Ministr zdravotnictví odvolal exministra Němečka z čela ostravské nemocnice

  11:10aktualizováno  12:37
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odvolal z funkce ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluka Němečka. Toho od 10. února prozatím nahradí Evžen Machytka. Němeček své odvolání považuje za účelové a bezdůvodné.

Svatopluk Němeček byl dnes odvolán z funkce ředitele Fakultní nemocnice Ostrava. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Fakultní nemocnice (FN) v Ostravě neproplácela zaměstnancům odpracované přesčasy, museli si brát náhradní volno, řekl v České televizi ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Tím podle něj uměle zlepšovala hospodaření, což byl jeden z důvodů pro odvolání bývalého ministra zdravotnictví ve vládě ANO, ČSSD a lidovců, Svatopluka Němečka (ČSSD), z postu jejího ředitele. Dalšími byla jeho účast na vedení další nemocnice, působení soukromé kliniky na pozemcích nemocnice nebo pokles počtu operací.

Informace o pochybeních dostal Vojtěch podle svých slov od zaměstnanců a odborů z nemocnice. „Pokud jsou informace takto závažné, tak si myslím, že bych takové kroky měl dělat i jako ministr v demisi,“ řekl Vojtěch s tím, že vylučuje, že Němečkovo odvolání mělo politickou objednávku.

Podle ministra také poklesla péče na některých odborných pracovištích FN jako je diabetologie, alergologie, revmatologie nebo chirurgie.

Kritizoval také to, že Němeček umožnil v areálu FN vznik soukromé kliniky pro umělá oplodnění. „Nemocnice mohla tuto péči poskytovat sama a získat nějaké finanční prostředky navíc,“ dodal Vojtěch.

MUDr. Svatopluk Němeček

  • Narodil se 23. února 1972 v Bohumíně.
  • Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
  • Má titul MBA z Brno International Business School.
  • Od roku 1996 pracoval jako internista v nemocnici v Bohumíně, pak působil jako okresní zdravotní rada v Karviné (2000-2002).
  • V letech 2002 až 2005 byl ředitelem bohumínské nemocnice, poté vyhrál konkurz na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava, kterým byl s přestávkou, kdy působil jako ministr zdravotnictví, dosud.
  • Od loňského listopadu působí také v představenstvu Bohumínské městské nemocnice.

Řízením nemocnice byl dočasně pověřen Evžen Machytka. V nejbližší době bude vyhlášeno řádné výběrové řízení na pozici nového ředitele.

„V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Svatopluk Němeček zcela odmítá důvody svého odvolání a také odmítá jakékoli pochybení. Pokud jde o přesčasy, považuje svůj postup za hospodárný. Nemocnice má podle něj dostatek personálu a mohla tedy přesčasy řešit náhradními volny.

„Všichni vědí, že jsem nebyl zrovna oblíbencem hnutí ANO. Možná kdyby to pan ministr poctivě řekl, že provedl politickou čistku, tak by to bylo férovější a slušnější,“ uvedl v České televizi Němeček. Připomněl tak svoje spory s tehdy ministrem financí, dnes premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), které řešila i koaliční rada minulé vlády ANO, ČSSD a lidovců.

Podotkl také, že dosud od ministra Vojtěcha ani od jiných představitelů úřadu neslyšel žádné vyjádření nespokojenosti se svojí prací.

Němeček také kritizoval, že se o odvolání dozvěděl z médií. „Nedostal jsem odvolací dekret, takže ředitelem zůstávám, nicméně beru na vědomí záměr pana ministra,“ řekl. Ministerstvo zdravotnictví to ale odmítá, s tím, že ráno byl Němeček osobně informován.

O dalším postupu se chce odvolaný ředitel poradit s právníky. FN Ostrava podle něj loni vykázala rekordní hospodářský výsledek, zisk 111,2 milionu korun.

Zástupkyně odborů doufá, že změna ve vedení bude pozitivní

Místopředsedkyně místního lékařského odborového klubu SČL - FN Ostrava Iveta Žídková očekává dobrou spolupráci s novým ředitelem, neboť podle ní Machytka dobře zná provoz nemocnice.

