Místo lesa je dnes sjezdovka, stromy prý napadl kůrovec

  16:15aktualizováno  16:15
Arogantní chování investora, nebo neoprávněné tlaky ochránců přírody? Kolem sjezdovky Armáda v Dolní Lomné to vře. Ochráncům se nelíbí, že kus lesa padl za oběť nové sjezdovce. Majitel sjezdovky tvrdí, že jen kácel les napadený kůrovcem.

Nová sjezdovka, jak ji vyfotili ochránci přírody z Hnutí Duha. Majitel podle zástupců hnutí vykácel údajný kůrovcem napadený les neoprávněně. | foto: Archiv Hnutí Duha

Z ilegálního vykácení půldruhého hektaru lesa v Dolní Lomné obviňují ochránci přírody z Hnutí Duha majitele bohumínské společnosti Capital group service.

"Společnost Capital group service u lyžařského areálu Armáda v Dolní Lomné ilegálně vykácela zhruba 1,5 hektaru lesa a provedla terénní úpravy za účelem provozu nové sjezdové tratě," tvrdí Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

"V současnosti, bez ohledu na neexistenci jakéhokoliv povolení, již povrch sjezdovky ilegálně upravuje rolba, a protože se nová sjezdovka nachází v sousedství stávající tratě v lyžařském areálu, už se na ní lyžuje," dodává.

Majitel sjezdovky: Kácet jsme museli

Podle jednatele společnosti Capital group service Radomíra Pruse ale jde o bouři ve sklenici vody.

"Vůbec nešlo o cílené vykácení lesa kvůli sjezdovce, ale museli jsme kácet kvůli kůrovci, který se v těch místech rozmnožil," vysvětluje Radomír Prus. Navíc jsme v těch místech vytěžili pouhých dvě stě kubíků, přičemž jsme mohli vytěžit až dva tisíce metrů krychlových. O tom, zda tam v budoucnosti vznikne sjezdovka, v současnosti jednáme s jablunkovskou radnicí i vedením CHKO Beskydy," dodal.

O tom, že by rozšíření sjezdovky bylo jen vedlejším produktem boje proti kůrovci, pochybuje Oldřich Rathouský, starosta nedaleké obce Písek, jehož rodina vlastní pozemky v okolí sjezdovky.

Problematické kácení

Podle zástupců Hnutí Duha bylo Správou CHKO zjištěno porušení dvanácti ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny, radnice v Jablunkově pak zjistila porušení čtyř ustanovení lesního zákona.

"Těch problémů je tam více. Nejenže těžili bez povolení, ale také na pozemcích, které jim nepatří. My jsme na ně měli předkupní právo, firma nás obešla, pokácela stromy a vše zarovnala buldozerem. Teď se s ní soudíme, v březnu bude druhé stání, předpokládám, že soud již rozhodne v náš prospěch," vysvětlil s tím, že o kácení se již zajímají i policisté.

To potvrzuje i mluvčí frýdecko-místeckých policistů Vlastimil Starzyk. "Šetřili jsme a nadále šetříme několik případů vykácení lesa na Jablunkovsku. Případ se vyšetřuje jako přečin krádeže a poškození lesa, za což hrozí až dva roky odnětí svobody," dodal.

Policisté nejsou jedinými, kdo se případným porušením zákonů zabývá. Své vlastní vyšetřování vede i Česká inspekce životního prostředí.

"Šetření ještě není ukončeno, nemůžeme se k němu vyjadřovat," vysvětlil ředitel ostravské pobočky ČIŽP Karel Kozubek. Na vykácené ploše se v současnosti již lyžuje. Podle Radomíra Pruse jde ale jen o souhru náhod.

"Ta vykácená plocha souvisí se stávající sjezdovkou a my nemůžeme ovlivnit, jestli na ni lyžaři vjedou, či nikoliv," vymlouvá se na nezodpovědnost návštěvníků hor. "My máme několik příslibů, jak z CHKO Beskydy, tak od dalších institucí, že jim tady sjezdovka nevadí," dodává, ačkoliv bez zpracování studie vlivu na životní prostředí EIA nemůže žádná instituce podobný slib dát.

Sjezdovka Armáda v Dolní Lomné

Sjezdovka Armáda v Dolní LomnéNejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Na vlastní kůži: Beskydy z oblaků. Cíl? Lysá hora a přehrada Šance

Lysá hora - nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd.

Beskydy mají svůj půvab. Redaktor Jan Smekal neodolal vábení prohlédnout si je z ptačí perspektivy. Na předním sedadle...

Děti u spáleniště Libušína lidé fotit snad nemusí, říká nájemce chaty

Vít Pavel stojí před Libušínem, jedním ze symbolů Beskyd. Nejvíce vyhořela...

Noc, kdy Libušín lehl popelem, patří k nejčernějším dnům života provozovatele chaty Víta Pavla. Těší ho naopak, jak se...

V Beskydech se zasekla lanovka, turisté se hodinu pekli na slunci

V Beskydech se na více než hodinu zasekla lanovka na Javorový vrch. (8. června...

V neděli odpoledne se v Beskydech na více než hodinu zastavila lanovka na Javorový vrch. Převážela v tu chvíli kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz