Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (uprostřed) přijel i do ostravské chemičky Borsodchem MCHZ.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (uprostřed) přijel i do ostravské chemičky Borsodchem MCHZ. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ministr Chalupa chce na Ostravsku bojovat s neekologickým vytápěním

  • 10
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přivezl Ostravanům ukázat svůj akční plán pro Moravskoslezský kraj. Ten má pomoci zlepšit ovzduší v Ostravě. Chalupa chce například jednat se znečišťovateli z Ostravy i Polska nebo přimět lidi, aby topili ekologicky.

"Udělám maximum proto, aby se zčásti podařilo ovzduší zlepšit už v příští topné sezoně," prohlásil ministr Chalupa, přestože hned dodal, že rychlá pomoc při zlepšení ovzduší prý ale neexistuje. "Účinná jsou jen dlouhodobá řešení," řekl.

Podle ministra se musí řešit všechny zdroje znečištění, tedy průmysl, vytápění domácností, doprava i emise z Polska, naráz. To ale tvrdí i zástupci dalších institucí už několik let, během nichž se kvalita ovzduší na Ostravsku nelepší. V čem je tedy akční plán nový?

"Právě v tom, že obsahuje všechna nutná opatření dohromady jako jeden celek. Vím, že na nutnost komplexního řešení poukazoval v minulosti - jak říkáte - každý, ale to já neumím posoudit. Naším cílem není vést prestižní válku, abychom přinášeli za každou cenu nová neotřelá řešení, ale řešení, která budou fungovat," reagoval ministr na dotaz redaktorky MF DNES.

Jedním bodem z plánu, který má ovzduší na Ostravsku pomoci zlepšit, jsou podle ministra dobrovolné dohody s osmi největšími znečišťovateli ovzduší v regionu. V nich se podniky zavazují, že udělají ekologická opatření nad rámec svých povinností. Po dobrovolné dohodě s ArcelorMittalem Ostrava, kterou Tomáš Chalupa podepsal už dřív, dnes podepsal druhou s firmou BorsodChem MCHZ.

Ministerská výtka majitelům domků: Topit odpady je ostuda

Nejsložitějším problémem bude podle Chalupy problém s vytápěním. Hledání řešení totiž provází dva protilehlé aspekty. Na jedné straně některé úřady upozorňují na nutnost kontrolovat a trestat lidí, kteří doma netopí ekologicky, na straně druhé je zase právo lidí na soukromí a nemožnost úřadů kontrolovat, čím se v domě topí.

"Provádíme analýzu, jak k problému s neekologickým vytápěním domácností přistoupili v jednotlivých evropských zemích. Hotova by měla být v brzké době," řekl Tomáš Chalupa, podle něhož je nutné vytvořit veřejný tlak na to, aby lidé topili doma ekologicky. "Lidé si musí uvědomovat, že topit nekvalitními palivy nebo odpady, je ostuda."

V dubnu se bude řešit polský smogový dovoz

Jako závažný problém ministr zmínil i škodliviny, které se na Ostravsko dostávají z Polska. "Zatímco na Ostravsku je osm největších znečišťovatelů, na polské straně je to dvaadvacet. V současnosti mají dvojnásobně volnější limity než podniky v Česku," řekl Tomáš Chalupa s tím, že v polovině dubna se už poněkolikáté sejde česko-polská pracovní skupina, která se bude zabývat způsoby omezení přeshraničního přenosu škodlivin.

Odborníky ale ministrův akční plán pro Moravskoslezský kraj moc nepotěšil. "Nerad bych to komentoval," uvedl jeden z expertů, kteří se zabývají ochranou životního prostředí na Ostravsku. Nepřál si zveřejnit jméno, MF DNES ho ale zná.

Mimo záznam uvedl, že je například chybou, že v akčním plánu se nepočítá s vyčíslením vlivu jednotlivých zdrojů znečištění na ovzduší na konkrétním území na Ostravsku. "To je podmínka. Od vyčíslení vlivu jednotlivých zdrojů na ovzduší v konkrétní oblasti by se měly odvíjet další kroky vedoucí ke skutečnému zlepšení ovzduší," uvedl zdroj.