Součástí ostravské výstavy bylo i neobvyklé dílo Josefa Čapka z roku 1937.

Součástí ostravské výstavy bylo i neobvyklé dílo Josefa Čapka z roku 1937. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Miliardová výstava táhla. Černá slunce nalákala takřka 30 tisíc lidí

  • 3
Druhou nejvyšší návštěvností v historii Domu umění v Ostravě se může pyšnit výstava českého moderního umění 20. až 40. let minulého století s názvem Černá slunce. Díla Toyen, Zrzavého, Filly, Kupky nebo Šímy přivábila takřka třicet tisíc návštěvníků, přičemž hodnota expozice se odhadovala na více než miliardu korun.

"Bílí černoši nebo Hřbitov lodí, to jsou asi dva nejzajímavější obrazy, které mě na výstavě zaujaly, a jsme rádi, že jsme ji mohli vidět, ještě teď ji mám hluboko uvnitř," uvedl návštěvník Tomáš Miko, který s manželkou přijel až z Prahy.

Unikátní výstava

7. prosince - 4. března
Dům umění v Ostravě

200 děl čtyř desítek představitelů českého moderního umění Toyen, František Kupka, Josef Váchal, Jindřich Štyrský, Jan Zrzavý, Emil Filla nebo Josef Čapek.

Dvě filmové projekce, na 60 odborných komentovaných prohlídek pro školy i veřejnost a přes 100 vzdělávacích programů pro školy.

Mimořádných exponátů bylo během konání výstavy od 7. prosince do 4. března k vidění na dvě stovky. K nejvzácnějším patřila například olejomalba Toyen pod názvem Spící, která je v soukromé sbírce a zatím byla vystavena pouze v Praze.

Výstava přilákala i cizince

Kromě zavedených děl a světoznámých tvůrců se mohli návštěvníci seznámit s méně známými klenoty českého meziválečného umění, jako je například osobitá tvorba Aléna Diviše malujícího vzpomínky na své uvěznění v Paříži nebo kubisticko-surrealistické olejomalby Zdeňka Rykra, který pod tíhou válečných okolností nakonec spáchal sebevraždu.

Originální název Černá slunce našel své konkrétní zastoupení v pěti exponátech, kde se tvůrci pokusili zobrazit tento neobvyklý astronomický úkaz.

Projděte si část výstavy

"Výstavu Černá slunce zhlédlo 27 853 návštěvníků, a to i přesto, že byl zrušen jeden ze dvou volných dnů. V posledním týdnu výstavy stoupla průměrná denní návštěvnost na 700 osob," uvedla mluvčí galerie Jana Šrubařová.

Do rekordu scházely tři tisíce lidí

Expozice do galerie podle organizátorů přilákala mnoho nových návštěvníků. Největší návštěvnost byla o víkendech. Finální den výstavy, v neděli, se přišly na exponáty podívat necelé dva tisíce návštěvníků. Černá slunce tak galerie vnímá stejně úspěšně jako neméně proslulý výstavní projekt Sváry zření 1890-1918, který před třemi lety zhlédlo na třicet tisíc návštěvníků.

"S návštěvností výstavy jsem zcela spokojen. Rozdíl v návštěvnosti mezi oběma projekty je vzhledem k uskutečněným změnám mizivý. Výstava se stala druhou nejúspěšnější expozicí v historii Domu umění. Přilákala zájemce z Čech, Moravy i příhraničních států. Dům umění byl v posledních týdnech stále plný. Nejvíce návštěvníků přišlo samozřejmě z Ostravy a blízkého okolí. Cítím zadostiučinění z toho, jak moc si Ostravané váží kultury, kterou zde mají," doplňuje Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě.