Firmy z Ostravska investují miliardy. Opravily pec, otevřely lakovnu

  11:58aktualizováno  11:58
Navzdory několik let trvající hospodářské krizi investují největší moravskoslezské firmy do svého rozvoje miliardy korun. Například v ostravské společnosti ArcelorMittal dokončili generální opravu vysoké pece, rozšiřují se i strojírenské Vítkovice nebo výrobce speciálních jeřábů a vrtných plošin Huisman.

Trochu to připomíná olympiádu. Pochodeň zažehující vysokou pec však nebyla zapálena slunečními paprsky, nýbrž od žhavého železa. | foto: ArcelorMittal Ostrava

Zapalování olympijského ohně připomínalo v neděli dokončení generální opravy vysoké pece v ostravské společnosti ArcelorMittal Ostrava. Je to jedna z mnoha velkých investic, které firmy z regionu v posledních týdnech ohlásily. "Zapalování pece proběhlo tradičně, fakulí zapálenou od roztaveného železa," přiblížil hutnické rituály ředitel vysokopecního závodu Jan Haščin.

Podobně jako zapalování olympijského ohně je i zažehnutí vysoké pece mimořádnou událostí, k níž dochází jen jednou za několik let. Železo se totiž ve vysokých pecích taví kontinuálně a každé její odpojení je spojeno s miliardovými náklady. Proto se vysoké pece "vypínají" jen před generálními opravami, případně v době, kdy pro surové železo není dlouhodobě odbyt.

Místo, odkud se napouští surové železo o teplotě kolem 1 500°C do Veroniky

Výroba surového železa v ArcelorMittal Ostrava.

Ostravský Mittal tak bude mít krátkodobě v provozu tři vysoké pece, ovšem jen do doby, než se výroba v nově opravené peci stabilizuje. "Náběh vysoké pece je delší proces. Teprve po ustálení provozu pec produkuje stabilní ocelárenské železo," vysvětlil Jan Haščin.

"Generální oprava vysoké pece stála téměř miliardu korun. Nově opravená pec, kde již byly místo ručně dusané nístěje (spodní část vysoké pece - pozn. red.) použity uhlíkové bloky, bude mít v porovnání s další vysokou pecí číslo 4 mimo jiné přibližně o pět let delší životnost nístěje a přibližně o 200 tun denně lepší výkon," dodal Jan Haščin s tím, že vysoká pec číslo 4 bude po najetí výroby na nově zapálené peci odstavena a opravena.

Vítkovice investovaly do nové linky v Polsku

Miliarda na opravu pece v Mittalu ale není jedinou velkou investicí v Moravskoslezském kraji. Obdobnou částku investovaly i strojírenské Vítkovice do nové linky na výrobu ocelových lahví.

Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku ve firmě Huisman Konstrukce otevřel novou...

Novou halu firmy Huisman v dubnu otevřel prezident Václav Klaus.

"Linka v hodnotě zhruba jedné miliardy korun rozšířila kapacity polské dceřiné firmy Vítkovice Milmet," řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. "Investice v Polsku je pro nás zásadní z několika důvodů. Kromě miliardové hodnoty, posiluje pozici našich dceřiných firem ve výrobě ocelových lahví v Evropě," vysvětlil generální ředitel vítkovického holdingu Jan Světlík s tím, že nová linka pomůže i mateřskému závodu v Ostravě.

Společnost Huisman ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku by chtěla, i díky investici do nové výrobní haly, přijmout ještě v tomto roce okolo stovky nových zaměstnanců.

Šanci mají hlavně kvalifikovaní dělníci, znalost angličtiny nutná

"Dokončujeme konstrukční centrum a montážní halu. Díky tomu budeme přijímat nové zaměstnance. Zájemci mohou najít uplatnění v konstrukci a designu, montáži, svařování i jiných technických úsecích," přiblížil ředitel společnosti Huisman Konstrukce Roman Stankovič s tím, že výhodou pro uplatnění na postech konstruktérů a designérů je alespoň mírně pokročilá znalost angličtiny.

Třinecké železárny. Letecký pohled.

Třinecké železárny

Desítky milionů korun investují do rozvoje dceřiných firem i majitelé Třineckých železáren. "V naší dceřiné společnosti Metalurgia Radomsko jsme modernizovali hned několik provozů za desítky milionů korun," řekla mluvčí Třineckých železáren Lucie Drahošová.

"Zlepšení konkurenceschopnosti přinese i nová lakovna ve společnosti Slévárna Třinec, která nám umožní zvýšit výrobu lakovaných odlitků," dodala mluvčí.

Do rozvoje konkurenceschopnosti ale neinvestují jen firmy. Počet nových míst se v regionu rozšiřuje i díky aktivitám Agentury pro regionální rozvoj. "Naposledy to bylo v porubském Vědecko-technologickém parku, kde vzniklo třicet míst ve společnosti Hella," řekla mluvčí agentury Šárka Swiderová.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Další z rubriky

VIDEO: Podél vzácné aleje se nebezpečně vlní chodník

Na chodníku se lidé „houpou“

Radnice řeší problém v centru Havířova. Kořeny vzácných čínských metasekvojí čím dál více prorůstají pod tamní chodník...

V jesenické rezervaci mohou kůrovce ničit i chemií, ekologům to vadí

Lýkožrout smrkový v letošním roce škodil v lesích mnohem více než v minulosti....

Spor o boj proti kůrovci v chráněných lokalitách graduje. Přírodní rezervace Suchý Vrch v Jeseníkách získala výjimku,...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Najdete na iDNES.cz