Předsedkyně místní profesní odborové organizace zdravotnických pracovníků Andrea Vylíčilová doufá, že změna ve vedení bude pozitivní a přinese změny v proplácení přesčasů, doplnění počtu zaměstnanců na jednotlivých odděleních a zavedení adekvátní diferencované péče.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se dnes postavil za ministra Vojtěcha. V textové zprávě ČTK Babiš uvedl, že sám ve funkci ministra financí kvůli Němečkově nákupu technologií pro nemocnici v Ostravě podal trestní oznámení. Němeček byl tehdy ministrem zdravotnictví ve vládě sociálních demokratů, lidovců a hnutí ANO.

Ostravská ČSSD odvolání Němečka odmítá

Představitelé ostravské ČSSD vydali prohlášení, v němž Němečkovo odvolání odsuzují a označují jej za účelové. Podle nich je to očividný pokus o zdiskreditování odborníka, který patří mezi osobnosti ČSSD.

„Svatopluk Němeček je profesionál, slušný a zodpovědný člověk, který vždy a dlouhodobě bojoval za kvalitu českého zdravotnictví,“ stojí v prohlášení ostravské ČSSD.

MF DNES oslovila také bývalého mluvčího ministerstva zdravotnictví Jiřího Štolla, který řekl, že celá záležitost je interní mstou bývalé zaměstnankyně ministerstva.

Je to msta i prvek vyjednávací taktiky, myslí si politici

Za osobní mstu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) i prvek jeho vyjednávací taktiky pro skládání druhé vlády mají odvolání ředitele ostravské nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD) zástupci sněmovní opozice. Většina soudí, že ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) na podobný krok mandát má, bez důvěry Sněmovny by ale měl postupovat uvážlivě a ne v rozporu s dobrými mravy. Z oslovených politiků postup nekritizoval pouze šéf hnutí SPD Tomio Okamura. "Ministři v demisi by neměli dělat nevratné zásadní kroky, ale odvolat v případě nutnosti ředitele není nijak zásadní ani nevratné," uvedl Okamura.

"Ministr může odvolat ředitele kdykoli. Ovšem při rekordním zisku nemocnice to opravdu vypadá spíše na osobní mstu, protože se Andrej Babiš svojí nenávistí k němu nikdy netajil," řekl ČTK předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Podle místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka je za odvoláním Němečka čistě pragmatický tlak Andreje Babiše, jak donutit ČSSD ke vstupu do vlády. "Vyhání socany z teplých místeček, aby se zvýšila podpora mezi členy k vládnímu angažmá. Špinavá politika jako vždy," myslí si.

Podle Němečkova stranického kolegy Lubomíra Zaorálka je současná vláda naprosto neregulérní. "Ministři nemají mandát k ničemu než k údržbě a měli by se zdržet jakýchkoli podobných kroků," sdělil.

Zdrženlivost a uvážlivost by očekával od Vojtěcha také šéf sněmovního klubu sociálních demokratů Jan Chvojka.

"I vláda bez důvěry a v demisi má na to bohužel pravomoc, neslučuje se to ale s dobrými mravy - ministr bez důvěry by takové kroky dělat neměl," uvedl předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Mandát k odvolání osob v Němečkově postavení by měl mít ministr podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše jedině v případě závažných pochybení a nebezpečí z prodlení. "Obecně by měl být ministr v demisi uvážlivý v takových rozhodnutích," míní.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska Vojtěch plnil zadání Babiše. "Andrej Adamovi hovoril: Odjebaj ho... To je pro pana ministra důvod dostatečný," uvedl na Twitteru.

Babiš s Němečkem měli jako ministři minulé vlády mezi sebou velmi vyostřené vztahy, které musela řešit i koaliční rada. Babiš jako ministr financí Němečka kritizoval za špatné hospodaření resortu i za jeho předchozí působení v ostravské nemocnici. Dnes se Babiš za Vojtěcha postavil a připomenul, že kvůli Němečkovým nákupům v minulosti podal trestní oznámení.

Autoři: , ,

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Další z rubriky

Ostravský obvod Jih vede ANO, ODS i Ostravak. Starostou zůstal Bednář

Starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář (ANO).

Nejlidnatější ostravský obvod s více než sto tisíci obyvateli má po ustavujícím zastupitelstvu nové vedení. Na postu...

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Udělejte přechod, žádají lidé po nehodě, při níž zahynul student

Místo, kde se stala nehoda v Klimkovicích u zastávky.

Smrtí 17letého Jakuba z Ostravy skončila nedávno dopravní nehoda u autobusové zastávky Dřevovýroba v Klimkovicích....

Adecco spol. s r.o.
Seřizovač vstřikolisů, Valašské Meziříčí, až 30 000 Kč

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz