Stále více firem potřebuje mladé „ajťáky“. jenže těch se příliš nedostává. (Ilustrační snímek)

Stále více firem potřebuje mladé „ajťáky“. jenže těch se příliš nedostává. (Ilustrační snímek) | foto: Soukromá střední škola výpočetní techniky

Mladí IT specialisté na Ostravsku scházejí, firmy hledají v zahraničí

  • 19
Slabší angličtina, nedostatečné znalosti. A hlavně není výběr. Ze škol v Moravskoslezském kraji vychází málo absolventů se zaměřením na informační technologie, přitom na trhu práce by našli uplatnění snáze, než například po vystudování ekonomických oborů.

Už to vypadá, jako by při rozhodování žáků základních škol o svém budoucím povolání a volbě střední školy prakticky nehrály žádnou roli statistiky úřadů práce. Z těch sice jasně vyplývá, kteří žáci ze kterých oborů nejčastěji končí na úřadu práce, v zájmu o jednotlivé školy se to ale neprojevuje.

Ze statistik Národního ústavu pro vzdělávání totiž vyplývá, že největší zájem, přes třináct procent, mají žáci základních škol o gastronomické obory. Osm a půl procenta žáků základních škol pak zamíří na ekonomické obory. Absolventů obou zaměření přitom končí mezi nezaměstnanými nejvíce.

„V průběhu letošního července se v Moravskoslezském kraji nově zaevidovalo 130 středoškoláků, u nichž nejčastěji vystudovanými obory byly Ekonomika a podnikání a Podnikání v oborech,“ řekla ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.

Zájem o IT specialisty je obrovský, firmy „loví“ i za hranicemi

Jen necelých pět procent, celkem 545 žáků, si ve školním roce 2013/2014 vybralo středoškolské obory se zaměřením na informační technologie.

Přitom je zájem v kraji o absolventy těchto oborů obrovský. „Do svého centra, které bylo v lednu letošního roku otevřeno v Ostravě, plánujeme přijmout na 200 nových IT specialistů,“ sdělil Radomír Sabela, výkonný ředitel společnosti Okin BPS. „S růstem počítáme i v následujících dvou letech, kdy očekáváme další rozšíření celkem o 350 zaměstnanců.“

Firma se přitom netají tím, že nové zaměstnance bude muset hledat i mimo území Moravskoslezského kraje. Obdobně na tom je i největší IT společnost v regionu, ostravská Tieto.

„Na některé pozice musíme hledat zaměstnance nejen v regionu, ale také v celé republice, včetně příhraničních oblastí Polska a Slovenska,“ popsal situaci na pracovním trhu generální ředitel společnosti Tieto Czech Petr Lukasík.

„V současnosti u nás pracuje přibližně dvanáct procent cizinců, převážně ze Slovenska nebo z Polska. Vedle znalosti programování a správy počítačů je totiž pro nás klíčová také znalost angličtiny, která je oficiálním jazykem a část uchazečů o práci kvůli její neznalosti nemůžeme přijmout,“ dodal.