Takto by se mohla proměnit lokalita Frýdecká poblíž ostravské Nové Karoliny. | foto: Vizualizace M. Kijonková a spol.

Místo uhlí lázně. Mladí architekti navrhují přeměnu industriální Ostravy

  • 3
Zavřete oči a představte si... V areálu bývalé šachty Oskar na okraji ostravského obvodu Petřkovice stojí nové domy, ve starém Dole Trojice mezi Slezskou a Moravskou Ostravou fungují lázně. Tak proměnu areálů vidí mladí architekti zápolící v Young Architect Award.

Jsou zpustlé, na odpis ale nikoli. Bývalé doly, koksovny a další staré průmyslové stavby skrývají nové možnosti využití. A pravděpodobně se stále častěji budou dostávat do hledáčku investorů.

S návrhy přestavby bývalých industriálních areálů a staveb přicházejí i účastníci aktuálního ročníku soutěže Young Architect Award, v níž zápolí studenti a mladí architekti do 33 let. Značná část z 54 přihlášených prací se zabývá proměnou takzvaných brownfields na území Moravskoslezského kraje.

„Vybrala jsem si Důl Oskar. Zaujalo mě, že je skrytý v odlehlé oblasti Ostravy. Z jedné strany sousedí se Lhotkou, z druhé s Petřkovicemi, má potenciál pro vznik malého centra,“ zmínila dvaadvacetiletá Petra Filipovská, která studuje na Fakultě stavební Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB–TUO). V soutěžním návrhu proměnila areál bývalé šachty v náměstí obklopené domy, které nabízejí například malometrážní byty.

Možná jednou...

Šestadvacetiletý doktorand Fakulty stavební VŠB–TUO Jiří Papoušek do Young Architect Award přihlásil návrh proměny bývalého Dolu Trojice na pomezí Slezské a Moravské Ostravy v lázně. 

Jak vysvětlil, starý průmyslový komplex má dobrou dostupnost, ale zároveň se nachází v klidné části města. „Kdyby se návrh realizoval, dalo by se počítat i s využitím horkých pramenů, které se podle dostupných informací v dané lokalitě vyskytují,“ uvedl Jiří Papoušek.

Návrh proměny starého dolu v lázně je podle něj uskutečnitelný. „S ohledem na značné finanční náklady by ale bylo nutné, aby se kromě soukromého investora podílelo například i město, které by myšlenku proměny areálu muselo vzít za svou,“ nastínil mladý architekt. Mezi soutěžními návrhy jsou i krajinářské studie. Třeba ta, která ukazuje možnou proměnu území bývalé skládky Frýdecká poblíž Nové Karoliny v Ostravě.

Tým absolventů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně navrhl proměnu území ve sportovní areál. „Hodně nás inspirovaly aktuální proměny řeky Ostravice a jejího okolí, kde vznikají cyklostezky a chystá se třeba i loděnice. Chtěli jsme na tyto funkce navázat. Neradi bychom, aby v lokalitě vzniklo například další obchodní centrum,“ poznamenala zástupkyně soutěžního týmu Magdalena Kijonková.

Soutěžící, které oslovila MF DNES, se shodli na tom, že v Ostravě se postupně daří stavět kvalitní architekturu, zatím ale spíš jen zřídkakdy. Potenciál pro vznik kvalitních staveb má krom jiného právě starý „industriál“.

Práce zařazené do Young Architect Award ohodnotí odborná porota. Hlasovat může ale i veřejnost. A to až do 10. září na webu www.youngarchitectaward.cz.