Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení Vratimova se obává výdajů ze svého rozpočtu při likvidaci kalů

  12:53aktualizováno  12:53
Zhruba 45 milionů korun by mělo stát vymístění kalů z Vratimova. Více než 20 milionů má dát stát, o zbytek by se měl podělit kraj a Ostrava. Po posledním jednání se ale starostka Vratimova obává, aby radnice nemusela platit i z rozpočtu.

Ropné laguny v Ostravě už jsou takřka věčným ekologickým problémem. Kaly z lagun obtěžují obyvatele Vratimova. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nechat spálit nebo vyvézt na skládku nebezpečného odpadu. Tak by mohly skončit hromady kalů z lagun Ostramo, které spolu s přidaným vápnem a uhelným prachem už šest let zhoršují ovzduší obyvatelům Vratimova. Ministerstvo životního prostředí chce nyní likvidaci spolufinancovat.

„Nemá smysl stále hledat viníka a původce. Teď chceme pomoct tuto dlouhodobou ekologickou zátěž zlikvidovat. Dotace by mohly pokrýt až osmdesát procent nákladů. Program má speciální podmínky a už jsme jím pomohli zlikvidovat ekologické bomby i jinde v republice, přestože se kolem nich stále vedly soudní spory,“ přislíbil ministr Richard Brabec.

Pro podání žádosti není nutné znát majitele. „Takže i když je za mřížemi, mrtvý nebo insolvenční, dá se dotace využít,“ sdělil ředitel Státního fondu pro životní prostředí Petr Valdman. Dotace bude limitovaná. „Momentálně je možné z tohoto programu čerpat něco přes 20 milionů korun,“ doplnil Valdman. Na dalším spolufinancování se dohodlo město Ostrava a kraj.

„Měl by se určit viník“

Z poslední schůzky ale vyplývá, že žádost musí oficiálně podat město Vratimov, ž čehož starostka Dagmar Hrudová však neskrývá obavy. „Ještě v létě nám ministerstvo poslalo dopis, že kompetence by na sebe měl převzít kraj. A tento týden jsme na jednání s krajem a Ostravou zjistili, že to máme být my, kdo podá oficiální žádost. Kraj nám přislíbil pomoc, ale nedostali jsme konkrétní návrhy,“ říká a dodává, že si nepřeje, aby na likvidaci Vratimov výrazně doplácel.

Fotogalerie

„Přiznám se, že nás je ve vedení jen pár. V problematice žádostí se nevyznáme, musíme zjistit všechny potřebné náležitosti. Nechci, aby se potvrdilo, čeho jsem se od začátku obávala, že do Vratimova na soukromý pozemek naveze jiný soukromník haldy paliva a Vratimov bude odklízení platit ze svého rozpočtu.“ Podle starostky navíc trestní stíhání může probíhat paralelně s případnou likvidací. „Navézt sem deponii bylo nezákonné a měl by se určit viník.“

Vratimov teď pošle na kraj oficiální žádost o pomoc při odstranění kalů. „Paní starostka chce mít naše možné kroky černé na bílém. O spolufinancování následně rozhodnou zastupitelé,“ řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Podle odborných odhadů by vymístění deponie mohlo přesáhnout i 45 milionů korun. „Ministerstvo už avizovalo, že dotaci může navýšit. O částce budeme ještě jednat,“ pokračovala Uvírová.

Těžbu kalů už provází přísnější podmínky

Otázkou zůstává, jak se deponie bude likvidovat. „Jsou dvě možnosti. A sice spálit nebo vyvézt na skládku nebezpečného odpadu, konkrétní ale budeme moci být až po jednáních a dalších posudcích,“ konstatovala náměstkyně hejtmana.

Zakázku na odtěžbu zbývajících 90 tisíc tun kalů v lagunách Ostramo zajišťuje společnost AVE. Stihnout to má do poloviny roku 2018. Těžbu budou provázet přísnější podmínky, aby se neopakovala situace z Vratimova. „Společnost musí doložit, že řešení uspělo v procesu EIA a získat integrované povolení“ vysvětlila Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, který laguny spravuje.

Společnost AVE musí taky prokázat, že odpad zlikvidovala. „Podle prováděcí smlouvy dostanou zaplaceno až po předložení dokladů o skutečném odstranění odsouhlaseného množství kalů,“ doplnila Dronská.



Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...



Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Najdete na iDNES.cz