Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hutě dají do rozvoje desítky milionů, mohlo to být i víc

  • 1
Hutní firmy v Moravskoslezském kraji investují do dalšího rozvoje, a to i přes obavy z dalšího vývoje na trzích s hutními materiály. Po miliardách korun vložených do ekologických opatření nyní začaly myslet také na modernizaci.

S trochou nadsázky lze říci, že důchodového věku už dosáhla ocelárna hutě ArcelorMittal Ostrava, ve které se první tavba uskutečnila před pětašedesáti lety - v dubnu roku 1952.

„Výstavba ocelárny začala na jaře 1949, v dubnu 1952 byla uvedena do provozu první ocelárenská pec a uskutečnil se odpich první ocelárenské tavby,“ doplnila Barbora Dvořáková Černá, mluvčí ArcelorMittal Ostrava.

Majitelé společnosti už proto zvažují, zda do modernizace ocelárny investovat miliardy korun. Hutní provoz by totiž modernizaci potřeboval, protože tamní tandemové pece jedou od roku 1967. Schválení vysoké investice by navíc znamenalo, že mateřská firma se svou ostravskou hutí počítá také do budoucna.

Rozhodnutí však stále nepadlo, byť se o potřebě modernizace hovoří už několik let. Jeden ze stěžejních provozů ostravské huti tak zatím čekají jen částečné modernizace.

„Pracujeme na zlepšování a modernizaci našich stávajících zařízení, v letošním roce se to týká například vysoké a tandemové pece, kdy se jedná o investice v řádu stovek milionů korun,“ uvedla mluvčí společnosti ArcelorMittal.

Na budoucnost myslí i další hutní podniky

Směr, kterým se bude firma v budoucnosti ubírat, zatím není úplně jasný.

„Za situace, kdy evropská komise navrhuje nové významné ekologické zdanění hutní prvovýroby formou povolenek na oxid uhličitý, kdy OKD oznámilo horizont konce těžby uhlí a kdy si Unie neumí dostatečně chránit vlastní trh před vstupem výrobků za dumpingové ceny, ale také s přihlédnutím k růstu cen šrotu strategicky vyhodnocujeme, která technologie výroby oceli bude pro naši dlouhodobou budoucnost nejlepší. Rozhodnutí proto zatím nepadlo a zvažuje se několik variant,“ dodala mluvčí.

ArcelorMittal pro letošek plánuje investovat 80 milionů korun do přestavby chladicího lože pro řízené chlazení pružinové oceli na středojemné válcovně. Akce navazuje na loňskou úpravu válcovny za 210 milionů korun, díky které může huť pružinovou ocel vyrábět a dále zpracovávat.

Na budoucnost myslí také další hutní podniky v kraji. Svou válcovnu speciálních profilů modernizuje i společnost VÚHŽ v Dobré u Frýdku-Místku.

„Investice za 83 milionů korun zvýší kapacitu válcovny o padesát procent. Současně firma rozšíří své výrobní portfolio o větší a tvarově složitější profily a také zvýší bezpečnost při práci,“ přiblížila Petra Jurásková, mluvčí Třineckých železáren, pod které hutní podnik v Dobré patří.

„Nejvýznamnější součástí investice je nová posuvná hotovní válcovací stolice včetně valníků, zařízení pro rychlovýměnu válců a zařízení pro dělení válcovaných profilů na obchodní délky,“ řekl ředitel firmy Karel Rojko s tím, že po modernizaci válcovny navýší firma počet zaměstnanců.