Firmy z Ostravska investují miliardy. Opravily pec, otevřely lakovnu

  11:58aktualizováno  11:58
Navzdory několik let trvající hospodářské krizi investují největší moravskoslezské firmy do svého rozvoje miliardy korun. Například v ostravské společnosti ArcelorMittal dokončili generální opravu vysoké pece, rozšiřují se i strojírenské Vítkovice nebo výrobce speciálních jeřábů a vrtných plošin Huisman.

Trochu to připomíná olympiádu. Pochodeň zažehující vysokou pec však nebyla zapálena slunečními paprsky, nýbrž od žhavého železa. | foto: ArcelorMittal Ostrava

Zapalování olympijského ohně připomínalo v neděli dokončení generální opravy vysoké pece v ostravské společnosti ArcelorMittal Ostrava. Je to jedna z mnoha velkých investic, které firmy z regionu v posledních týdnech ohlásily. "Zapalování pece proběhlo tradičně, fakulí zapálenou od roztaveného železa," přiblížil hutnické rituály ředitel vysokopecního závodu Jan Haščin.

Podobně jako zapalování olympijského ohně je i zažehnutí vysoké pece mimořádnou událostí, k níž dochází jen jednou za několik let. Železo se totiž ve vysokých pecích taví kontinuálně a každé její odpojení je spojeno s miliardovými náklady. Proto se vysoké pece "vypínají" jen před generálními opravami, případně v době, kdy pro surové železo není dlouhodobě odbyt.

Místo, odkud se napouští surové železo o teplotě kolem 1 500°C do Veroniky

Výroba surového železa v ArcelorMittal Ostrava.

Ostravský Mittal tak bude mít krátkodobě v provozu tři vysoké pece, ovšem jen do doby, než se výroba v nově opravené peci stabilizuje. "Náběh vysoké pece je delší proces. Teprve po ustálení provozu pec produkuje stabilní ocelárenské železo," vysvětlil Jan Haščin.

"Generální oprava vysoké pece stála téměř miliardu korun. Nově opravená pec, kde již byly místo ručně dusané nístěje (spodní část vysoké pece - pozn. red.) použity uhlíkové bloky, bude mít v porovnání s další vysokou pecí číslo 4 mimo jiné přibližně o pět let delší životnost nístěje a přibližně o 200 tun denně lepší výkon," dodal Jan Haščin s tím, že vysoká pec číslo 4 bude po najetí výroby na nově zapálené peci odstavena a opravena.

Vítkovice investovaly do nové linky v Polsku

Miliarda na opravu pece v Mittalu ale není jedinou velkou investicí v Moravskoslezském kraji. Obdobnou částku investovaly i strojírenské Vítkovice do nové linky na výrobu ocelových lahví.

Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku ve firmě Huisman Konstrukce otevřel novou...

Novou halu firmy Huisman v dubnu otevřel prezident Václav Klaus.

"Linka v hodnotě zhruba jedné miliardy korun rozšířila kapacity polské dceřiné firmy Vítkovice Milmet," řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. "Investice v Polsku je pro nás zásadní z několika důvodů. Kromě miliardové hodnoty, posiluje pozici našich dceřiných firem ve výrobě ocelových lahví v Evropě," vysvětlil generální ředitel vítkovického holdingu Jan Světlík s tím, že nová linka pomůže i mateřskému závodu v Ostravě.

Společnost Huisman ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku by chtěla, i díky investici do nové výrobní haly, přijmout ještě v tomto roce okolo stovky nových zaměstnanců.

Šanci mají hlavně kvalifikovaní dělníci, znalost angličtiny nutná

"Dokončujeme konstrukční centrum a montážní halu. Díky tomu budeme přijímat nové zaměstnance. Zájemci mohou najít uplatnění v konstrukci a designu, montáži, svařování i jiných technických úsecích," přiblížil ředitel společnosti Huisman Konstrukce Roman Stankovič s tím, že výhodou pro uplatnění na postech konstruktérů a designérů je alespoň mírně pokročilá znalost angličtiny.

Třinecké železárny. Letecký pohled.

Třinecké železárny

Desítky milionů korun investují do rozvoje dceřiných firem i majitelé Třineckých železáren. "V naší dceřiné společnosti Metalurgia Radomsko jsme modernizovali hned několik provozů za desítky milionů korun," řekla mluvčí Třineckých železáren Lucie Drahošová.

"Zlepšení konkurenceschopnosti přinese i nová lakovna ve společnosti Slévárna Třinec, která nám umožní zvýšit výrobu lakovaných odlitků," dodala mluvčí.

Do rozvoje konkurenceschopnosti ale neinvestují jen firmy. Počet nových míst se v regionu rozšiřuje i díky aktivitám Agentury pro regionální rozvoj. "Naposledy to bylo v porubském Vědecko-technologickém parku, kde vzniklo třicet míst ve společnosti Hella," řekla mluvčí agentury Šárka Swiderová.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Najdete na iDNES.cz