Australští těžaři mají smůlu. Ministr hatí jejich plány na Karvinsku

  18:20aktualizováno  18:20
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území pro těžbu černého uhlí zplyňováním na Karvinsku. O průzkum žádala australská společnost Wildhorse Energy CZ.
Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek)

Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Australská společnost hodlala těžit karvinské uhlí metodou zplyňování, při němž se uhlí pod zemí rovnou pálí a těží se již plyn. Těžba je však riziková v tom, že zplodiny z plynu jsou jedovaté a v případě porušení sloje hrozí nebezpečí jejich úniku.

Ministr tak vše vrátil orgánům prvního stupně k novému projednání. Chalupa totiž dospěl k závěru, že v první instanci nebyla žádost dostatečně posouzena v souladu se všemi podmínkami geologického zákona.

Zplyňování uhlí

Jde o metodu dobývání uhlí, při které se do sloje napustí speciální tekutina. Ta změní uhlí v plyn, jenž se vytěží a prodá.

Zatímco vedení Karviné se obává devastace krajiny, odborníci tvrdí: "Pokud by se zabránilo úniku jedovatých zplodin, při zplyňování by se naopak odstranily problémy s prachem nebo potíže s poklesem půdy, které hyzdí krajinu. Nedá se ale říci, že by ta metoda byla lepší," zmínil Vlastimil Hudeček z VŠB - TUO.

"Zejména nebylo dostatečně posouzeno, zda v daném případě neexistuje další veřejný zájem, který převyšuje zájem státu na navrhovaném průzkumu a následném případném využití ložiska. Povinnost takto postupovat vyplývá ze závazného výkladu ustanovení geologického zákona, který podal Nejvyšší správní soud v rozsudku v obdobné věci ze dne 23. 9. 2009," konstatoval ministr ve zdůvodnění.

Město ministerský verdikt přivítalo

V Karviné by těžba zplyňováním zasáhla oblast s více než dvaceti tisíci obyvateli. "Rozhodnutí ministerstva vítáme a doufáme, že krajské pracoviště ministerstva už nerozhodne jinak. Například by se to u nás týkalo městské části Hranice, kde žije třetina obyvatel města," řekl karvinský náměstek primátora Dalibor Závacký.

"Ačkoli australská firma tvrdila, že to jsou jen průzkumné vrty, právo přednostně žádat o těžbu tímto způsobem by měla právě ona a měla by poté souhlas také dostat. Proč by někdo dělal průzkum tam, kde víme, že ložiska jsou, a nechtěl tam těžit? To je nesmysl. Přitom tento způsob je pro krajinu značně devastující a navíc nijak nepřispěje k zaměstnanosti. My nic takového nechceme dovolit ani v počátcích," dodal náměstek Závacký.

Firma považuje rozhodnutí za účelově vykonstruované

Rozhodnutí je zatím nepravomocné, nebylo doručeno všem účastníkům řízení. Původní rozhodnutí o stanovení průzkumného území v Petrovicích a Dětmarovicích orgány vydaly 15. listopadu loňského roku. V prosinci 2011 se však proti tomu postavilo město Karviná a obce Petrovice u Karviné a Dětmarovice.

Prokurista společnosti Wildhorse Energy CZ Roman Rácz podle ČTK uvedl, že firma všechny zákonné požadavky naplnila v souladu s geologickým zákonem i správním řádem. "S důvody, které ministr Chalupa uvedl, nelze souhlasit a považuji je za účelově vykonstruované, poněvadž ministr jako odvolací orgán vyhověl opožděně uplatněným námitkám odvolatelů, a to, podle našeho názoru, s cílem zastavit řízení nebo zamítnout žádost o stanovení průzkumného území Dětmarovice - Petrovice," uvedl Rácz.

Těžit se nebude! Ještě to vůbec není jisté

Podle Martina Štolla z českého zastoupení australské firmy je zplyňování oproti klasickému způsobu těžby uhlí nesrovnatelně přijatelnější z hlediska ochrany životního prostředí. "Kromě toho umožňuje vydobytí zásob, které jsou klasickými metodami prakticky nedobyvatelné," řekl pro ČTK s tím, že tím jejich aktivity rozhodně nekončí.

O uhelné zásoby má velký zájem i tradiční těžař na Karvinsku, společnost OKD. Ta hodlá uhlí dobývat klasickým dolováním a navíc už získala za splnění určitých podmínek souhlas radních Karviné (více o plánech těžařů zde).

Autor:

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Je jako housenková dráha, kritizují řidiči silnici z Třince do Těšína

Nová silnice mezi Třincem a Českým Těšínem vzbuzuje u mnoha řidičů rozpaky.

Housenkovou dráhou nazývají někteří řidiči na sociálních sítích právě opravenou silnici mezi Třincem a Českým Těšínem....

Pětina nových ostravských tramvají je po nehodách mimo provoz

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Vypadá to, jako kdyby tramvaje nOVA od firmy Stadler přitahovaly nehody. Dopravní podnik Ostrava eviduje už šest...

Za udušení tchyně a nemohoucí manželky sáčkem dostal muž 15 let vězení

Rostislav Kotala (vpravo) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Zavraždil nemohoucí manželku a tchyni, obě ženy udusil igelitovým sáčkem. V době činu to 61letý Rostislav Kotala...

Najdete na iDNES.cz