Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Drobil má šanci pomoci Ostravsku, míní odborníci

  15:34aktualizováno  15:34
Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) má podle odborníků šanci uspět s plány, které by měly zlepšit špatné životní prostředí na Ostravsku.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil | foto: ČTK

Čtyři miliardy korun na ekologické projekty, zóny bez aut a především stanovení nových emisních stropů pro firmy - to jsou nejdůležitější plány ministra Pavla Drobila na zlepšení životního prostředí na Ostravsku.

Nejde jen o další plané sliby, jakých už obyvatelé Ostravska slyšeli spousty? Podle některých odborníků a regionálních politiků nikoli.

Dost možná jako revoluční by se například podle Marka Bruštíka z krajského úřadu mohla ukázat zejména nová kompetence, kterou chce ministr prosadit do nového zákona o ochraně ovzduší.

Kouřící komíny ostravského Mittalu

Kouřící komíny ostravského Mittalu, jednoho z největších znečišťovatelů na Ostravsku. Foto: MF DNES, Alexandr Satinský

Díky novému zákonu nebo novele by obce a kraj mohly nově stanovit pro území zatížené znečištěným ovzduším emisní strop, tedy maximální množství škodlivin, které budou moci zdroje v oblasti vypouštět do vzduchu.

Změna emisních stropů by byla přelomem

To by umožnilo obyvatelům Ostravy a celého kraje dýchat tak čisté ovzduší, jak jim zajišťuje legislativa. "To znamená, že by se mělo, pokud to bude technicky splnitelné, jít u průmyslových zdrojů i do omezování výroby. To by byl přelom," říká Marek Bruštík.

ČTYŘI KROKY K ČISTŠÍMU VZDUCHU

1. Čtyřmiliardový balíček, z něhož mohou čerpat města, obce a firmy v regionu na ekologické projekty 2. Záměr prosadit do zákona novou kompetenci obcí a kraje stanovit pro určité území emisní strop, po jehož splnění budou lidé dýchat vzduch "v mezích zákona" 3. Nová kompetence měst zavádět zóny, kam nebudou moci vjet stará auta 4. Intenzivní dohled nad sanací ostravských ropných lagun

Jiří Baranek, ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava pro životní prostředí, ale zdůrazňuje: "Zpřísnění emisních stropů je významný krok, a je tedy důležité, aby bylo stanoveno na základě odborných analýz, aby nové požadavky byly pro firmy realizovatelné a nikoliv likvidační."

Primátor Ostravy Petr Kajnar sice souhlasí s návrhem vytvořit lokální emisní stropy, podotýká ale, že by kompetenci pro jejich zřizování měl mít stát, nikoli obce.

"Nezbývá než chtít po státu, aby situaci řešil komplexně. Aby stanovil přísnější limity pro znečišťovatele, ale zároveň jim umožnil čerpání peněz na ekologická opatření," myslí si Petr Kajnar, který za důležité považuje i další Drobilovy záměry.

Jde například o šanci umožnit městům v budoucnu zavádět takzvané nízkoemisní zóny, tedy území, do nichž by nemohla vjíždět stará čmoudící auta. "V Německu podobný systém funguje, a tak by mohl fungovat i u nás. Pro možnost jeho vzniku je ale nutné přijmout příslušnou legislativu," řekl Petr Kajnar.

Autor:Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Ohrozili profesní čest, komentují policisté fotografii kolegů s Kajínkem

Ze seriálu Já, Kajínek

Fotografie tří policistů s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem nenachází pochopení u jejich kolegů, ani u veřejnosti....

Auto spadlo z nadjezdu na koleje, v pěti metrech nabouralo do stromu

Hasiči museli vyprostit pětatřicetiletého řidiče ze škody fabie, se kterou...

Na Opavsku ráno spadlo osobní auto ze silničního nadjezdu na železnici. Pro řidiče musel přiletět vrtulník. Muž utrpěl...

Po Velikonocích zamíří děti k zápisu, posunutý termín školy kritizují

zápis 31. MŠ Plzeň

Hned po Velikonocích zamíří do škol v Moravskoslezském kraji stovky předškoláků, čekají je tam zápisy do prvních tříd....

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz