Nepříliš mrazivé teploty, vlhko a populace hlodavců. To všechno přeje klíšťatům. (Ilustrační snímek)

Nepříliš mrazivé teploty, vlhko a populace hlodavců. To všechno přeje klíšťatům. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Klíšťat bude letos hodně. Jejich počty ovlivní i hlodavci

  • 2
Klíšťata mají před novou sezonou ideální podmínky. Žádné velké mrazíky, vlhko a dostatek malých hlodavců, na kterých mohou parazitovat. Přestože je letos chladnější začátek jara zaskočil a ven vyrazí později, méně jich nebude. Odborníci mluví o silném roce.

"Jasněji se to ukáže během následujících dvou týdnů. Letošek je proti minulým letům nestandardní. Chladnější začátek jara klíšťata zatím k aktivitě neprobouzí, ačkoliv obvykle už v tomto období vylézají. Ale absence vysokých mrazů, vlhko a populace hlodavců jim přeje," říká Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu.

Co, kdy a kde může způsobit klíště

* Sezona klíšťat obvykle začíná v první půlce dubna, kdy už se vegetace zelená, teploty jsou vyšší a klíšťata vylézají. Počasí také láká do přírody první turisty, hostitele klíšťat.

* Nejčastěji se člověk s klíštětem setká na okrajích listnatých a smíšených lesů.

* V kraji patří mezi okresy s nejčastějším výskytem klíšťat i jimi přenášených nemocí Bruntálsko a Opavsko. Nejčastěji se lidé nakazí klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou, je ale řada dalších infekcí, které klíště přenáší.

* Encefalitida začíná příznaky podobnými chřipce, pokračuje horečkami, bolestmi hlavy, ochrnutím a ztrátou vědomí. Může skončit trvalými následky i smrtí. Je jí nakaženo až jedno procento klíšťat. Je možné se proti ní po celý rok očkovat.

* Lymská borelióza se ohlašuje teplotou, bolestí hlavy, svalů a kloubů a únavou. Neléčená postihuje klouby, srdce a centrální nervovou soustavu. Bývá jí nakaženo 15 až 20 procent klíšťat. Nelze se proti ní očkovat.

Jak silný ročník klíšťat ten který rok bude, záleží totiž na hlodavcích.

"Larvy klíšťat na nich parazitují, a proto populace klíšťat závisí na populaci malých hlodavců - myší a podobně. Ta letos zimou nebyla příliš postižena," vysvětluje Kříž.

Každý rok se v kraji nakazí stovky lidí

Jarní slunce a vyšší teploty pak nymfy klíšťat vylákají ven. Stejně jako první turisty, potenciální hostitele. Každoročně se jen v Moravskoslezském kraji nakazí klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou několik stovek lidí.

"Nejvyšší výskyt klíšťat se eviduje na Bruntálsku a Opavsku. I čísla nakaženosti jsou z těchto okresů obvykle vyšší," komentuje ostravská hygienička Šárka Matlerová.

Za loňský rok se v kraji encefalitidou nakazilo 37 lidí, z toho 13 na Bruntálsku. V ostatních okresech se počet pohyboval mezi sedmi a dvěma nakaženými. Borelióza loni postihla v kraji 212 pacientů. Šedesát z Ostravska, po čtyřiceti z Opavska a Bruntálska. Naopak nejméně, osmnáct, z Frýdecko-Místecka.

Ministerstvo zdravotnictví si vede dlouhodobou statistiku lokalit, kde se lidé nemocemi nakazili. V případě Moravskoslezského kraje hospitalizovaní nejčastěji uvádějí lesy v údolí řeky Moravice, okolí přehrady Kružberk a Hradce nad Moravicí na Opavsku, okolí Krnova, Lichnova a Horního Benešova na Bruntálsku, ale také okolí vodních nádrží Těrlicko a Žermanice. Naopak Beskydy a jejich podhůří patří k bezpečnějším lokalitám.

Sleduje se i nakaženost klíšťat. Na Bruntálsku to je u klíšťové encefalitidy 0,25 procenta, jde však ale o průměr pro celý okres. V ohniscích se blíží jednomu procentu. V případě boreliózy i dvaceti procentům.

Ideální je očkovat se na podzim. Jde to ale i teď

Proti encefalitidě je možné se očkovat. "Ideální je to na podzim. Ale i teď je ještě možné se nechat naočkovat v normálním schématu, už dvě dávky poskytnou imunitu," říká Bohumír Kříž.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel opakovaně upozorňuje, že lidé očkování nemají rádi. "Proočkovanost se pohybuje okolo patnácti procent. V Rakousku to je devadesát procent. Češi se obecně neradi očkují."

Proti borelióze očkování neexistuje. Lidé ale díky vyšší informovanosti přicházejí s potížemi po kousnutí klíštětem častěji. "Bojí se. Někdy je to nepodložené. Ale pacienty s únavou či bolestmi kloubů preventivně na boreliózu testujeme. Kolikrát ani nemusí vědět, že měli klíště," říká praktická lékařka Anna Nováková.