke znečištění kromě dopravy a průmyslu přispívají také škodliviny, které na území proudí z Polska.