Rhythm karta je veliká jako kreditní karta. Speciální telefon nahraje rytmus srdce a záznam odešle lékaři. | foto: Radka Miloševská

Moderní pomoc. Arytmii srdce zjistí „kreditní karty“ nebo speciální tílka

  • 0
Stále více se v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních prosazují moderní způsoby monitorování rytmu srdce. Rychle a přesně zjistí například arytmie, díky čemuž se mnohem dříve odhalí příčiny zdravotních komplikací.

Zatelefonovala kamarádce, ale když ji chtěla pozdravit, nešlo to. Polovina tváře jí ztuhla. „Nemohla jsem mluvit. Kamarádka hned poznala, že je zle, a přivolala rychlou záchrannou službu,“ vzpomíná devětasedmdesátiletá Jana Káňová z Ostravy na loňskou mozkovou mrtvici.

V nemocnici se zotavila už za týden. Její interní lékařka Bogna Jiravská Godula z Polikliniky Agel v centru Ostravy po propuštění pacientky usoudila, že příčinou mrtvice by mohla být srdeční arytmie.

„Ze zkušeností víme, že obojí spolu souvisí. Opakované mozkové příhody už by pro pacientku mohly dopadnout špatně,“ říká lékařka, která postupovala tak, jak bývá běžné. Pacientka musela nosit 24 hodin monitor srdečního rytmu - EKG holter. Jenže ani opakované měření žádné poruchy rytmu neukázalo.

Podobně na tom byla loni i dvaačtyřicetiletá učitelka francouzského původu Anne-Christine Trochut z Ostravy. „V září jsem se necítila ve své kůži. Byla jsem nadměrně unavená a při sportu mi bušilo srdce,“ líčí.

Také se dostala do ordinace stejné lékařky a ani v jejím případě krátkodobé sledování holterem poruchy srdce nezaznamenalo.

Obě pacientky ale měly štěstí. Bogna Jiravská Godula se snaží přijít problémům na kloub pomocí dlouhodobého neinvazivního monitoringu. Má na to moderní pomůcky. Jedna pacientka od ní dostala na pár týdnů menší a jednodušší typ holteru, takzvaný loop monitoring, který si mohla kdykoli sama odpojit a znovu připojit, druhá pro změnu takzvanou rhythm kartu.

„Vypadá jako kreditní karta. Při potížích jsem ji na minutu přiložila k srdci. Speciální telefon nahrál rytmus srdce a záznam odeslal lékaři. Stačily tři nahrávky a potvrdila se arytmie. Teď jsem v péči kardiologa,“ říká paní Trochut. Stejného výsledku se brzy dočkala i Jana Káňová s loop monitoringem. Obě ženy se teď díky cílené léčbě cítí dobře.

Přístroje pro dlouhodobé měření srdečního rytmu používá i pár dalších zdravotnických zařízení v regionu, hlavně lůžkových, ale ne běžně. Například ve frýdecko-místecké nemocnici mají pouze jeden epizodní záznamník EKG s telefonickým mobilním připojením. „Protože je pouze jeden, pacienti ho mají jen týden. Kromě toho lze pro delší sledování použít implantát umístěný pod kůží,“ říká mluvčí nemocnice Jolana Filipová.

Také v Městské nemocnici Ostrava používají implantát, ale i rhythm karty a další neinvazivní techniku. „Jenže karty jsou poruchové a holtery odcházejí. Máme proto zažádáno o nejmodernější přístroje pro dlouhodobou monitoraci,“ říká primář kardiologie Radim Kryza.

Podle některých kardiologů mají přístroje, které monitorují kratší dobu, přesnější křivku záznamů. Lékařka Bogna Jiravská Godula ale tvrdí, že přínos dlouhodobého sledování je nezpochybnitelný a chybovost jen o málo větší než u holterů.

A protože se nedávno stala ředitelkou bývalé železniční polikliniky v centru Ostravy, rozhodla se dát diagnostice srdečních nemocí ještě větší prostor. V úterý tam otevřela ambulanci funkční diagnostiky. „Přístrojů pro dlouhodobé monitorování srdce máme dostatek. Kromě toho i EKG trička pro lidi, kteří mají potíže při sportu,“ líčí lékařka. „Včasná diagnostika potíží totiž zachraňuje lidem život,“ dodala.