Australští těžaři mají smůlu. Ministr hatí jejich plány na Karvinsku

  18:20aktualizováno  18:20
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území pro těžbu černého uhlí zplyňováním na Karvinsku. O průzkum žádala australská společnost Wildhorse Energy CZ.
Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek)

Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Australská společnost hodlala těžit karvinské uhlí metodou zplyňování, při němž se uhlí pod zemí rovnou pálí a těží se již plyn. Těžba je však riziková v tom, že zplodiny z plynu jsou jedovaté a v případě porušení sloje hrozí nebezpečí jejich úniku.

Ministr tak vše vrátil orgánům prvního stupně k novému projednání. Chalupa totiž dospěl k závěru, že v první instanci nebyla žádost dostatečně posouzena v souladu se všemi podmínkami geologického zákona.

Zplyňování uhlí

Jde o metodu dobývání uhlí, při které se do sloje napustí speciální tekutina. Ta změní uhlí v plyn, jenž se vytěží a prodá.

Zatímco vedení Karviné se obává devastace krajiny, odborníci tvrdí: "Pokud by se zabránilo úniku jedovatých zplodin, při zplyňování by se naopak odstranily problémy s prachem nebo potíže s poklesem půdy, které hyzdí krajinu. Nedá se ale říci, že by ta metoda byla lepší," zmínil Vlastimil Hudeček z VŠB - TUO.

"Zejména nebylo dostatečně posouzeno, zda v daném případě neexistuje další veřejný zájem, který převyšuje zájem státu na navrhovaném průzkumu a následném případném využití ložiska. Povinnost takto postupovat vyplývá ze závazného výkladu ustanovení geologického zákona, který podal Nejvyšší správní soud v rozsudku v obdobné věci ze dne 23. 9. 2009," konstatoval ministr ve zdůvodnění.

Město ministerský verdikt přivítalo

V Karviné by těžba zplyňováním zasáhla oblast s více než dvaceti tisíci obyvateli. "Rozhodnutí ministerstva vítáme a doufáme, že krajské pracoviště ministerstva už nerozhodne jinak. Například by se to u nás týkalo městské části Hranice, kde žije třetina obyvatel města," řekl karvinský náměstek primátora Dalibor Závacký.

"Ačkoli australská firma tvrdila, že to jsou jen průzkumné vrty, právo přednostně žádat o těžbu tímto způsobem by měla právě ona a měla by poté souhlas také dostat. Proč by někdo dělal průzkum tam, kde víme, že ložiska jsou, a nechtěl tam těžit? To je nesmysl. Přitom tento způsob je pro krajinu značně devastující a navíc nijak nepřispěje k zaměstnanosti. My nic takového nechceme dovolit ani v počátcích," dodal náměstek Závacký.

Firma považuje rozhodnutí za účelově vykonstruované

Rozhodnutí je zatím nepravomocné, nebylo doručeno všem účastníkům řízení. Původní rozhodnutí o stanovení průzkumného území v Petrovicích a Dětmarovicích orgány vydaly 15. listopadu loňského roku. V prosinci 2011 se však proti tomu postavilo město Karviná a obce Petrovice u Karviné a Dětmarovice.

Prokurista společnosti Wildhorse Energy CZ Roman Rácz podle ČTK uvedl, že firma všechny zákonné požadavky naplnila v souladu s geologickým zákonem i správním řádem. "S důvody, které ministr Chalupa uvedl, nelze souhlasit a považuji je za účelově vykonstruované, poněvadž ministr jako odvolací orgán vyhověl opožděně uplatněným námitkám odvolatelů, a to, podle našeho názoru, s cílem zastavit řízení nebo zamítnout žádost o stanovení průzkumného území Dětmarovice - Petrovice," uvedl Rácz.

Těžit se nebude! Ještě to vůbec není jisté

Podle Martina Štolla z českého zastoupení australské firmy je zplyňování oproti klasickému způsobu těžby uhlí nesrovnatelně přijatelnější z hlediska ochrany životního prostředí. "Kromě toho umožňuje vydobytí zásob, které jsou klasickými metodami prakticky nedobyvatelné," řekl pro ČTK s tím, že tím jejich aktivity rozhodně nekončí.

O uhelné zásoby má velký zájem i tradiční těžař na Karvinsku, společnost OKD. Ta hodlá uhlí dobývat klasickým dolováním a navíc už získala za splnění určitých podmínek souhlas radních Karviné (více o plánech těžařů zde).

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz