Centrum Ostravy povede koalice ANO, Piráti a ODS. Hnutí Ostravak v opozici

  15:18aktualizováno  15:18
Dlouhé povolební vyjednávání v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dospělo ke konci. Vznikla koalice hnutí ANO, Pirátů a ODS, čímž se blíží i dosavadní dohodnuté koalici na ostravském magistrátu. I v centrálním obvodu tak skončilo v opozici hnutí Ostravak.

Na radnici Moravské Ostravy a Přívozu se bude měnit politické vedení. | foto: Úřad obvodu Moravská Ostrava a Přívoz

Jednání údajně byla velmi náročná a plná zvratů. Nakonec radnici v centru Ostravy povedou hnutí ANO, Piráti a ODS. „Důvodem k tomuto kroku byl přístup hnutí Ostravak, které neustále se všemi subjekty protahovalo koaliční jednání a zvyšovalo své požadavky jak na počet radních, tak na obsazení resortů,“ uvedli představitelé nové koalice Zuzana Ožanová (ANO), Rostislav Řeha (Piráti) a Miroslav Svozil za ODS.

Politici uvádějí, že během jednání byla nabídnuta hnutí Ostravak čtyřkoalice mezi hnutím Ostravak, ANO, Piráty a ODS. „Tuto nabídku hnutí Ostravak neakceptovalo a nadále docházelo z jeho strany k návrhům na další změny koaličních partnerů až k požadavku na většinové zastoupení v radě. Hnutí Ostravak následně porušilo i dohodu uzavřenou v rámci dvojbloku s ODS a separátně usilovalo o koalici bez ODS,“ zmiňují zástupci nové koalice.

Bernfeldová: Jednička ANO chtěla být starostkou

Dosavadní starostka obvodu a jednička vítězného hnutí Ostravak Petra Bernfeldová si na dotaz MF DNES o komentář výsledku povolebního vyjednávání povzdychla, že to je život a hnutí bude co nejaktivněji zastupovat v opozici. „Výsledek koaličního jednání mě mrzí, myslím si, že to je podraz na voliče, protože my jsme chtěli dvoukoalici s ANO nebo trojkoalici s ANO a Piráty,“ uvedla Bernfeldová.

Koaliční slova o přílišných nárocích rozhodně odmítá. „Nabízená čtyřkoalice, na které trvali ANO i Piráti, pro nás nebyla přijatelná s ohledem na navyšování členů jak v radě, tak i uvolněných politiků.“

Řekla, že jednání výrazně ovlivnily údajné osobní ambice jedničky hnutí ANO Zuzany Ožanové. „Od paní Ožanové byly jasné signály, že chce být starostkou, což jsme i s ohledem na naše volební vítězství odmítali. Takže to dopadlo, jak to dopadlo,“ konstatovala Bernfeldová, která se nyní nejspíše vrátí do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ožanová bude ve funkci neuvolněná

Jak uvedla ČTK, v devítičlenné radě bude mít hnutí ANO čtyři zástupce, Piráti tři a ODS dva. Předpokládaná starostka Ožanová bude zodpovědná například za strategický rozvoj, silniční hospodářství či finanční kontrolu. Funkci starostky ale bude vykonávat jako neuvolněná, protože je poslankyní. 

Hnutí ANO bude mít v radě ještě Alenu Pataky, která bude jako místostarostka zodpovědná za sociální věci, školství a kulturu. Radními budou Petr Veselka a Petr Kuś.

Za Piráty bude místostarostou David Witosz zodpovědný například za dopravu či stavební investice a Rostislav Řeha, který bude mít svěřenou oblast informačních systémů a životního prostředí. Radním bude Lukáš Jansa, který se bude věnovat oblasti veřejného prostoru a architektury.

Zastupitelstvo se koná v pondělí

Za ODS bude místostarostkou Valentina Vaňková, bude mít v gesci rozpočet a finanční hospodaření, a radním bude Ladislav Jodlovski.

Ve volbách získalo vítězné hnutí Ostravak 10 mandátů, ANO o jeden méně. Třetí Piráti mají šest mandátů a ODS s komunisty po čtyřech. Dvě místa v zastupitelstvo získalo SPD.

Ustavující zastupitelstvo Moravské Ostravy a Přívozu se koná v pondělí, o dva dny později se bude volit vedení ostravského magistrátu.

Autor:

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Mozek je líný. Musí se neustále trénovat, tvrdí trenérka paměti

Do kurzů Dagmar Maroszové chodí studenti, dospělí i senioři. Při lekcích...

Stres, netrpělivost a roztržitost – i kvůli tomu dnes lidé často zapomínají. Dagmar Maroszová z Třince je naopak učí,...

Povolební jednání? Už jsem nebyl politicky naivní, říká primátor Ostravy

Primátor Ostravy a lídr hnutí ANO Tomáš Macura získal jednoznačné vítězství v...

Po říjnových komunálních volbách nebylo sporu, že Ostravu povede další čtyři roky Tomáš Macura. Hnutí ANO, kterému byl...

Liberty je bez peněz, bojí se odbory. Možný kupec ostravské huti to popírá

Majitel Liberty House Sanjeev Gupta na návštěvě ostravské huti ArcelorMittal,...

Odboráři někdejší Nové huti se už delší dobu netají obavami, že společnost Liberty House, která má být novým majitelem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz